Reklama

Jakie paliwo, jakie podpałki do grilla?

Zgodnie z normą europejską (PN-EN1860-1:2005) do grilla nie można używać innego rodzaju paliwa niż węgiel lub brykiet drzewny. Paliwa te zapewniają wysoką temperaturę, a dzięki powolnemu procesowi spalania długo utrzymują żar umożliwiający przyrządzenie różnych pysznych dań.
Jakie paliwo, jakie podpałki do grilla?
Grill Weber

Paliwo do grilla

Zgodnie z normą europejską (PN-EN1860-1:2005) do grilla nie można używać innego rodzaju paliwa niż węgiel lub brykiet drzewny. Paliwa te zapewniają wysoką temperaturę, a dzięki powolnemu procesowi spalania długo utrzymują żar umożliwiający przyrządzenie różnych pysznych dań.

Więcej artykułów o podobnej tematyce znajdziesz w dziale GRILLE I OGIEŃ W OGRODZIE.


Węgiel drzewny jest tańszy od brykietu, lecz niestety krócej się pali. Jego małe kawałki sprzyjają powstawaniu lotnego popiołu, który może zaburzać smak potraw. Węgiel łatwo się zapala na początku, lecz później spala  dość nierównomiernie - początkowo pali się silnie, a potem coraz słabiej.
Natomiast brykiet z węgla drzewnego jest nieco droższy, lecz łatwiejszy i wygodniejszy w użyciu. Przede wszystkim jest bardziej kaloryczny i mniej pylisty. Wysokiej jakości brykiet może palić się nawet do kilku godzin, co jest bardzo komfortowe w przypadku długiego biesiadowania, gdy nie musimy ciągle dorzucać na nowo paliwa.
Zawsze należy pamiętać, że potrawy możemy zacząć przyrządzać, gdy węgiel lub brykiet pokryją się warstwą popiołu. Dopiero w tym momencie możemy układać na ruszcie przygotowane specjały.
Jeśli podczas użytkowania grilla zdarzy się, że nagle zapali się tłuszcz, płomień należy delikatnie zgasić za pomocą spryskiwacza z wodą. Po zakończonym grillowaniu nigdy jednak nie należy używać wody do dogaszania grilla, ponieważ nagłe obniżenie temperatury może powodować zniszczenie urządzenia (np. korozję w przypadku blaszanego grilla). Najlepiej żarzące się węgle zasypać piaskiem.
Warto wiedzieć, że popiół pozostały po spaleniu węgla lub brykietu drzewnego możemy wykorzystać jako nawóz w ogrodzie, ponieważ znajdujące się w nim duże ilości potasu mają korzystny wpływ na wzrost roślin.

Podpałki do grilla

Wspólne grillowanie może być wielką przyjemnością. Aby jednak spokojnie zająć się przyrządzaniem potraw na grillu, należy najpierw rozpalić ogień. Możemy próbować rozniecić płomień przy pomocy starej gazety i zapałek, jednak najwygodniejszym sposobem jest użycie do tego specjalnej podpałki. Każda dopuszczona do użytku w Polsce podpałka musi spełniać założenia Polskiej Normy PN-EN 1860-3:2005 „Urządzenia, paliwa stałe i podpałki do grilla”.

podpałka płynna do grilla
Plastpil - podpałka płynna

Na rynku w niewielkich cenach znajdziemy bogaty wybór parafinowych podpałek płynnych oraz stałych w formie kostek.
Podpałki stałe mogą być wykonane z płyty paździerzowej nasączonej substancją palną lub powstawać z frakcji kerozynowej (te są nieco droższe, ale bardziej wydajne). Mogą one być używane także przy rozpalaniu ogniska czy kominka. W przypadku stałej podpałki, najpierw należy podpalić jej kilka kawałków, a gdy się już rozpalą, powoli dokładać do nich węgiel drzewny.
Można spotkać też specjalna odmianę podpałki, wykonanej z przyjaznych środowisku komponentów, której podstawą jest suche drewno.
Najprostsza w użyciu jest podpałka płynna – należy jej niewielką ilością polać ułożony na grillu węgiel drzewny, a następnie podpalić.
Należy pamiętać, że grillowanie produktów możemy rozpocząć dopiero w momencie, gdy podpałka całkowicie się wypali i zostanie sam węgiel. Warto chwilę poczekać, ponieważ w przeciwnym wypadku użyty środek może mieć negatywny wpływ na smak przyrządzanego jedzenia.
 

Wioleta Rybak

podpałka do grilla w kostkach
Od góry: Eko-ognisko - podpałka której podstawą jest drewno; Flambit - podpałka w kostkach

Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama