Reklama

Klasy wilgotności drewna - warto wiedzieć przed kupnem

Trochę informacji o wilgotności drewna. Funkcjonują zasadniczo cztery klasy wilgotności.
Klasy wilgotności drewna - warto wiedzieć przed kupnem
Klasy wilgotności drewna kominkowego - warto wiedzieć przed kupnem

Trochę informacji o wilgotności drewna. Funkcjonują zasadniczo cztery klasy wilgotności:

1. Najwyższą, tzw. klasę premium, stanowi drewno o wilgotności do 20%; to drewno sezonowane, dodatkowo dosuszane w suszarniach wysokotemperaturowych. Takie drewno spala się najefektywniej i wytwarza najwięcej ciepła.

Więcej artykułów o podobnej tematyce znajdziesz w dziale: Paliwa (drewno opałowe, pellet, brykiet) i akcesoria kominkowe

2. Druga klasa, najbardziej popularna, obejmuje tzw. drewno suche o wilgotności poniżej 25%. Drewno takie przygotowuje się na dwa rożne sposoby. Pierwszy - tradycyjny - uzyskiwany jest dzięki długotrwałemu suszeniu połupanego drewna na powietrzu. Najczęściej jest ono przygotowywane przynajmniej z rocznym wyprzedzeniem - ewentualnie półrocznym, jeśli zapewniono doskonałe warunki przewiewu i nasłonecznienia. Tak przygotowane drewno bardzo stabilnie się spala, ponieważ jest dość równomiernie suche w całym swoim przekroju (różnice wilgotności około 7%). Polana będą miały ciemniejszą barwę, a czasami, w przypadku słabej przewiewności składowania i narażenia na wilgoć, mogą mieć nieco zewnętrznej sinizny i śladów pleśni. Jeśli lato będzie ciepłe z mocnymi wiatrami, a drewno odpowiednio przechowywane, średnia wilgotność drewna może dorównać nawet klasie I. Jeśli będziemy mieli mniej korzystne warunki pogodowe, to drewno będzie bardziej wilgotne; otrzymamy z niego trochę mniej ciepła. Czasami tak przygotowane drewno może być bardziej wilgotne na zewnątrz niż w środku.  Nie należy się tym zrażać, bo zewnętrzna strona szybko się na wietrze wysuszy. Drewno w klasie poniżej 25% przygotowywane jest też poprzez suszenie drewna świeżego w profesjonalnych suszarniach. Pamiętajmy o tym, że sam fakt suszenia drewna w komorze nie przesądza tego, że będzie ono zgodnie z powyższą normą należycie wysuszone. Drewno zbyt krótko suszone w suszarni będzie suche tylko w zewnętrznej warstwie.

Ile kosztuje drewno opałowe? Jak kupić drewno opałowe?>>>

Drewno  kominkowe - klucz do zrównoważonego rozwoju>>>

3. Trzecia klasa, najczęściej spotykana w ofertach na polskim rynku, to drewno półsuche o wilgotności do 35%, krótko sezonowane. Tutaj na początku spalania będziemy mieli już więcej dymu, wartość kaloryczna drewna jest już wyraźnie mniejsza.

4. Wreszcie - czwartą klasę stanowi drewno świeże, o wilgotności rozpoczynającej się powyżej 35%, mogącej dochodzić i do 70%, a w niektórych gatunkach zdecydowanie wyżej. Ta klasa jest najbardziej zróżnicowana. Najtrudniej też jest tutaj ocenić prawdziwą wartość opałową kupowanego drewna. Spalając je, stracimy znaczną ilość ciepła na schnięcie polan i najwięcej niedopalonych cząsteczek zostanie wyrzuconych wraz z parą przez komin. Takie drewno w zasadzie warto kupić tylko wiosną albo z nastawieniem na roczne przygotowywanie drewna. Dobra tradycja mówi, że np. na rynku kupuje się drewno nie na najbliższy sezon, tylko na następny.

Lech Kowalewski

www.paliwadrzewne.pl


Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama