Czy warto zainwestować w grzejniki na podczerwień?

Popularność grzejników na podczerwień rośnie z każdym kolejnym miesiącem. Można je zaobserwować w wielu domach oraz mieszkaniach, ale kluczowe jest to, aby dowiedzieć się o ich największych zaletach. Czym konkretnie wyróżniają się takie grzejniki i dlaczego w ogóle warto w nie inwestować? Znając odpowiedzi na te pytania, podjęcie finalnej decyzji stanie się dużo łatwiejsze.
  • 22.05.2023 14:55
  • Autor: Grupa Tipmedia
Czy warto zainwestować w grzejniki na podczerwień?

 

Grzejniki na podczerwień - czym się wyróżniają?

Na samym początku wypadałoby się zastanowić nad tym, czym konkretnie odznaczają się omawiane grzejniki i co je wyróżnia na tle innych modeli rynkowych? Ogrzewanie na podczerwień wykorzystuje promieniowanie elektromagnetyczne, do którego dochodzi pomiędzy falami radiowymi a światłem widocznym. Promienniki podczerwieni są natomiast odpowiedzialne za przetwarzanie prądu w ciepło i emitowanie go po całym pomieszczeniu. Grzejniki na podczerwień zapewniają:

  • równomierny rozkład ciepła (temperatury) po całym wnętrzu, w którym znajdą zastosowanie,
  • stworzenie optymalnego klimatu do relaksu, wypoczynku czy też pracy,
  • maksymalny poziom efektywności ogrzewania, ponieważ nie ogrzewają powietrza a przedmioty, ludzi oraz ściany znajdujące się w konkretnym pomieszczeniu.

Jak widać warto w nie zainwestować, zwłaszcza że wcale nie muszą należeć do najdroższych rozwiązań. Ogrzewanie na podczerwień działa praktycznie natychmiastowo, więc jest to jak najbardziej pożądane rozwiązanie w okresie jesienno-zimowym, na którym w wielu przypadkach można sporo zaoszczędzić, a jednocześnie zapewnić sobie optymalny komfort cieplny w mieszkaniu lub biurze. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat, koniecznie przeczytaj ten tekst: https://ladnydom.pl/grzejniki-na-podczerwien-opinie-koszty-zalety-wady.

Jaką powierzchnię ogrzeje grzejnik na podczerwień?

Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, jaką konkretnie powierzchnię zdołają ogrzać grzejniki działające na podczerwień? Jest to uzależnione m.in. od wybranego modelu, ale też od tego, czy taki grzejnik ma być głównym źródłem ogrzewania w domu. W tym drugim przypadku trzeba mieć pełną świadomość tego, że moc na poziomie około 40 W zdoła skutecznie ogrzać jeden metr kwadratowy powierzchni. Sporo będzie zależeć m.in. od rodzaju zastosowanego promiennika, a mianowicie:

  • promienniki długofalowe nie mają praktycznie żadnych ograniczeń, jeśli chodzi o powierzchnię ogrzewanego pomieszczenia. Wystarczy dokładnie zbadać kubaturę budynku, a następnie dobiera się moc niezbędnych urządzeń i liczbę promienników,
  • promienniki krótkofalowe niosą za sobą pewne ograniczenia, ponieważ w tym przypadku można liczyć na ogrzanie około 12 metrów kwadratowych powierzchni.

Szacuje się, że przy pomieszczeniach o powierzchni około 8-9 m2 wybiera się moc na poziomie 400W, w pomieszczeniach o powierzchni 14-15 m2 na poziomie 700W, a przy powierzchni dochodzącej do 20m2 grzejniki dysponujące mocą 1000W. Najlepiej jeśli ostateczną decyzję w tej kwestii podejmie doświadczony fachowiec i wykona po drodze niezbędna wyliczenia. 

Czy grzejniki na podczerwień są oszczędne?

Nie da się ukryć, że popularność grzejników na podczerwień bierze się m.in. stąd, iż są one uznawane są niezwykle oszczędne urządzenia. W ten sposób można liczyć np. na zdecydowanie niższe zużycie prądu (dochodzące do kilkudziesięciu procent) oraz pozostawienie większej ilości pieniędzy we własnym portfelu. Na tym właśnie zależy większości inwestorów, dlatego taka inwestycja powinna być bardzo poważnie rozważona i przeanalizowana, najlepiej w obecności specjalistów. Przyjmuje się, że do ogrzania tej samej powierzchni, wystarczy zaopatrzyć się w grzejniki działające na podczerwień o mocy 2 razy niższej, niż w przypadku tradycyjnych grzejników.

Ile prądu pobierają grzejniki na podczerwień?

Pozostało zastanowić się nad jedną istotną kwestią, a mianowicie - ile prądu pobiera grzejnik na podczerwień? Nie są to zbyt duże wartości, co powinno zadowolić najbardziej wymagających użytkowników. W nowoczesnym budownictwie wartość ta oscyluje w granicach 26,5 kWh na miesiąc dla pomieszczenia o powierzchni około 8-9 m2. W starszym budownictwie wartość ta będzie oczywiście nieco wyższa i może przekroczyć 40 kWh na miesiąc. To i tak znacznie niższe wartości, niż w przypadku tradycyjnych grzejników, w związku z czym na takiej inwestycji można zaoszczędzić nawet kilkaset złotych rocznie. 

 

--- Artykuł sponsorowany ---