Reklama
News will be here

Świat Kominków nr 44

W numerze 44 "Świata Kominków" znaleźć można: o idei kominków open-close, kominkach wiszących i biokominkach, polskich producentach w branży kominkowej, zabytkowych kominkach południowo-wschodniej Polski. W części technicznej magazynu można przeczytać o zasadach dostarczania powietrza do kominka oraz o architekturze komina. Jest też obszerna relacja z Gali rozdania nagród Płomień i Iskra Roku 2014 w Nałęczowie.
Świat Kominków nr 44

INSPIRACJE

 Więcej artykułów o podobnej treści znajdziesz na portalu KOMINKI.ORG

 

kominek w niebieskiej ramce z półką na drewno

 Gdzie jest kominek?


Idea kominków open-close jest bardzo prosta: ukryć to, co niechciane. Ile bowiem można patrzeć na kominek, w którym się nie pali? Szczególnie latem. Wnętrze paleniska bez ognia nie jest zbyt atrakcyjne, można nawet powiedzieć, że jest martwe. W takim wypadku warto je uatrakcyjnić, np. przesuwnymi panelami, które pozwolą na zasłonięcie nieczynnego paleniska, eksponując tym samym dekoracyjne płyty stanowiące doskonałą ozdobę wnętrza.

Katarzyna Cypryś  
 

kominek wiszący

 

Lewitujący płomień 

Intrygujące, nietypowe, zaskakujące. Do tego ciepłe i budujące nastrój. Kominki w wersji lewitującej wcale nie muszą towarzyszyć medytacji. Z pewnością jednak ich ekstrawagancka forma przypadnie do gustu osobom odważnym o wyrafinowanym guście. Jeśli zatem poszukujecie rozwiązania, które zarówno dziś, jak i za pięć lat, będzie wyglądało nowocześnie i świeżo, a jednocześnie nie boicie się kominkowego szaleństwa, powinniście przyjrzeć się bliżej kominkom wiszącym.

Aldona Mazurkiewicz

 

kominek portalowy

Ogień dla wszystkich


Kto z nas, po dniu męczącej pracy lub po długiej służbowej podróży, nie chciałby usiąść po powrocie do domu w wygodnym fotelu, z filiżanką aromatycznej herbaty czy kawy w ręku, oczywiście przy kominku. Coraz częściej przy – BIOKOMINKU. Współcześnie, dzięki biokominkowi, ogień może powrócić w nasze pobliże. Dosłownie. Na stół, jako element dekorujący pomieszczenie, jako synonim powrotu do natury lub luksusu – każdy może demokratycznie wprowadzić go ponownie do domu. I nie jako ubogiego krewnego, choć wielu nadal go za takiego uważa. Ubogim przestał być już dawno, a z pokrewieństwa z kominkami czy piecami kominkowymi wziął to, co najlepsze. To, gdzie umieścimy biokominek, zależy od naszej inwencji i pomysłowości. Wszędzie tam, gdzie chcemy stworzyć odpowiedni nastrój – sypialnia, salon, hol, łazienka, taras czy ogród – możemy umieścić dopasowane stylistycznie do wystroju i atrakcyjne urządzenie.

Justyna Kowalczyk

kominek ze steatytu

Dobre, bo polskie

W ciągu ostatnich kilkunastu lat polski rynek kominkowy w znaczący sposób się rozwinął. Obecnie mamy wielu rodzimych producentów. W tej grupie znajduje się bez wątpienia kilka dużych, nieustępujących potencjałem europejskim producentom palenisk kominkowych firm, jak i wiele firm drobnych, działających w całym kraju lub oferujących swoje produkty głównie lokalnie. Wśród polskich firm znajdziemy też kilka marek, które stawiają na technikę i innowacyjność i podążają ciekawą drogą rozwoju.

Aldona Mazurkiewicz
 

50 twarzy kominka


Tak jak wiele twarzy ma człowiek i miłość, tak samo wiele twarzy może mieć kominek, piecyk czy piec. Dzisiejszy postęp technologiczny, coraz bardziej nowatorskie rozwiązania i nieograniczona wręcz wyobraźnia projektantów sprawiają, że urządzenia grzewcze dostępne są w przeróżnych formach i kombinacjach. Mam więc nadzieję, że przez przybliżenie tendencji targowych, dowiecie się, „co w kominkach piszczy” w 2015 roku, i będziecie w stanie wybrać coś dla siebie, wzbogacając wasze cztery kąty o nowoczesne i estetyczne urządzenie grzewcze.
Rozmowa przy kominku: o projektowaniu
Na modę kominkową powinno być nas stać. Nie warto kupować tanich urządzeń tylko dlatego, że modnie wyglądają. Jeżeli chcemy być naprawdę modni i na czasie, musimy liczyć się z tym, że za kilka, a z pewnością za kilkanaście lat wystrój wnętrza trzeba będzie zmienić. Jeszcze do niedawna Polaków dziwiło wyrzucanie przez mieszkańców zachodniej Europy dobrych, niezniszczonych mebli. Dziś sami do tego powoli dojrzewamy i zmieniamy elementy wyposażenia nie dlatego, że już się zużyły, tylko dlatego, że przestały nam się podobać.

Katarzyna Cypryś

 

PODRÓŻE

 

marmurowy kominek portalowy

Kominki płd-wsch. Polski, czyli dlaczego warto zjechać z trasy A4?

Swoją podróż w poszukiwaniu kominków po zamkach, dworkach i pałacach południowo-wschodniej Polski, jadąc z zachodu na wschód 50 kilometrów od Rzeszowa, rozpoczęliśmy od miejscowości Sieniawa, w której znajduje się zespół pałacowo-parkowy rodziny Czartoryskich.

Wojciech Szczygieł

 

KOMINEK DOSTĘPNY

 

piecyk na pellet

 

ABC kominka: Powietrza!

O tym, że kominek potrzebuje komina, wiedzą wszyscy.  Znaczna grupa użytkowników rozumie oczywiście, że na wybudowaniu komina i przyłączeniu paleniska się nie kończy i że kominiarz powinien być regularnym gościem u każdego, kto posiada urządzenie ogniowe.
Każde paliwo potrzebuje pewnej porcji tlenu. Kiedyś, gdy funkcjonowały kominki „tradycyjne” i paleniska z otwartymi komorami spalania, przyjmowało się, że zapotrzebowanie na powietrze wynosi 360 m3/godzinę/m2 powierzchni otworu paleniska. Nie musimy dostarczać powietrza do paleniska żadną przesyłką kurierską, nie musimy też dmuchać… Prawidłowy przewód kominowy wytwarza podciśnienie, czyli tzw. ciąg, i powietrze jest zasysane samo do paleniska. Do nas należy jedynie zapewnienie dobrej drogi dostawy.

Witold Hawajski

 

KOMINEK BEZPIECZNY
 

Architektura komina

To dachy są elementami najsilniej kształtującymi krajobraz. Kominy, jako elementy najbardziej wystające, są tak zwanymi akcentami w panoramie. Warto zadbać, by były równie piękne, co sprawne oraz by stały się ważnym i przemyślanym elementem budynku.

Opowieści o śmierci DGP są mocno przesadzone
Przez kilka ładnych lat kominek z systemem rozprowadzania ciepłego powietrza był niekwestionowanym „królem”. W zasadzie dla kogoś, kto chciał wykorzystywać kominek więcej niż tylko do celów rekreacyjnych i ogrzewać kominkiem kilka pomieszczeń, nie było innej alternatywy. Tak zwana turbina, wymuszająca przepływ powietrza, eliminowała skutecznie kaprysy i niską wydolność nadmuchu grawitacyjnego. Wydawać się może, że system odzysku i zagospodarowania ciepłego powietrza z kominka jest już tak dopracowany, że nic nowego tu się zdarzyć nie może. A jednak…

Porównanie kosztów ogrzewania domu jednorodzinnego
Koszty ogrzewania budynku zależą w głównej mierze od rodzaju spalanego paliwa, od konstrukcji urządzenia grzewczego oraz od sposobu regulacji instalacji centralnego ogrzewania. Wybór źródła w systemie grzewczym uwarunkowany jest w pierwszym rzędzie dostępnością do miejskiej sieci ciepłowniczej czy sieci gazowej. W przypadku, gdy podłączenie domu do żadnej z tych sieci nie jest możliwe, pozostaje rozważenie kotła na paliwo stałe, w tym biomasę, kotła olejowego lub kotła na gaz płynny.

Natalia Przesmycka

 

ŻYCIE NA GORĄCO

 

Płomień Roku 2014

Od 10 lat przyznajemy niezależne nagrody Płomień Roku. Przyznajemy je w odsłonie: złotej, srebrnej i brązowej w trzech kategoriach: Produkt, Firma i Bezpieczny Kominek. W pozostałych kategoriach: Mała Firma i Mikrofirma, Promocja/Debiut oraz Wydarzenie przyznajemy Iskry Roku. Superpłomień z kolei jest za osiągnięcia, które wymykają się kategoriom i corocznym podsumowaniom. Poniżej znajdą Państwo listę nominowanych oraz nagrodzonych w tym roku za ubiegłoroczne osiągnięcia.

 


Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama