Kominki.org   >   Aktualności inne  >   TAK dla kominka  >   Ale o co chodzi z drewnem i pelletami?- część druga

TAK dla kominka

Ale o co chodzi z drewnem i pelletami?- część drugaŚwiat Kominków poleca

17-05-2021
drukuj
Walka z drewnem i kominkami w Polsce to dziwna układanka rozpowszechnianych informacji, zgłaszanych  uchwał, udzielanych preferencji oraz wprowadzanych ograniczeń i zakazów. Niektóre działania podejmowane są lokalnie, wypływają od miejscowych tzw. działaczy antysmogowych i wnioskodawców, których zdrowie kominki „niszczą ” i których palenie drewnem „zabija". Tak jakoś się składa, że wielu z tych „terytorialsów”, których życie kominki niszczą to żołnierze „armii” o zasięgu ogólnopolskim. W przeciwieństwie do prawdziwych wojsk antysmogowi terytorialsi są doskonale zaopatrzeni w materiały propagandowe i wyszkoleni do podchodów w samorządowych walkach. Jednak gdy nie wiadomo o co... chyba  żaden z nich nie ma swojego kominka. Bo przecież gdyby mieli okazję ogrzać ciało i duszę  przy kominkowym ogniu i posłuchać trzasku palonych polan to ich zachowanie byłoby z pewnością inne.
 
 
Zdjęcie: Hoxter
 
Póki co antysmogowi działacze stwierdzili, że obok różnych pyłów dostrzegają czy raczej czują w polskim, pełnym dymu kominkowego powietrzu zapach... benzoapirenu. Dyrektywa UE 2015/1185  tzw. Ekoprojekt wyrażnie określa minimalną sprawność oraz maksymalne  poziomy emisji pyłów PM, tlenku CO, tlenków azotu Nox oraz związków organicznych OGC (w tym benzapiren). Zdecydowana większość dostępnych na polskim rynku wkładów kominkowych i piecyków już od dawna te wymagania spełnia. I to z nawiązką! Badania jakie ostatnio dobrowolnie przeprowadzono z inicjatywy OSKP pokazują jeszcze mniejsze, wręcz śladowe emisje. Nawet policyjny pies tego benzoapirenu nie wyczuje, ale oskarżyciele mają widocznie lepsze „nosy”. No i po raz kolejny nie wiem o co im chodzi?
 
Jesteśmy też świadkami, a w pewnym stopniu i odbiorcami (woj.mazowieckie) kolejnej urzędniczej bzdury czyli zakazu grillowania. A co z narodowym ”świętem grilla”, która to data została niemal świętem państwowym? Gdyby nie pandemia i niekorzystna pogoda to pewnie byłoby to jedno z najważniejszych świąt w roku! Urzędnicy mazowieccy muszą być wyjątkowo nieświadomi skali niechęci do władz jaką mogli wywołać! To, że przy okazji, na poczet przyszłych emisji, które „mogą być” przekroczone zabronili również ...  kominków. Chociaż kominki to akurat śladowi sprawcy, a wokół są jeszcze dziesiątki tysięcy starych kotłów na węgiel. Tak więc znowu nie wiem o co tu chodzi? 
 
 

Biomasa drzewna - korzyści w walce ze smogiem i krok ku neutralności klimatycznej. Dowiedz się więcej>>

 

Zdjęcie: Spartherm

 
​Wiele z „antydrzewnych” i „antykominkowych” pomysłów ma pochodzenie „centralne”.… To nadgorliwi urzędnicy i doradcy podsuwają szefom takie a nie inne papiery do podpisu, popierając je mocno zdezaktualizowanymi danymi i badaniami. Ci przedstawiciele rządu, którzy  prawą ręką podpisują przedłużenie wydobywania węgla na kolejne dziesiątki lat, premie i odprawy dla górników lewą ręką skreślają dotacje do drewna i kominków, które w istotny sposób mogły by wspomóc „nowy ład” energetyczny i realnie wesprzeć walkę  o lepsze powietrze. Jakoś tak się składa, że mimo wszechstronnego wsparcia pomp ciepła i fotowoltaiki to właśnie drewno jest odnawialnym paliwem nr 1 w Polsce. Wystarczył by jeden podpis, może dwa by było i u nas jak w Austrii, we Francji czy w Niemczech... Może to ideologicznie zły przykład, a może jak nie wiadomo o co chodzi…
 
W obronie kominków. Dowiedz się więcej>>
 
Gdy lista potencjalnych winnych przestępstwa jest długa to wybór następuje według starej łacińskiej zasady Is fecit cui prodest czyli  sprawcą jest ten, kto korzysta. Jest też popularna w Polsce wersja, gdy nie wiadomo o co chodzi to chodzi o ... pieniądze. Obie te zasady stosować można wspólnie w sytuacji, gdy z pozornie niewiadomych przyczyn hamowane jest w Polsce wykorzystanie drewna jako paliwa oraz kominków. Wbrew zaleceniom unijnym, wbrew doświadczeniom innych krajów i wbrew zdrowemu rozsądkowi.          I wcale mnie nie dziwi, że wiele osób wietrzy w tym jakiś sekretny plan, jakiś „spisek” albo „przekręt” bo gdy nie wiadomo o co chodzi…
 
 

 

 

Witold Hawajski

 

redaktor naczelny magazynu "Świat Kominków"

                                    

 

 

 

 

Podziel się

Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach w serwisie podaj nam e-mail.

Logowanie

Załóż konto Przypomnij hasło
lub

Eksperci

Masz problem?

Zadaj pytanie ekspertowi kominki.org

Forum

Miejsce dyskusji o kominkach

wejdź na forum

Świat Kominków

Copyright © 2008-2018 kominki.org – kominki, wkłady kominkowe, piece, piecyki
CMS Edito Powered by: Ideo Realizacja: