Reklama

Brykiet – ciekawa alternatywa dla drewna

Drewno jest materiałem opałowym często wykorzystywanym w Polsce do palenia w kominku i ogrzewania domu. Dzisiaj, z powodu trudności pozyskania drewna o wilgotności około 20%, ciekawą alternatywą dla klasycznego drewna kominkowego jest brykiet, którym można go zastąpić lub uzupełniać. Brykiet może być wykorzystywany jako paliwo będące podstawą ogrzewania domu, ale znajduje on też zastosowanie jako paliwo zastępcze lub uzupełniające, np. świetnie sprawdza się jako opał startowy przy rozpalaniu.
Brykiet – ciekawa alternatywa dla drewna
Brykiet barlinek

Drewno jest materiałem opałowym często wykorzystywanym w Polsce do palenia w kominku i ogrzewania domu. Dzisiaj, z powodu trudności pozyskania drewna o wilgotności około 20%, ciekawą alternatywą dla klasycznego drewna kominkowego jest brykiet, którym można go zastąpić lub uzupełniać. Brykiet może być wykorzystywany jako paliwo będące podstawą ogrzewania domu, ale znajduje on też zastosowanie jako paliwo zastępcze lub uzupełniające, np. świetnie sprawdza się jako opał startowy przy rozpalaniu. Rosnąca świadomość ekologiczna powoduje, że coraz częściej, wybierając rodzaj paliwa, pod uwagę - poza ceną - bierzemy też aspekty związane z ochroną środowiska. Niewątpliwie taką rolę może spełniać dobry brykiet, który jest doskonałym paliwem. Podstawowym surowcem do produkcji brykietu są rozdrobnione odpady drzewne, takie jak wiórki, trociny czy zrębki. W procesie produkcji są one poddawane działaniu wysokiego ciśnienia i sprasowywane, dzięki czemu gotowy produkt w postaci brykietu charakteryzuje się dużą gęstością oraz wartością opałową zdecydowanie wyższą niż drewno tradycyjne. Od drewna kominowego brykiet różni się też mniejszą wilgotnością, która jest zdecydowanie niższa i co ważniejsze – równa w całej jego strukturze.

Więcej artykułów o podobnej tematyce znajdziesz w dziale: Paliwa (drewno opałowe, pellet, brykiet) i akcesoria kominkowe

E jak ekonomia

Brykiet to paliwo wysoko przetworzone, charakteryzujące się stabilną i wysoką wartością opałową, stałym składem fizycznym i chemicznym, stałymi parametrami technicznymi oraz niską zawartością zanieczyszczeń. Ze względu na wysoki stopień przetworzenia może mieć relatywnie wyższą ceną niż tradycyjne drewno. Warto jednak pamiętać, że drewno jako paliwo niskoprzetworzone ma mniejszą wartość opałową, większą i zmienną zawartość wilgoci. Jedna tona brykietu zastępuje 2,2 mp typowego sezonowanego (około 2 lata) drewna kominkowego (buk, dąb, brzoza, jesion).

J jak jakość

Brykiet może być wytwarzany z trocin różnego rodzaju drewna: dębowego, sosnowego, bukowego czy brzozowego. Ważniejszy jednak od rodzaju wykorzystanego drewna jest skład brykietu. Przede wszystkim należy zwracać baczną uwagę na obecność w składzie jakichkolwiek domieszek chemicznych czy substancji klejących. Podczas spalania będą one wydzielały nieprzyjemny zapach i mogą być nieekologiczne. Dobry brykiet drzewny wytwarzany jest w procesie obróbki trocin pod wysokim ciśnieniem, wszelkie „dodatki” są niepotrzebne i zdecydowanie niemile widziane. Brykiet dobrej jakości jest wolny od niepożądanych zanieczyszczeń.

Z jak zalety

Brykiet jest łatwy i czysty w magazynowaniu (nie stanowi siedliska insektów leśnych). Nie trzeba go sezonować, jest od samego początku gotowy do ekonomicznego spalania. Jest łatwy w rozpalaniu z uwagi na niską wilgotność własną. Bardzo szybko pozwala na uzyskanie oczekiwanej temperatury w ogrzewanym pomieszczeniu oraz spala się bezdymnie, jasnym płomieniem. Nie powoduje smolenia szyby i przewodów kominowych, a także długo trzyma żar (idealny na długie chłodne noce i wieczory). Po spaleniu charakteryzuje się niską zawartością popiołu (nie zawiera zanieczyszczeń w postaci kory i piasku). Brykiet to czyste, idealne paliwo ekologiczne o stałych i wysokich parametrach. Stałą, powtarzalną, wysoką jakość produktu gwarantuje proces stałej kontroli w profesjonalnym laboratorium zakładowym. Jakość każdego brykietu potwierdzana jest sygnowanym na kostce logiem Barlinek.

Ecobriketts by BarlinekEkologiczne paliwo do kominków, pieców kaflowych, kotłów wielopaliwowych i zgazowujących drewno oraz innych urządzeń grzewczych na paliwa stałe. Do zastosowania jako: paliwo podstawowe, paliwo startowe i uzupełniające przy spalaniu węgla kamiennego (np. ekogroszek) oraz typowego drewna.

Materiał przygotowany przez redakcję Świata Kominków, wspólnie z firmą Barlinek. 

Zadaj pytanie: [email protected]


Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama