Świat Kominków nr 33

Zapraszamy do zapoznania się z tematyką kolejnego wydania kwartalnika "Świat Kominków"
Świat Kominków nr 33
narożny kominek dwustronny

INSPIRACJE

Kominkowy minimalizm

Styl minimalistyczny króluje wśród budynków nagradzanych najbardziej prestiżowymi nagrodami, a także gości na stronach modnych magazynów wnętrzarskich. Jest synonimem dobrego gustu, wysublimowanego smaku i wysokiej jakości. Współczesny minimalizm czerpie dużo z architektury wczesnego modernizmu oraz architektury i filozofii Dalekiego Wschodu. W ostatnich latach minimalizm stał się modny również jako swoista filozofia życia. Minimalizm kominkowy to przede wszystkim brak jakichkolwiek ozdób i prostota rozwiązania paleniska. Ogień nie potrzebuje wyszukanej oprawy – samo patrzenie na niego przywołuje głębsze myśli i refleksje, uspokaja i odpręża.

 Natalia Przesmycka

 Więcej artykułów o podobnej treści znajdziesz na portalu KOMINKI.ORG

 

cylindryczny piec kaflowy

W ceramice do twarzy

Żaden inny materiał nie kryje w sobie, po odpowiednim potraktowaniu, takiego pokładu ciepła i nie jest tak przyjemny w dotyku jak kafle. Piecyk z kaflami nie tylko ogrzewa pomieszczenie w czasie palenia, ale jednocześnie akumuluje ciepło w masie ceramicznej, które później w najzdrowszy znany sposób, na zasadzie promieniowania, równomiernie oddaje jeszcze kilka godzin po zakończeniu palenia.

 Aldona Mazurkiewicz

dwustronny kominek z obudowie ze steatytu

Czasy się zmieniają...

Na przestrzeni lat znacząco zmienił się stosunek Polaków do kominka i urządzeń grzewczych. Przemianie uległy nie tylko gusta, ale także formy urządzeń grzewczych, które dziś dumnie królują w reprezentacyjnym salonie niemalże każdego nowo zbudowanego domu. 

 Witold Hawajski

 

kominek steatytowy

Szara eminencja

Steatyt od lat wykorzystywany w kominkach, szczególnie skandynawskich, zyskuje ostatnio na popularności. Ten niepozorny, szary kamień o właściwościach stworzonych chyba z myślą o kominkach, wpisuje się w aktualne wnętrzarskie trendy, które operują paletą kolorów podstawowych, jak biele, czerń, brązy i szarości. Niesamowita, w porównaniu z innymi kamieniami, zdolność akumulacji to cecha, która sprawia, że steatyt jest pożądanym materiałem do budowy urządzeń grzewczych.

 

Aldona Mazurkiewicz

 

 

PODRÓŻE

Jak to dawniej pisano

Kiedy regularnie czytamy o problemie ochrony przed zimnem, zapewne wielu z nas wie, że już starożytni Rzymianie zwracali uwagę na warunki klimatyczne i konieczność ich uwzględnienia przy wyborze miejsca do osiedlenia. Szczególne zainteresowanie tym tematem jest wyrażone w licznych pracach poświęconych architekturze w kolejnych epokach. O tym jak zbudować kominek pisali miedzy innymi Marek Witruwiusz, L. Alberti, Andrea Palladio i Sebastiano Serilio. Koncentrowali się oni nie tylko na tematach związanych z ogrzewaniem. Pisali również o usytuowaniu budynków w stosunku do stron świata, o materiałach budowlanych, technice fundamentowania, wielkości i proporcjach budynków oraz poszczególnych pomieszczeń, wielkościach okien i drzwi, ich rozplanowaniu na elewacjach i wpływie na konstrukcję ścian.

 Maria Dąbrowska

 

BEZPIECZNY KOMINEK

Z miłości do ciepła

Właściwie pielęgnowany i użytkowany kominek potrafi w zimowe wieczory odpłacić się nie tylko przyjemnym ciepłem, ale także możliwością obcowania z fantazyjnie poruszającymi się płomieniami. Jednak aby nic nie zmąciło kontemplacji cieplnych i wizualnych doznań, należy dużo wcześniej pomyśleć o zimie i urządzeniu, które – może trochę zapomniane – stało latem w salonie.

 Aldona Mazurkiewicz

 

pomarańczowa kuchnia kaflowa

Zbudujemy sobie kuchnię kaflową?

Wielu z nas, czytelników i sympatyków ciepłego ogniska domowego, chciałoby albo ma zamiar zbudować kuchnię kaflową. Warto zatem wiedzieć, jak jest ona skonstruowana. Nawet jeżeli początkowo piec miałby służyć tylko okazyjnie, to dobrze zbudowany i tak będzie wykorzystywany coraz częściej.  

 Mgr Arkadiusz Szewczyk

 

kominek narożny z płaszczem wodnym

Ogień i woda

O kominkach wodnych mówi się obecnie bardzo dużo, a paleniska wodne coraz częściej są obecne w ofertach różnych firm kominkowych. Odważne i nowoczesne formy w połączeniu z zaawansowaną technologią powodują, że dziś kominki z płaszczem wodnym są coraz lepsze, nie tylko pod względem technicznym, ale także estetycznym.

 Witold Hawajski


Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama