Reklama

Świat Kominków nr 18

Pod koniec grudnia w sprzedaży pojawi się nowy numer kwartalnika "Świat Kominków" (wydanie 18). Jak zwykle pełen ciekawych tekstów, polemik, reportaży oraz przepięknych zdjęć. Oto jego zapowiedź...
Świat Kominków nr 18

Wawel

Miłośnik starych pieców i sztuki kaflarskiej nie będzie rozczarowany zwiedzając Zamek Królewski na Wawelu. Na wystawie „Wawel zaginiony” podziwiać może 140 zabytkowych kafli, które zdobiły niegdyś królewskie piece. Z kolei w komnatach zamku, na pierwszym i drugim, bardziej reprezentacyjnym piętrze, ustawione zostały wspaniałe piece z magnackiej rezydencji Wiśniowieckich. W kilku salach zachowały się również kominki, z których zwłaszcza jeden, barokowy – zbudowany dla Zygmunta III Wazy – świadczy o monumentalności siedziby królów Polski w dawnych wiekach.

Dorota Gabryś

Więcej artykułów o podobnej treści znajdziesz na portalu KOMINKI.ORG

 

miniatura pieca kaflowego

Piecowe bonsai

Los sprzyja tym, którzy chcieliby cieszyć oko urodą pieca na co dzień. Jeśli nie pełnowymiarowy i zabytkowy oryginał, to miniaturę pieca mogą mieć w zaciszu własnego domu, nawet gdy trudno go nazwać rezydencją czy choćby willą. Dzięki ministerialnemu wsparciu działalności Aliny Sawickiej i Anny Strzelczyk oraz niesłabnącej determinacji Piotra Ciszka, kolekcja dostępnych miniatur wciąż wzbogacana jest o nowe wzory. Jest więc szansa na odnalezienie głębokiej i wciągającej pasji lub zarażenie nią kogoś, kto do tej pory o pięknie zabytkowego pieca nawet nie słyszał. W końcu czas prezentów, zwłaszcza tych ciepłych, z sercem „uduchowionych”, trwać może każdego dnia.

Agnieszka Krysa

 

Kominek – serce domu

Palący się ogień nadaje specyficzną rangę każdemu wydarzeniu rodzinnemu i towarzyskiemu. Trudno wyobrazić sobie święta Bożego Narodzenia czy sylwestrowe spotkanie z wygaszonym kominkiem. Płonący ogień uświetnia takie chwile. Jeżeli kominek znajduje się we wnętrzu, to w te dni po prostu musi palić się w nim ogień.

Dla architekta kominek jest sercem domu także z innego względu – znajduje się w jego centralnej części i organizuje przestrzeń, sprawiając, że życie toczy się wokół niego. Należy zatem przewidzieć odpowiednią przestrzeń mu towarzyszącą, różną w zależności od potrzeb i wymagań mieszkańców, uwzględniając ich życie rodzinne i towarzyskie.

mgr inż. arch. Natalia Przesmycka

 

czerwony kominek wyspa


Kominek w zgodzie z feng shui

Kominek może znajdować się w centrum domu, może być jego sercem. Nie oznacza to wcale, że jest to jedyne miejsce, gdzie powinien się znaleźć. Ogień dzisiaj jest tak korzystnym elementem domu, że można pielęgnować go w każdej części przestrzeni mieszkalnej.

W feng shui – chińskiej sztuce aranżacji przestrzeni, zarówno bliższej, jak i dalszej – dom tradycyjnie przyrównuje się do organizmu człowieka, a zatem nie jest obojętne, co zajmuje jego środek, czyli co jest jego sercem. Sam środek domu, samo centrum bardzo często było i nadal jest miejscem dla paleniska, pieca lub innej formy żywego ognia.

Jacek Kryg

 

 

Kominki z puzzli

Kilka lub kilkanaście rodzajów kamieni zestawionych naraz, porozbijanych na tysiące kawałeczków o różnej często wielkości, formie, mieniących się całą feerią barw, odcieni i refleksów, układane misternie i żmudnie, cząstka po cząstce, w absolutnie dowolne sceny i obrazy, gdzie pędzlem jest sama ręka wykonawcy, a farbą - bezużyteczny wydawać by się mogło - kamienny gruz. To potencjał drzemiący w mozaice. Korzystanie z jego dobrodziejstwa jest wyzwaniem, którego podejmuje się dziś niewielu artystów. A jeszcze mniej wiąże swą twórczość z kominkiem. Mozaista Waldemar Miłek jest jednym z nich.

Agnieszka Krysa

 

piec na pellet na nóżce

PIEC – AKROBATA

Spróbujcie Państwo stanąć na jednej nodze i... przeczytać ten tekst. Trudne? A proszę spróbować stojąc na jednej nodze ogrzewać dom! Niewykonalne? Jest cała grupa wolno stojących pieców wykonujących w tej akrobatycznej pozycji zadania grzewcze. Wykonując swoje obowiązki, starają się przy tym pięknie i modnie wyglądać. Wszystko, oczywiście, w akrobatycznej, jednonożnej pozycji.

Nie wiadomo, jak i kiedy to się zaczęło, ale z roku na rok rośnie ilość stojących na jednej nóżce pieców kominkowych. Może jest to sprawa lekkości bytu, którą taka szczupła noga daje w porównaniu z urządzeniami stojącymi na potężnych podstawach lub lżejszych, ale wielu nogach. Może jest to łatwość czytelnego optycznie podziału na podstawę, palenisko i rurę odprowadzającą spaliny...

Wh

 

Sposób na pelety - ZBIORNIKI

Myśląc o peletach, mamy przed oczyma najczęściej pelety w małych, 15 kilogramowych workach. To bardzo niepraktyczny schemat. Wyobraźmy sobie jak wyglądałby rynek motoryzacyjny, gdybyśmy zamiast tankować benzynę za pomocą dystrybutorów byli zmuszeni kupować ją w kanistrach? Znacznie ciekawszym rozwiązaniem dla całej logistyki rynku peletów jest ich przechowywanie w specjalnych, centralnych zbiornikach w środku lub na zewnątrz domu.

Lech Kowalewski

 



Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama