Reklama

Świat Kominków nr 17

W kioskach i salonach kominkowych dostępny jest już najnowszy numer kwartalnika Świata Kominków - wydanie numer 17 (październik 2008), a w nim:
Świat Kominków nr 17

 

 

zielony piec kaflowy
Pałac w Krokowej

Piece i… Wiatr od morza

 

Wspominany w twórczości Stefana Żeromskiego pałac w Krokowej nie był oszczędzany przez historię. Z urządzeń grzewczych, których w tak ogromnej rezydencji musiało być niemało, pozostało niewiele, ale to, co szczęśliwie ocalało, stanowi szczególny przykład kaflarskiego rzemiosła.

Weronika Wojnowska  

Więcej artykułów o podobnej treści znajdziesz na portalu KOMINKI.ORG

 

Ogień o dwóch twarzach

kominek z dwustronnym paleniskiem
Kominek vis-a-vis

Kominek z paleniskiem o otwartych przeciwległych fasadach (vis-a-vis) nie jest nowością. Taka propozycja jest tylko trochę młodsza od samego kominka i istniała w wielu cegiełkowych, piaskowcowych i marmurowych mutacjach od wielu lat. Możliwość rozdzielenia pomieszczenia za pomocą otwartego na dwie strony kominka jest kusząca dla architektów wnętrz. Możliwość utworzenia wyspy z widocznym na obie strony ogniem też zapowiada wspaniałe przeżycia estetyczne.

Jednak ten rodzaj ognia wymyka się z katalogowego zaszufladkowania, jakie jest niestety obecne w wielu firmach kominkowych. Długość, szerokość, ciężar, moc, ogień ciągły…

Jak w takiej tabelce umieścić płomień, który potrafi i dzielić i łączyć i doświetlać i tworzyć nastrojowy półcień jednocześnie, z każdej strony pokazywać inną twarz...

Wh

 

Powrotów nie ma

kominek wbudowany w ścianę, efekt 3-D
Kominek z efektem 3-D

Oryginalne bryły kaflowych kominków i pieców Krystyny Kaszuby–Wacławek zachęcają do estetycznych wypraw w nieznane, otwierają wyobraźnię, dowodząc, że ceramika może przybierać supernowoczesne kształty nie tylko w zmechanizowanej produkcji. Równie posłusznie, co pod naciskiem fabrycznych pras, podda się duchowi czasów w rękach utalentowanego artysty.

Choć perfekcja kaflowych pieców i kominków z niewielkiej pracowni na warszawskim Bródnie może zmylić niejedno niewprawne oko, te nowoczesne, ceramiczne „meble” to rękodzieło, powstające zgodnie z najbardziej tradycyjnymi zasadami sztuki ceramicznej i zduńskiej. Odważne formy nie przypominają jednak sentymentalnych, nostalgicznie zwróconych w przeszłość wyrobów innych kaflarni. Tu powrotów nie ma. Przynajmniej tych dosłownych i bezkrytycznych.

Agnieszka Krysa

 

Architektoniczne inspiracje

Budownictwo indywidualne przeszło w ostatnich kilku latach duże przeobrażenie. Porównując najnowsze realizacje i projekty czołowych biur architektonicznych z ciągle popularnymi ofertami katalogowymi, można próbować określić stan współczesnej indywidualnej polskiej architektury mieszkaniowej.

W ostatnich kilku latach zmieniło się bardzo dużo, na co wpływ miały m.in. zmiany przepisów w prawie budowlanym i powstanie długo oczekiwanych miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego, pokrywających powoli coraz większe obszary kraju. Miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego upraszczają postępowanie administracyjne w procesie budowy i przeważnie określają zasadniczą formę budynku, jego gabaryty, czy możliwe do użycia materiały wykończeniowe. Możemy przypuszczać, że wraz z wejściem konieczności posiadania świadectw energetycznych dla budynków, zmieni się jeszcze więcej.

Natalia Przesmycka

                                                       

Nowoczesne i piękne. Europejskie piece na pelety

piecyk na pellet na nóżce
Piecyk na pellet

Wolno stojące piece na pelety są doskonałym rozwiązaniem dogrzewania i ogrzewania praktycznie na każdym terenie. Mimo iż kosztują znacznie więcej niż piecyki na drewno, to potrafią kilka sztuczek, których nie potrafi żaden piec opalany drewnem.

Jeżeli tylko można w pobliżu kupić pelety w małych workach piętnastolitrowych, to nawet najprostszy model pomieści w zasobniku jedno lub dwa takie poręczne opakowania. Wiele pieców ma nawet zasobniki na trzy, cztery worki. Oznacza to, że nie tylko przez wiele godzin, ale nawet przez kilka dni nie musimy uzupełniać opału. Moce piecyków na pelety wynoszą od kilku do kilkunastu kW. Większość pieców na pelety ma system kontroli spalania. Paliwo podawane jest do komory spalania w odpowiedniej proporcji z powietrzem. Pozwala to na optymalizację procesu spalania, a co za tym idzie czystość spalin, zminimalizowanie ilości popiołu oraz sprawność urządzeń na poziomie 85÷95%. To znacznie więcej, niż laboratoryjne wartości dla najlepszych palenisk na drewno. Przy tym nie zależymy od wielkości szczapki, jej indywidualnego zawilgocenia i sposobu ułożenia w palenisku. Wentylatory wydmuchują nagrzane powietrze do wnętrza domu. Czasami nawet można ogrzać jedno lub dwa pomieszczenia sąsiednie. Istnieje też coraz większy wybór piecyków peletowych z wymiennikiem wodnym. Taki piec może ogrzewać nawet cały dom.

Bardziej wyrafinowane modele posiadają nie tylko możliwość bezpośredniej regulacji pokrętłami lub za pomocą pilota, ale również za pomocą stacjonarnego telefonu lub wysyłanych z komórkowego telefonu SMS-ów. Pracą piecyka sterować możemy praktycznie z każdego miejsca na Ziemi. Skomplikowane oprogramowanie pozwala dobrać ogrzewanie do najbardziej indywidualnych wymagań.

Cała popularność pieców na pelety leży w ich długiej autonomicznej pracy i łatwej obsłudze.

Witold Hawajski

 

 

Stereotypy dotyczące systemów DGP

system DGP

Obecnie kominek to nieodłączny element budownictwa, praktycznie każdy dom wyposażony jest w co najmniej jedno takie urządzenie. Oprócz niewątpliwych walorów estetycznych, kominek oferuje spore możliwości funkcjonalne. Oczywiście to urok i niepowtarzalny styl kominka zawsze będą decydowały o jego budowie, a nie walory grzewcze, ale te dodatkowe atuty to kolejny powód, by kominek w domu mieć. Wraz z budową kominka bardzo często w naszych domach powstają systemy ogrzewania powietrznego.

Możliwość wykorzystywania kominka jako urządzenia grzewczego jest przedmiotem wielu stereotypów, przesądów i obiegowych opinii, które najczęściej nie mają nic wspólnego z prawdą. Niniejszy artykuł poświęcony jest omówieniu kilku, które dotyczą ogrzewania powietrznego.

Łukasz Darłak

 

Chroniony design

nowoczesny kominek wbudowany w ceglaną ścianę

Ochrona wzorów przemysłowych jest dość popularna. Dzisiaj każdy zdaje sobie sprawę jak dużą rolę odgrywa wygląd, forma danego produktu kształtowana przez modę, która obecna jest nie tylko w branży tekstylnej, ale też motoryzacyjnej i w dużym stopniu też kominkowej (można się o tym przekonać przeglądając dział STYLE w „Świecie Kominków”). Atrakcyjny i kuszący wygląd często podnosi w wyraźny sposób wartość ekonomiczną danego towaru. Dziś już nikogo nie dziwi, że za design trzeba płacić, a wręcz często to właśnie on decyduje o wyborze danego przedmiotu. Warto, by wysiłek - nie ukrywajmy - głównie finansowy, który firma wkłada w opracowanie odpowiedniego designu się zwrócił. Zatem chrońmy nasze pomysły, czerpmy z tego korzyści i podnośmy wzornictwo, również to nasze polskie, na coraz wyższy poziom.

 

Aldona Mazurkiewicz

 



Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama