Reklama
News will be here

Świat Kominków nr 43

W 43 numerze "Świata Kominków" przeczytacie m.in. o budownictwie bliźniaczym, zabudowach kominkowych typu „ogniościanki”, inspiracjach targowych 2015. Dowiecie się również z czego budować komin, a także przeczytacie o mniejszych wkładach kominkowych i współpracy kominka z panelami słonecznymi.
Świat Kominków nr 43

INSPIRACJE

Dom jednorodzinny… z sąsiadem za ścianą

W domu bliźniaczym, tak jak w innych budynkach jednorodzinnych, już na etapie projektu architektonicznego określone jest miejsce pionu kominowego, które determinuje zakres lokalizacji kominka. Najczęściej stosowanym rozwiązaniem projektowym jest połączenie budynków ścianą wewnętrzną części mieszkalnej lub garażami. W przypadku bliźniaków łączących się bryłami garaży, oba mieszkania funkcjonują bardziej niezależnie od siebie, choć najczęściej wyglądają tak samo i mają taki sam rozkład pomieszczeń. Części mieszkalne mogą mieć wówczas cztery niezależne ściany. W takich domach o umiejscowieniu i wyborze kominka decydują te same czynniki, co w domu wolno stojącym.

arch. Natalia Przesmycka

Więcej artykułów o podobnej treści znajdziesz na portalu KOMINKI.ORG

 

kominek trójstronny

 

Firewall

Ogniościanka, jak postanowiłam nazwać tę konstrukcję, to przeniesienie koncepcji meblościanek z PRL-u na ścianę kominkową w mocno zmodyfikowanej, indywidualnie zaprojektowanej wersji. Polega ona na tym, że po zamontowaniu paleniska, po jego bokach najczęściej zostaje wolna przestrzeń w postaci wnęki, którą przydałoby się zagospodarować. Po bokach paleniska powstają więc przeróżne półki, schowki, regały na książki i bibeloty, czy miejsce na drewno. Często montuje się niewidoczne z frontu wnęki, które ukryte są w bocznej ścianie kominka. W ten sposób bryła kominkowa nabiera nowoczesnego charakteru, a wolna przestrzeń zostaje maksymalnie wykorzystana. Aspekt praktyczny jest w przypadku ogniościanek jednym z jej głównych atutów, ponieważ dzisiejsze domy mają coraz mniejszą kubaturę, a przestrzeń do przechowywania jest na wagę złota.

Katarzyna Cypryś

 

kominek panoramiczny z półkami

 

50 twarzy kominka

Kominek i piec posiadają wiele twarzy, gdyż można je wykorzystać na wiele sposobów i do różnych celów. Pierwszym z nich jest, oczywiście, ogrzewanie. Nie ma bowiem wątpliwości, że kominek ma grzać i dawać ciepło. Taka jest jego fundamentalna funkcja i rola, którą spełnia o tyle lepiej, jeśli mamy do czynienia z urządzeniem dobrym jakościowo i odpowiednio zamontowanym. Kominek można także wykorzystać w dobry i zły sposób, jeśli chodzi o jego użytkowanie. Ma on też służyć przyjemności, dając nie tylko ciepło, ale przede wszystkim tworząc nastrój. W końcu kominek ma być estetyczny. Powinien godnie reprezentować swą formą tańczące w palenisku płomienie i w odpowiedni sposób wpisywać się w styl wnętrza. Jednym słowem, ma być piękny!

Katarzyna Cypryś

 

kominek wolno stojący

 

PODRÓŻE

W drodze. Podróżujemy tropem Piecobloga

W poszukiwaniu pieców przemierzyły wiele kilometrów, głównie na Pomorzu, Warmii i Mazurach, choć zawsze przy okazji dalszych wypraw – niekoniecznie związanych z piecami – planowały przystanki w miejscach, gdzie mogły dotknąć i przytulić się do ukochanych pieców. Ich dociekliwość i zapał sprawiły, że zgromadziły ogromny materiał odnośnie tej materii. W niewielkim ułamku został on zaprezentowany w ich autorskim PIECOBLOGU prowadzonym na portalu www.kominki.org. Lekki język i forma wpisów odzwierciedlają temperament i charakter autorek, a różnorodność wpisów pokazuje, jak szeroko zajęły się tematyką pieców. Nietuzinkowy tandem energetycznej Jagody Semków i spokojnej Weroniki Wojnowskiej sprawdza się od lat. W tym numerze naszego magazynu chcielibyśmy zabrać Państwa w niezwykłą podróż.

 

 

KOMINEK DOSTĘPNY

Z czego budować komin?

Obecnie na rynku mamy do wyboru wiele typów rozwiązań kominowych. Różnią się one zarówno rozwiązaniami konstrukcyjnymi, jak i rodzajem zastosowanego materiału. Poza kominami systemowymi nadal się zdarza, że powstają tradycyjne kominy murowane. Jednak musimy powiedzieć sobie szczerze, że taki komin pozbawiony dodatkowych zabezpieczeń, praktycznie już po jednym sezonie współpracy z nowoczesnym kominkiem zacznie ulegać powolnej destrukcji spowodowanej wykraplaniem się agresywnego kondensatu pochodzącego ze spalin. Temperatury powstające we współczesnych paleniskach kominkowych są znacznie wyższe niż w urządzeniach montowanych choćby kilkanaście lat temu. Dlatego też wymagania, jakie kominki stawiają kominom, są także wyższe.

Elżbieta Amborska

 

 

BEZPIECZNY KOMINEK

Kominki na diecie

Domy są nie tylko mniejsze, ale coraz lepiej izolowane, posiadają kolejną generację stolarki, kontrolowaną wentylację, mniej mostków termicznych… Normy „domu pasywnego” stają się celem, do którego zmierzamy, a tzw. dom niskoenergetyczny jest nie tylko standardem, ale ten standard jest co kilka lat zaostrzany.

Faktem stały się więc mniejsze wkłady kominkowe. Aż dziw bierze, jak wiele palenisk o szerokości fasady 45, 50, 55, 60 czy 65 cm jest teraz na rynku! Zjawisko zmniejszania głębokości dotknęło najpierw paleniska z płaskimi fasadami, ale dotarło też praktycznie do wszystkich innych kształtów. Nie odbyło się to łatwo, bo w końcu dla poprawnego przebiegu procesu spalania sensowna głębokość paleniska musi być zachowana. Nowoczesne techniki projektowania pozwoliły na rozwiązanie i tego zadania. Dzisiaj nikogo nie dziwi kominkowe palenisko o głębokości 40 cm i poniżej. To oznacza zysk na głębokości kominka rzędu 10-20 cm w stosunku do poprzedniej generacji! Proces zmniejszania głębokości dotarł również do piecyków na pelety. Dzisiaj każdy szanujący się producent oferuje co najmniej jeden w pełni funkcjonalny model o głębokości zmniejszonej nawet do 24 czy 28 cm.

Witold Hawajski

 

wolno stojący piecyk na pellet

 

Kominek i kolektory słoneczne pod jednym dachem

Instalacja solarna zintegrowana z kominkiem jest idealnym przykładem na synergię źródeł energii odnawialnej. Energia słoneczna może być automatycznie magazynowana w płaszczu wodnym kominka (np. latem, kiedy nie palimy w kominku) i wykorzystywana do dogrzewania pomieszczeń. Nowoczesne sterowniki solarne i kominkowe pozwalają na automatyczne przekazanie nadwyżek energii z zasobnika z ciepłą wodą na płaszcz wodny kominka, a w dalszej kolejności na obiegi grzewcze. Funkcja ta jest w pełni zintegrowana z działaniem reszty instalacji. Rozpowszechnienie kolektorów słonecznych ujawniło potrzebę wykorzystania ewentualnych nadwyżek ciepła bez szkody dla instalacji i bez ingerencji ze strony użytkowników. Jest to inteligentne zarządzanie energią solarną w systemach zintegrowanych.

 

 


Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama