Reklama
News will be here

Świat Kominków nr 42

W 42 numerze "Świata Kominków" przeczytacie m.in. o stylu dworkowym w Polsce, kamieniach półszlachetnych w obudowie kominka, drugim życiu portalu kominkowego, urządzeniach na pelety, zabytkowych piecach na Kaszubach oraz systemie Dystrybucji Gorącego Powietrza.
Świat Kominków nr 42
biały kominek portalowy

INSPIRACJE

(Nie) straszny dworek

Jak może wyglądać dobre wnętrze budynku w stylu dworkowym? Wnętrze powinno odzwierciedlać ducha naszych czasów, a przede wszystkim charakter i temperament mieszkańców. Przede wszystkim nie można zamieniać wnętrza w muzeum. W domu w stylu dworkowym dobrze prezentują się autentyczne stare meble, jednak już nowe, tak zwane stylowe, są ryzykowne. Dobrze wyglądają zestawienia starego z nowym, mebli czy przedmiotów mających swoją historię i znaczących coś dla mieszkańców. Jeżeli nie posiadamy rodzinnych starych mebli, lepiej pozostać przy współczesnych lub systematycznie wzbogacać wnętrze wartościowymi przedmiotami. W tym przypadku zasada, że mniej znaczy więcej, jest również prawdziwa. We wnętrzu można łączyć różne style i epoki, pamiętając o ich użyteczności i o tym, że nie wszystko, co stare, jest złe, a nie wszystko, co modne, jest piękne.

Natalia Przesmycka

 Więcej artykułów o podobnej treści znajdziesz na portalu KOMINKI.ORG

 

Blask kamieni

Stworzone przed milionami lat we wnętrzach ziemi kamienie półszlachetne tworzą bogatą grupę, w skład której wchodzą Agaty, Amazonity, Ametysty, Lazuryty, Turkusy, Jaspisy czy Malachity. Są niezwykłe ze względu na swoje właściwości, barwę i nieoczywiste, abstrakcyjne użylenie, które sprawia, że na świecie nie ma dwóch takich samych kamieni. Idąc z duchem czasu, uświadomiono sobie, że kamienie półszlachetne – będące oznaką elegancji, a także pewnego prestiżu - są idealnym dopełnieniem wnętrza, gdyż nadają mu eleganckiego charakteru. Co więcej, z powodzeniem mogą być stosowane jako dekoracyjna obudowa kominka w postaci ozdobnej ramki wokół paleniska, ażurowych kamiennych elementów, czy też wielkiej płyty kamiennej, którą możne efektownie podświetlić. 

Katarzyna Cypryś

 

kominek portalowy

 

Drugie życie portalu

Portal kominkowy to klasyka. Jego uniwersalna forma sprawiła, że od lat jest bardzo popularny. Często portal otacza otwarte palenisko, od którego coraz bardziej się odchodzi, głównie ze względu na niską efektywność spalania w nim drewna. Nie oznacza to wcale, że jeśli mamy portal kominkowy, powinniśmy go wyburzyć lub w inny sposób zlikwidować. Jeśli jesteśmy przywiązani do portalu kominkowego w naszym salonie i czujemy do niego wielki sentyment, pomyślmy o nadaniu mu nowego oblicza. Mamy szerokie możliwości jego modernizacji, jak na przykład umieszczenie w nim kasety kominkowej, piecyka wolno stojącego, kominka elektrycznego, czy paleniska na biopaliwo. Dzięki takim zabiegom kominek portalowy stanie się bardziej ekonomiczny w użyciu, i to bez konieczności rezygnacji z wyjątkowego nastroju, jaki tworzy we wnętrzu.

Wioleta Rybak

 

piecyk na pellet

 

Peletomania

Konstrukcja urządzeń na pelety znacząco różni się od piecyków na drewno. Piecyki te w swojej bryle zawierają zasobnik na pelety i podajnik, który w sposób zautomatyzowany dorzuca paliwa do paleniska. Dopiero jakieś 10 lat od upublicznienia pomysłu doszło do produkcji na skalę przemysłową w USA i Kanadzie, a kolejnych paru lat potrzeba było, by piecyki na pelety trafiły do Europy.

Witold Hawajski

 

PODRÓŻE

 

piecyk kaflowy

 

Ciepło kaszubskiego ognia

Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku jest jednym z największych kolekcjonerów pieców w regionie. W słupskiej siedzibie oraz w dwóch oddziałach skansenowskich – w Klukach i Swołowie – zgromadzono kilkadziesiąt obiektów: całych pieców i pojedynczych kafli. Nie wszystkie są wpisane do inwentarza muzealiów, mogą też figurować jako stałe wyposażenie chałup. Odzwierciedlają one różne techniki i gusta, jakie przez kilkaset lat towarzyszyły mieszkańcom miasta i okolic. Niestety, tylko niewielka część ze zgromadzonych zabytków jest prezentowana na wystawach stałych, inne – pozostając w magazynach – czekają na opracowanie i konserwację.

Anna Sujecka

 

BEZPIECZNY KOMINEK

 

piecyk na pellet z systemem DGP

 

Piecyki na pelety z systemem DGP

Nas rynku są dostępne piecyki na pelety, które mogą funkcjonować w systemie DGP, dzięki czemu dogrzewają kilka dodatkowych pomieszczeń.


Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama