Czy pompa ciepła się opłaca? Specjalista ds. pomp ciepła z Łodzi

W ostatnich latach coraz więcej słyszy się o pompach ciepła jako alternatywnym źródle ogrzewania domu czy firmy. Postawiła na nie także popularna sieć handlowa. Niedziwne, bo jest to rozwiązanie nie tylko korzystne dla środowiska, ale również dla portfela każdego, kto się na nie zdecyduje.
  • 19.03.2024 16:49
  • Autor: Grupa tipmedia
Czy pompa ciepła się opłaca? Specjalista ds. pomp ciepła z Łodzi

Jest tak, ponieważ pompy ciepła nie generują ciepła, a jedynie je pobierają ze środowiska. Działają trochę jak odwrotność lodówki: lodówka odprowadza ciepło ze środka na zewnątrz, a pompa ciepła wprowadza ciepło z zewnątrz do środka budynku (ale można za jej pomocą ogrzać także wodę użytkową lub basen).

Do pracy wymagają niewielkiej ilości energii elektrycznej, ale sama energia cieplna jest darmowa. Jeśli zaś zostaną zintegrowane z fotowoltaiką, ciepło otrzymasz praktycznie za darmo.

Ile ciepła daje pompa ciepła?

Pompy ciepła posiadają współczynnik wydajności COP (ang. „Coefficient Of Performance”), wyrażany cyframi. Owa cyfra oznacza ilość energii cieplnej wyrażonej w kWh, jaką pompa oferuje w zamian za 1 kWh energii elektrycznej.

Jeśli więc COP pompy wynosi 5, to za 1 kWh energii elektrycznej, pompa oferuje 5 kWh. Jak widać, jest to bardzo opłacalne rozwiązanie.

Zależnie od wybranego rodzaju pompy, COP może ulegać zmianie, ale po kolei.

Jakie są rodzaje pomp ciepła?

Istnieją trzy rodzaje pomp ciepła: powietrzna, gruntowa i wodna. Każda z nich pozyskuje ciepło ze środowiska. W wyborze odpowiedniej pompy dla Twojego domu lub firmy i w montażu pomoże Ci specjalista ds. pomp ciepła z Łodzi. Czym się od siebie różnią?

Powietrzna pompa ciepła, jak nietrudno się domyślić, pozyskuje ciepło z powietrza. Składa się z dwóch modułów: zewnętrznego (umieszczonego np. na ścianie budynku) oraz wewnętrznego, który rozprowadza ciepło po domu. Jest to najtańsze i najbardziej uniwersalne rozwiązanie, zamontować ją można niemal w każdym domostwie. Niestety, generuje trochę hałasu, a wraz ze spadkiem temperatury na zewnątrz, spada jej COP.

Gruntową pompę ciepła charakteryzuje większa wydajność i stabilność, ponieważ temperatura głęboko poniżej poziomu gruntu, skąd ciepło jest pozyskiwane, praktycznie nie ulega wahaniom. Jednocześnie jednak montaż gruntowej pompy ciepła wymaga kosztownych odwiertów, a taki zestaw zajmować może sporo miejsca, dlatego nie wszędzie uda się go założyć.

Wodna pompa ciepła jest najwydajniejsza. Podobnie jak jej powietrzna siostra, latem może odwrócić swoje działanie i pełnić funkcję klimatyzacji. Posiada tylko jeden zasadniczy minus - do działania potrzebuje odpowiedniego zbiornika wodnego, np. rzeki, jeziora czy studni głębinowej. Dodatkowo jej montaż może być utrudniony przez regulacje prawne.

Wybierz rozwiązanie najlepsze dla Ciebie i ciesz się ciepłym, przytulnym domem za grosze!

Artykuł sponsorowany