Kominki.org   >   Piecyki wolno stojące  >   Piecykowy design  >   Piecyk – ale jaki?

Piecykowy design

Piecyk – ale jaki?Świat Kominków poleca

13-01-2021
drukuj
W zasadzie nasz przegląd rozwiązań kominkowych powinniśmy zacząć od najprostszej formy kominka, czyli od piecyka na drewno. To przesunięcie na pozornie odległą pozycje jest całkowicie zamierzone… ostatni będą pierwszymi.
Żeliwne lub stalowo-szamotowe pudełko, które mieści w sobie palenisko, do tego wyeksponowana rura odprowadzająca spaliny, jakieś drzwiczki (obecnie w większości przeszklone), a to wszystko postawione na (zwykle) czterech nóżkach… to piec kominkowy, zwany często „kozą”. Osobiście nie lubię terminu „koza” w stosunku do piecyków, bo nie powinny być „karmione” byle czym, bo często mają tylko jedną nóżkę albo nóżek nie mają. Jeśli już, to lepiej i z większym szacunkiem – PAN PIECYK. Coraz rzadziej na czterech nóżkach, a coraz częściej na inne niż drewno paliwa.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Zdjęcia od lewej: MCZ/Wentor, Kratki
 
Piecyki na gaz
 
W ostatnich latach widocznie wzrasta w Polsce zainteresowanie kominkami gazowymi. W związku z szybkim tempem życia i małą ilością czasu oraz – szczególnie w dużych miastach – ze względów ekologicznych i ograniczeń w spalaniu drewna te niemal bezobsługowe i czyste, jeśli chodzi o emisję pyłów, rozwiązania szybko zyskują na popularności. O kominkach gazowych słyszy się to tu, to tam, ale stosunkowo mało rozpowszechniona jest wiedza na temat związanego z gazem segmentu wolno stojących piecyków opalanych gazem. Co prawda, asortyment firm oferujących tego typu rozwiązania, szczególnie w Polsce, nie jest szeroki, ale znajdziemy w nim nawet produkty made in Poland, np. nagrodzoną przez nas Płomieniem Roku 2017 Kozę AB na gaz marki Kratki.
Co daje nam piecyk gazowy? Przede wszystkim łatwość obsługi – przy pomocy pilota czy smartfona w łatwy sposób możemy go uruchomić lub wyłączyć. Możemy też regulować wysokość gazowych płomieni, czyli także ilość dostarczanego do pomieszczenia ciepła. Podobnie jak gazowe kominki, dostępne są w wersjach na gaz z sieci bądź z butli, co umożliwia ich instalację w miejscach, gdzie brakuje jeszcze infrastruktury gazowej. Podobnie też, ze względu na specyfikę gazu, wyposażone są w różnego rodzaju zabezpieczenia – w szczególności w czujnik, który odcina dopływ gazu w razie zgaśnięcia płomienia czy problemów z drożnością komina. Specyfika gazu pozwala też na zastosowanie specjalnego koncentrycznego przewodu kominowego, który jednocześnie odprowadza spaliny i doprowadza powietrze do spalania, a nie tradycyjnego komina. Czym zatem różnią się piecyki od gazowych kominków?
Przede wszystkim dużo bardziej atrakcyjną ceną oraz prostą instalacją, bo dostajemy produkt kompletny, nie wymagający zabudowy i, tak jak wszystkie inne piecyki, przemyślany estetycznie.
Warto pamiętać, że do swojego funkcjonowania piecyki gazowe potrzebują prądu. Można je podłączyć do instalacji elektrycznej, ale oznacza to zależność od dostaw prądu, stąd ciekawą propozycją są modele, które posiadają własny system zasilania.
Na koniec kilka słów o estetyce. Wśród gazowych piecyków znajdziemy modele wykonane głównie ze stali, ale zwolennicy surowego żeliwa też znajdą kilka ciekawych propozycji. Stojące bądź wiszące, przeszklone z jednej lub kilku stron, prostopadłościenne bądź owalne? Mimo że sumarycznie gazowych modeli jest dużo..., dużo mniej niż tych na drewno, to przekrój estetycznych form jest już całkiem sensowny.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Zdjęcia od góry: Kratki, Rais/Bertelsen, Faber/Glen Dimplex Polska, Bellfires 
 
+ ciepło od razu po uruchomieniu urządzenia; 
+ łatwość obsługi – przy pomocy panelu sterującego lub pilota, w wielu modelach także smartfona; 
+ prosty w instalacji;
+ brak konieczności składowania opału, a co za tym idzie czystość i oszczędność miejsca;
+ coraz lepiej imitująca drewno wizja ognia.
 
– jeszcze stosunkowo mały wybór modeli;
– droższe niż piecyki na drewno.
 
Piecyki wolno stojące na pellety
 
Rewolucję, jaką w branży kominkowej spowodowały malutkie drzewne granulki, pelety, porównać można tylko z wynalezieniem szkła witroceramicznego (kominkowego), dlatego piecykom na pelety poświęcamy oddzielne miejsce.
Idea budowy indywidualnego urządzenia grzewczego zasilanego automatycznie peletami, jaka pojawiła się w Seattle w 1973 roku, stała się niezwykle popularna na wszystkich kontynentach. W Europie posiadamy wielu producentów doskonałych urządzeń, ostatnio dołączyły do tej grupy polskie firmy. Polska jest też znaczącym w Europie producentem peletów. W Europie sprzedaje się rocznie ponad 500.000 piecyków na pelety, z czego w samych Włoszech około 300.000! W Polsce zainteresowanie piecykami na pelety jest, delikatnie mówiąc, umiarkowane. Tym niemniej coraz więcej firm oferuje peletowe piecyki i coraz więcej pieców na pelety trafia do polskich domów. Granulat drzewny wsypuje się do zasobnika i przez kilkanaście, kilkadziesiąt godzin piecyk sam sobie paliwo pobiera. Proces spalania odbywa się automatycznie i można nim sterować nawet z pomocą smartfona. Piecyki mają różne kształty, wykończone są szarą stalą, kolorową ceramiką, steatytem… Są modele ogrzewające gorącym powietrzem sąsiednie pomieszczenia. Są, oczywiście, i peletowe piecyki z wymiennikami wodnymi, którymi ogrzewać można całe domy. Jeśli nie wystarcza mały zasobnik mieszczący w bryle piecyka 15-30 kg paliwa, to istnieją opcje zasilania z silosów o pojemności wystarczającej na miesiąc, a nawet na cały sezon grzewczy. Niewielki przekrój przewodu odprowadzającego spaliny, zwykle współosiowo z nim doprowadzane powietrze, wysoka sprawność i minimalna emisja sprawiają, że piecyki na pelety są jednym z najlepszych rozwiązań wykorzystujących biomasę do ogrzewania. Piszę o piecykach, bo są one najbardziej popularne, ale pojawiły się też ciekawe peletowe wkłady i kasety. Nie wszyscy przepadają za peletowym ogniem, ale płomienie najnowszej generacji piecyków nie powinny odstraszać. Podobnie jak niewielki hałas wywoływany przez wentylator, bo europejskie piece są uznane za bardzo ciche. Dobrej jakości pelety są warunkiem zadowolenia, bo najwięcej reklamacji jest wynikiem stosowania złego paliwa.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Zdjęcia od góry: Cadel/Wentor, Defro Home, Palazzetti, MCZ/Wentor
 
+ duży wybór produktów na rynku;
+ autonomia ogrzewania, zwykle wiele godzin lub kilka dni;
+ możliwość pełnej kontroli procesu spalania na odległość;
+ wszechstronność – ogrzewane jest powietrze, woda, jedno lub kilka pomieszczeń;
 
– większość piecyków wymaga prądu do funkcjonowania;
– nie wszyscy akceptują widok palących się peletów, uznając go za mniej atrakcyjny niż widok palącego się drewna;
– uzależnienie od paliwa, piecyk nie spala nic innego;
– relatywnie wysoka cena dobrej jakości peletów (Polska).
 
Wolno stojące piece kominkowe
 
Mimo rosnącej popularności peletu, gazu i biopaliw podstawowym paliwem pozostaje drewno. W tej grupie urządzeń jest też największy wybór. Dawniej piecyki miały po prostu tanio i skutecznie grzać. Jednak w czasach rozkwitu kultury przemysłowej każdy produkt, nawet ten pozornie mało ważny, wykonywany był z dbałością o detale i dopieszczony. Tak więc nawet te najprostsze piecyki były dziełami sztuki użytkowej, a ich dobrze utrzymane i działające egzemplarze do dzisiaj budzą podziw. Wielu producentów, nie tylko z powodu interesu finansowego, ale przez szacunek, ciągle ma w swojej ofercie modele „archiwalne”.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Zdjęcie: Godin
 
Jednak poważną pozycję, jaką mają piecyki wolno stojące wśród kominkowej braci (w wielu krajach jest to 70% sprzedaży), zawdzięczają śmiałemu wzornictwu. Projektanci wyciągają maksimum możliwości z kształtowania stali, jej precyzyjnego gięcia, laserowego cięcia, automatycznego spawania, więc niektóre piecyki mają wręcz kosmiczne kształty. Co najlepsze, wydaje się, że te zabawy formą nie mają końca, bo ciągle pojawiają się kolejne powodujące zachwyty modele! W zasadzie piecyk służył do ogrzewania jednego pomieszczenia, jednak gdy w piecykach pojawiła się technika wodna, to ta reguła nie jest już jedną jedynie słuszną. Coraz powszechniejsze dodawanie do piecyków rozwiązań zwiększających akumulację ciepła sprawiło, że wcale nie trzeba co chwilę dokładać drewna do małego piecykowego paleniska. W najbardziej „akumulacyjnych” modelach piecyk utrzymuje ciepło nawet 10-12 godzin! Piecyki, dzięki swojej różnorodności technicznej, estetycznej i finansowej, trafiają w gusta bardzo szerokiej grupy i są obecnie najbardziej popularnym produktem branży kominkowej. Spotkać je można w prostych domkach rekreacyjnych, jak też w luksusowych rezydencjach. Może więc jeden z nich trafi do Państwa domu?
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Zdjęcia od góry: Austroflamm, Scan/Jøtul, Hitze, Invicta
 
+ bardzo duży asortyment form produktów dostępnych na rynku;
+ zróżnicowanie cen, każdy może znaleźć piecyk dla siebie;
+ szybki i prosty montaż.
 
– mniejsze, niż w przypadku kominka, palenisko i widok ognia.
 
 

 

 

Witold Hawajski

 

redaktor naczelny magazynu "Świat Kominków"

                                    

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Przeglądaj bezpłatnie najnowszy numer "Świat Kominków " w Internecie - kliknij tutaj.

 

 

 

 

 

 

                                  

 

 

 

 

 

  

 

 

 

 

 

 

 
 
 
 
 
 

La Nordica Extraflame...

Austroflamm

Podziel się

Skomentuj:
Komentarze (0)

Z galerii piecyków

 • BRUNNER

  BRUNNER

  PIEC Z CHARAKTEREM: IRON DOG N°2Palenisko było od zawsze ulubionym miejscem spotkań. Z piecem Iron...
 • BRUNNER

  BRUNNER

  PRZYJACIEL NA CAŁE ŻYCIE: IRON DOG N°1Dobrzy przyjaciele zajmują szczególne miejsce w naszym życiu....
 • Piec okrągły

  Piec okrągły

  Piec okrągły klasyczny Rosa zbudowany z kafli o promieniu r 320 r350 r380.
 • Piec kominkowy HARO

  Piec kominkowy HARO

  Piec kominkowy Haro dostępny w 30 kolorach ceramiki. Na zdjęciu prezentowany jest model HARO z...
 • BRUNNER

  BRUNNER

  RELAKS ZGODNIE ZE WSZYSTKIMI ZASADAMI SZTUKI: PRZY PIECU IRON DOG N°5Sztuka jest jak ogień, który...
 • Piec wolnostojący THOR

  Piec wolnostojący THOR

  THOR to stalowy piec wolnostojący o ciekawym geometrycznym kształcie prostopadłościanu. Jego prosta...
 • piec wolnostojący Godin Brive 371120

  piec wolnostojący Godin Brive...

  Nowoczesny stalowo - żeliwno - szamotowy Godin Brive 371120
 • piecyk

  piecyk

 • Plamen Tena

  Plamen Tena

  Piec kominkowy Plamen / Tena , główny dystrybutor w Polsce firma Ekkom Cieszyn

Świat Kominków

Eksperci

Masz problem?

Zadaj pytanie ekspertowi kominki.org

Forum

Miejsce dyskusji o kominkach

wejdź na forum

Fire Tube TV

Logowanie

Załóż konto Przypomnij hasło
lub

Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach w serwisie podaj nam e-mail.

Płomień Roku 2016 – zgłoszenia Mała Firma - Realizacja Roku

Copyright © 2008-2018 kominki.org – kominki, wkłady kominkowe, piece, piecyki
CMS Edito Powered by: Ideo Realizacja: