Kominki.org   >   Kominki  >   Kominy i wentylacja  >   System odprowadzania spalin z kominka

Kominy i wentylacja

System odprowadzania spalin z kominkaartykuł

drukuj

Darco

Schiedel

Spalanie w kominku powoduje wydzielanie związków chemicznych, które w żadnym wypadku nie mogą przedostać się do pomieszczeń mieszkalnych. Spaliny muszą być odprowadzone na zewnątrz budynku. Kominek musi mieć własny przewód kominowy, nie może on więc być podłączony do przewodu używanego przez inne urządzenie grzewcze.

Przewód musi być drożny, mieć odpowiednią średnicę i wysokość, by zapewnił właściwy ciąg kominowy, do skutecznego wyprowadzenia produktów spalania z budynku.

Przewód kominowy, gdy nie został przewidziany i wykonany w obrębie budynku,  może zostać zbudowany na zewnątrz budynku, wymaga on wtedy izolacji termicznej (w celu zapewnienia prawidłowego ciągu kominowego).

 

Każdy układ odprowadzania spalin powinien mieć element umożliwiający czyszczenie i usunięcie kondensatu (miskę z odpływem i wyczystkę), podłączenie kominka do komina bez tych elementów (bezpośrednio na wkładzie kominkowym) może spowodować przedostawanie się skroplin i wody (z deszczu) do wnętrza wkładu kominkowego powodując jego zanieczyszczenie, obniżenie skuteczności spalania drewna, a nawet zalewanie pomieszczenia.

Ciąg kominowy skutecznie wzmacniają i stabilizują nasady kominowe.

Elementy wkładów kominowych, podłączy kominowych muszą posiadać aktualne dopuszczenia do stosowania wydane przez jednostkę uprawnioną (np. Instytut Nafty i Gazu) lub mieć oznakowanie CE.

 

 Materiał opracowany przez redakcję

 

TAGI: kominy

Podziel się

Skomentuj:
Komentarze (0)

Z galerii kominków

Świat Kominków

Eksperci

Masz problem?

Zadaj pytanie ekspertowi kominki.org

Forum

Miejsce dyskusji o kominkach

wejdź na forum

Fire Tube TV

Logowanie

Załóż konto Przypomnij hasło
lub

Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach w serwisie podaj nam e-mail.

Płomień Roku 2016 – zgłoszenia Mała Firma - Realizacja Roku

Copyright © 2008-2018 kominki.org – kominki, wkłady kominkowe, piece, piecyki
CMS Edito Powered by: Ideo Realizacja: