Reklama
News will be here

Świat Kominków nr 40

W numerze 40 "Świata Kominków" przeczytacie m.in o kominkach ze stali, szkła i betonu, o wykorzystaniu kamienia we wnętrzu nie tylko na kominku, grillach gazowych, wędzarniach, a także o targach kominkowych w Weronie i Poznaniu.
Świat Kominków nr 40
stalowy kominek na tle ceglanej ściany

INSPIRACJE

Stal, szkło, beton


Stal, szkło i beton - materiały, którymi zachwycała się epoka postmodernizmu - są dziś dostępne dla każdego. Są one jednak o wiele trwalsze i występują w wielu formach, gdyż technika ich wytwarzania na przestrzeni lat przeszła ogromną ewolucję. Trzeba pamiętać jednak, że nie wszędzie beton, stal czy szkło będą pasowały. Na pewno nie sprawdzą się one w pomieszczeniach z nikłą ilością światła dziennego, ponieważ przytłoczą one wnętrze swą ciężkością i chłodnym charakterem. Umiejętne wkomponowanie tego typu materiałów jest zatem nie lada wyczynem, jednak warto na nie postawić, gdyż z pewnością odwdzięczą się niebanalnym, ponadczasowym efektem – szczególnie, gdy materiały te zestawimy z gorącym blaskiem wesoło tańczących płomieni.
Katarzyna Cypryś

 Więcej artykułów o podobnej treści znajdziesz na portalu KOMINKI.ORG

 

kominek trójstronny

Salon z kominkiem


Dobór modelu paleniska polega na jego odpowiednim wpisaniu w pomieszczenie, niezależnie od tego, czy stanowi ono przestrzeń zamkniętą, czy typu open space. Kiedy pokój dzienny płynnie łączy się z innymi strefami funkcjonalnymi domu, takimi jak kuchnia, jadalnia czy biblioteka, warto pomyśleć o ich symbolicznym oddzieleniu właśnie przy pomocy kominka. Warto wówczas zastanowić się nad wkładami kominkowymi panoramicznymi, dwustronnie otwartymi, narożnymi, bądź otwartymi z trzech lub czterech stron. Nie tylko będą się ciekawie prezentować, ale również dadzą wgląd w poszczególne strefy i dodadzą wnętrzu lekkości.
arch. Monika Skóbel

Kamień dookoła


To, w jaki sposób wykorzystamy kamień we wnętrzu, zależy tylko i wyłącznie od naszej wyobraźni. We wnętrzach rustykalnych, w otoczeniu drewna, kamień zdaje się być wręcz obowiązkowy. Są materiały i rozwiązania, które sprawdzą się we wnętrzach klasycznych, nieco historyzujących, bogatych. Są też takie, które doskonale wpasują się do wnętrz nowoczesnych, minimalistycznych. Jednym i drugim dadzą nieco swej naturalności.
Szymon Paź

 

Grille gazowe – chwilowa moda czy stały trend?

 

Przed wyborem idealnego dla nas grilla, warto zaplanować sposób, w jaki zamierzamy z niego korzystać. Grill węglowy wymaga więcej otwartej przestrzeni, zaś grill gazowy można rozpalić przy pomocy zapalarki elektrycznej (wbudowanej w urządzenie), unikając w ten sposób jakiegokolwiek otwartego płomienia. Mały grill gazowy zmieści się na większości tarasów i balkonów, duży będzie dodatkową ozdobą przestronnych tarasów, patio i ogrodów. W ofercie firm znaleźć można grille o różnych gabarytach i kolorach, w zależności od potrzeb. Mogą to być grille: wolno stojące, turystyczne (tarasowe – idealne na mały balkon) oraz do zabudowy, które pięknie wyglądają wkomponowane w małą architekturę ogrodu.
Dawid Bedyński

 

 

Targi Werona 2014

Werona 2014: Kominki na wybiegu


Tak jak tłumy stylistów i projektantów ruszają na fashion week, by zobaczyć, co będzie się nosić w przyszłym sezonie, tak raz na dwa lata zjeżdża do Werony gros kominkowego świata. PROGETTO FUOCO to jedna z nielicznych okazji, by zobaczyć co jest i co będzie trendy, jeśli chodzi o kominkowe urządzenia, oraz – co rzadziej spotykane – jak aranżować kompletne wnętrza z kominkami. Drobiazgowo i ze smakiem wystylizowanych wnętrz jest na werońskich targach naprawdę sporo, więc jest co podglądać i czym się inspirować. Nic więc dziwnego, że targi przeznaczone głównie dla profesjonalistów, w ostatnie dwa dni otworzyły się na wszelkich zwiedzających.
Aldona Mazurkiewicz

 

Poznań w ogniu


Po raz kolejny Poznań stał się najgorętszym miastem w Polsce – wszystko za sprawą płonącego w kominkach ognia podczas Międzynarodowych Targów Kominkowych KOMINKI, które trwały od 11 do 14 marca 2014 roku. Poza ciekawymi stoiskami polskich i zagranicznych producentów na hali kominkowej znaleźć można było wiele atrakcji. W specjalnej strefie „Kominki Futura” można było podziwiać kominkowe propozycje kilku firm, dedykowane architektom, oraz Kominek Futura, stworzony specjalnie na targi przez Piotra Baturę z użyciem szkła firmy Schott Robax. Nikt nie przeszedł obojętnie obok przeszklonego na cztery strony paleniska w obudowie pokrytej kawałkami pociętego drewna. Na stoisku „Świata Kominków” zbierane były podpisy pod listem otwartym do polskich władz w ramach akcji Stop Zakazom – kampania na rzecz palenia drewnem, a na zewnątrz kominkowej hali przez trzy dni bite były rekordy w ramach Poujoulat Batura MTP Challenge, w ramach którego m.in. podłączono do jednego komina 10 pracujących wkładów kominkowych. Nowa formuła targów, które w tym roku towarzyszyły BUDMIE, przełożyła się na większą frekwencję zwiedzających i możliwość kontaktu z inwestorami indywidualnymi.
Wioleta Rybak

 

BEZPIECZNY KOMINEK

 

piecyk na pellet

Pieniądze to nie wszystko, ale…


Jeśli na kominek przeznaczamy nieco więcej pieniędzy, łatwiej będzie o szerszy wybór wkładów kominkowych, często wzbogaconych o różne opcje, o szerszy asortyment materiałów wykończeniowych oraz o „lepszego” wykonawcę. Termin „lepszy” oznacza tutaj doświadczenie, wiedzę techniczną i poziom estetyczny. To ostatnie ujawni się już przy pierwszym spojrzeniu na gotowy kominek, a ta reszta zwiększa prawdopodobieństwo długoletniej i bezpiecznej eksploatacji.
Zacznijmy od serca kominka. Przez wiele lat polskie próby budowy wkładów kominkowych dawały, z małymi wyjątkami, mizerne rezultaty końcowe. Jednak od kilku lat możemy mówić o wielkich zmianach na plus. Wśród kilkudziesięciu polskich firm, jakie zajmują się produkcją kominkowych wkładów i piecyków, jakieś 10 reprezentuje poziom godny bezwarunkowego polecenia klientom. Dla wyjaśnienia, tym klientom, którzy poszukują dobrego, ale niezbyt drogiego kominka, a nie mają aspiracji (i pieniędzy), by sięgać po kominkowe diamenty. Tutaj wspomniana grupa polskich produktów oraz wyrobów z Czech i Słowacji z pewnością ich zadowoli.
Witold Hawajski

 

wędzarnia ogrodowa

Krótko o wędzarniach…
 

Ze względu na temperaturę wyróżnia się trzy rodzaje wędzenia: wędzenie zimne (16–22°C), wędzenie ciepłe (22–40°C) oraz wędzenie na gorąco (40–90°C). Podczas procesu wędzenia w produktach następuje zmniejszenie ilości wody, a jej ubytek zależy od czasu i temperatury cyklu. Najmniejsze straty występują przy krótkotrwałym wędzeniu gorącym, dlatego przy produktach wędzonych długo wybiera się metodę zimną. Regulacja temperatury następuje za pomocą drzwiczek. Gdy chcemy osiągnąć wyższą temperaturę to drzwiczki otwieramy, gdy niższą - drzwiczki przymykamy. Należy pamiętać o tym, żeby nigdy nagle nie otwierać drzwiczek, ponieważ może to spowodować poderwanie się popiołu, który może się osadzać na wędzonych wyrobach. Do skutecznego procesu potrzebujemy także dobrej regulacji przepływu dymu, którą osiąga się poprzez przymykanie i otwieranie komory wędzarniczej. Nie wolno zapominać o wilgotności drewna. Inaczej, jak w przypadku palenia w piecu lub kominku, do wędzenia potrzebujemy bowiem drewna wilgotnego, ponieważ drewno wysuszone nie daje prawie dymu.
Maciej Burdzy

 


Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama