Świat Kominków nr 30

Zapraszamy do zapoznania się z tematyką kolejnego (grudzień 2011) wydania kwartalnika "Świat Kominków"
Świat Kominków nr 30

 

 

kominek portalowy betonowy

Świat wokół kominków

Obecnie tradycyjne piece i kominki śródziemnomorskie są proste i naturalne. Niezależnie od tego, czy mają bielone obłe formy, czy obudowę portalową z naturalnego kamienia, łączy je bezpretensjonalność i funkcjonalność. Do okresowego dogrzewania pomieszczeń w takim klimacie w chłodniejsze dni wystarczy zwykła „koza”. W wersji włoskiej będzie to elegancki piecyk z majolikowymi kaflami w żywych kolorach.

Natalia Przesmycka

Więcej artykułów o podobnej treści znajdziesz na portalu KOMINKI.ORG

 

 

kominek z malunkiem

Ile domów, tyle kominków

Obecnie w polskich domach można znaleźć wiele nie tylko poprawnych i przemyślanych estetycznie aranżacji z kominkiem w roli głównej, ale i dużo takich, których nie powstydziliby się najlepsi europejscy producenci, i które zachwycają oryginalnością, pomysłem, wyczuciem smaku i indywidualnością pomysłu. Oczywiście często jest to efekt współpracy i wspólnie wypracowanej wizji domowników, firmy kominkowej, a także specjalisty od dekoracji i aranżacji wnętrz.

Aldona Mazurkiewicz

 

kominek dwustronny

Pieniądze to nie wszystko, ale…

Po kilkunastu latach obecności w Polsce nowoczesnych kominków wiemy tylko, że kominek wypada w domu mieć. No, może jeszcze po wielu latach udało się zrozumieć, że do kominka potrzebny jest komin i powietrze. Natomiast całkiem znaczna część tego, co występuje w przyrodzie pod hasłem „kominki”, stanowi ciągle jakieś kominkowe prerie i dzikie pola. Tak też jest z wyobrażeniem o wartości kominkowych produktów. I chociaż jak ognia (!) unikamy w „Świecie Kominków” podawania cen, to tym razem czas najwyższy, by trochę porozmawiać o… pieniądzach.

Witold Hawajski

 

kominek z dekoracją w paski

Kominek na surowo

Od jakiegoś czasu obok tradycyjnych materiałów, takich jak kamień czy kafle, pojawiły się też i inne materiały, które do tej pory nie były wykorzystywane w obudowach kominków na większą skalę. Należą do nich szkło, beton i stal. Do tej grupy można też dołączyć steatyt – kamień o doskonałych właściwościach akumulacyjnych, który od dawna wykorzystywany był do budowy kominków, m.in. w mroźnej Skandynawii. Nowa odsłona kominków na jego bazie daleko odbiega jednak od dawnych siermiężnych i topornych propozycji.

Aldona Mazurkiewicz

 

kominek w SPA

SPA przy kominku

Kominek coraz częściej sytuowany jest nie tylko w reprezentacyjnym salonie czy holu, ale też w wykwintnych łazienkach i pomieszczeniach rekreacyjnych luksusowych domów i profesjonalnych ośrodków Wellness i SPA, bez kompleksów zajmując miejsce tuż obok sauny, jaccuzzi czy basenu. I chociaż milczą na ten temat medyczne podręczniki, seans ciepła i światła, koloro-,  muzyko-  i aromaterapii, jakim jest odpoczynek przy kominku, to prawdziwa pokrzepiająca uczta dla ducha i ciała.

Agnieszka Krysa-Iłgowska

 

kominek na nóżce w kształcie płomienia

BATIMAT adieu!

Jeździłem do Paryża, by podpatrzeć co nowego w kominkach wymyślono nad Sekwaną. Zwykle były to udane wyprawy, szczególnie rok 2007, gdy targi zobaczyła rekordowa liczba około 448.000 osób. Już rok 2009 (BATIMAT odbywa się co dwa lata) sygnalizował kryzys, bo spadła ilość odwiedzających, a w strefie kominkowej też było skromniej. Jednak to, co zobaczyłem w tym roku w hali 7.2 z pewnością nie było godne ani wielkich targów, ani nie oddawało znaczenia Francji jako rynku, a tym bardziej jako producenta. Dosłownie KILKA firm kominkowych, niewiele firm kamieniarskich, małe ekspozycje – tyle można zobaczyć na wielu lokalnych imprezach i nie trzeba jechać aż do Paryża!

Witold Hawajski

 

piec kaflowy ze złotymi drzwiami

Cztery korony w herbie

Cronstedt wynalazł i opisał zasadę działania pięciokanałowego pieca kaflowego. Dlaczego było to tak ważne nawet z naszego, współczesnego już punktu widzenia? Otóż zawarł on w jednej, stosunkowo niewielkiej bryle kilka ważnych technicznie aspektów. Mianowicie zmniejszył w znaczący sposób samo palenisko, jednocześnie umożliwiając małemu załadunkowi drewna wytworzenie dużego i wysokiego płomienia, zastosował w nim drzwiczki, które pozwalały na pewne sterowanie ogniem, oraz – co najważniejsze – wydłużył drogę gorących spalin przez puszczenie ich dwoma kanałami opadowymi i kolejnymi dwoma kanałami wznośnymi.

Ziemowit Nowakowski

piec kaflowy

Na tyłach historii. Piece kaflowe w pałacach i dworach Warmii i Mazur

Dziś piece kaflowe, które pozostały na swoich historycznych miejscach, w dworach czy pałacach Warmii i Mazur, pochodzą głównie z okresu od połowy XIX do połowy XX wieku. Przed 1945 rokiem (a nawet jeszcze we wczesnych latach powojennych) istniało ich tu znacznie więcej. Sporo było obiektów renesansowych i barokowych, a także klasycystycznych i biedermeierowskich, bardzo wiele neoklasycystycznych i nawiązujących do stylów historycznych, wreszcie sesyjnych i w stylistyce art déco, a także kopii pieców historycznych, a nawet ludowych pieców mazurskich.

Jagoda Semków, Weronika Wojnowska

 

biały piec kaflowy

Termokaust – polski sposób na piec

Termokaust powstał w 2010 roku dzięki współpracy dwóch pasjonatów ekologicznego i efektywnego spalania z Białegostoku. Stworzyli oni całkowicie innowacyjne urządzenie, które łączy w sobie cechy wkładu kominkowego oraz pieca akumulacyjnego i bazuje na oryginalnych polskich rozwiązaniach zduńskich. Każdy, kto zastanawia się nad piecem w swoim domu, powinien wziąć Termokaust pod uwagę, bo to nie tylko konstrukcyjny majstersztyk, ale i – miejmy nadzieję, w najbliższym czasie – nasza duma eksportowa w sektorze piecowym.

Aldona Mazurkiewicz

 

Zapalenie się sadzy – pożar komina

Sadza stanowi dzisiaj niezwykle poważny problem w instalacjach grzewczych zasilanych paliwami stałymi, np. drewnem, węglem czy peletami. Osiadając w instalacji kominowej na ściankach komina, nie tylko zmniejsza pole przekroju poprzecznego, pogarszając parametry spalania, a w skrajnych przypadkach grożąc zatruciem spalinami, ale również stanowi zagrożenie pożarowe. Uniesiona w powietrze sadza stanowi uciążliwe zanieczyszczenie powietrza i powierzchni, na którą opada.

Jan Budzynowski

 

Interpellets, Stuttgart 5-7 października 2011

Od roku 2001 Stuttgart jesienią staje się miejscem spotkania entuzjastów i zawodowców z branży granulatu drzewnego, zwanego peletem. Początkowo jako skromny dodatek do forum, a od roku 2003 jako samodzielna impreza targowa INTERPELLETS pokazuje to, co w niemieckich i europejskich peletach nowe i ciekawe.

Witold Hawajski

 


Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama