Reklama

Jak dbać o grill?

Jeśli chcemy, by grill służył nam jak najdłużej, musimy pamiętać o tym, by odpowiednio o niego zadbać. Przede wszystkim należy utrzymywać grill w czystości. Należy czyścić nie tylko sam ruszt, ale także wnętrze urządzenia (więcej na ten temat). Ruszt warto także konserwować przez przecieranie olejem przed rozpoczęciem grillowania.
Jak dbać o grill?
Nowoczesny grill Focus / Koperfam

Jeśli chcemy, by grill służył nam jak najdłużej, musimy pamiętać o tym, by odpowiednio o niego zadbać. Przede wszystkim należy utrzymywać grill w czystości. Należy czyścić nie tylko sam ruszt, ale także wnętrze urządzenia. Ruszt warto także konserwować przez przecieranie olejem przed rozpoczęciem grillowania.

Więcej artykułów o podobnej tematyce znajdziesz w dziale GRILLE I OGIEŃ W OGRODZIE.

Istotne jest w jakich warunkach urządzenia są przechowywane. W przypadku grilli stalowych i żeliwnych trzeba pamiętać, by nie były nadmiernie wystawione na działanie szkodliwych czynników atmosferycznych. Zwłaszcza, gdy nie jesteśmy pewni, czy zastosowano w ich budowie stal nierdzewną. Gdy nie używamy grilla, warto trzymać go w zadaszonym miejscu, co nie jest trudne, jeśli nasz grill jest niewielkich rozmiarów, bądź wyposażony jest w wygodne kółka. W lecie wystarczy do tego altana bądź wiata. Jednak poza sezonem absolutną koniecznością jest przechowywanie grilla w suchych pomieszczeniach, gdzie nie będzie narażony na działanie deszczu, śniegu oraz mrozu. Podobnie należy zadbać o bezpieczeństwo grilli gazowych wyposażonych w butle z gazem, które powinny być przechowywane w odpowiednich warunkach. Ciekawym rozwiązaniem jest także stosowanie pokrowców na grille, które chronią przed deszczem, temperaturą oraz kurzem. W przypadku grilli murowanych oraz betonowych należy na zimę wyjąć ruszt, jeśli jest taka możliwość i schować w suchym miejscu.

grill ogrodowy z rusztem
Grill Invicta

Sposoby czyszczenia grilla

Grillowanie to nie tylko przyjemności, ale też obowiązki. Podczas grillowania kawałki potraw i tłuszcz sprytnie oblepiają elementy rusztu i zastygając zmieniają się w uciążliwy do usunięcia brud. Chcąc sprawić aby grill długo nam służył, działał bez zarzutu i wyglądał schludnie należy pamiętać o jego regularnym czyszczeniu.

Jednym ze sposobów czyszczenia grilla jest użycie specjalnej drucianej szczotki. Poprzez szorowanie rusztu za pomocą tego przyrządu pozbędziemy się grubej warstwy przyklejonego i zaschniętego jedzenia. Jednak po wykonaniu tej czynności warto każdy element rusztu  dodatkowo przetrzeć wilgotną szmatką/chusteczką nasączoną w delikatnym detergencie. Pozwoli to na dokładne oczyszczenie elementów grilla z tłuszczu i sprawi, że będzie on lśnił czystością.

Dla tych, który nie lubią „bawić” się w szorowanie odpowiednie będą specjalne środki czyszczące przeznaczone do grilli. Często występują one pod postacią sprayu zawierającego aktywne składniki rozpuszczające tłuszcz i brud, co w konsekwencji zwalnia nas od uciążliwego szorowania. Powierzchnie przeznaczone do czyszczenia należy wówczas spryskać preparatem, pozostawić na kilka minut, a następnie przetrzeć wilgotną gąbką i spłukać resztki preparatu pod gorącą wodą.

Niezwykle ważną sprawą jest też czyszczenie wnętrza grilla. Po wysypaniu resztek węgla należy grill wypłukać pod wodą, a następnie przystąpić do zasadniczego mycia, pozwalającego na usunięcie tłustej powłoki, popiołu i resztek jedzenia. Czynność tę możemy wykonać, tak jak w przypadku rusztu, za pomocą specjalnego środka do czyszczenia grilli, a także wodą z środkiem myjącym.   

Ci którzy chcą ułatwić sobie proces późniejszego czyszczenia mogą przed grillowaniem ułożyć na ruszcie aluminiową tackę, bądź nasmarować ruszt niewielką ilością oliwy (za pomocą ściereczki, lub mieszanki olejów roślinnych w aerozolu). Te zabiegi sprawią, że jedzenie nie będzie tak bardzo przywierało, a tym samym po wieczornej uczcie grill będzie o wiele łatwiejszy w czyszczeniu.

Katarzyna Lipowska
 


Podziel się
Oceń

Reklama ADS4media - platforma content marketingowa dla wydawców i reklamodawców