Kominki.org   >   Kominki  >   Inspiracje  >   Kominek i telewizor

Inspiracje

Kominek i telewizorŚwiat Kominków poleca

14-01-2021
drukuj

Prawdziwy miłośnik ognia odda główne miejsce w salonie kominkowi. To on jest niepodważalnym królem tych włości. Przez wieki ugruntował swoją pozycję i nie znosi konkurencji. Za każdym razem, gdy rozbłyśnie, zbiera wokół siebie grono domowników. Czy w takim razie w salonie brakuje miejsca dla synonimu dzisiejszych czasów, który – co prawda – nie może się poszczycić tak bogatą historią jak kominek, bo jest stosunkowo młody, ale z impetem, butny i pewny siebie zagościł na salonach. Z pewnością we współczesnym domu musi się znaleźć miejsce zarówno dla kominka, jak i telewizora. Jak pogodzić ich ze sobą? Są godnymi siebie rywalami. Pierwszy zaspokaja nasze atawistyczne potrzeby, a drugi jest „oknem na świat” i synonimem postępu.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zdjęcie: MCZ/Wentor

Kilka wskazówek na początek


Wyodrębnienie pomieszczenia telewizyjnego w dzisiejszych realiach nie wydaje się zbyt atrakcyjnym rozwiązaniem. Widoczna tendencja do otwartych przestrzeni i salonów połączonych z jadalnią i kuchnią, która dostosowana jest do współczesnych wymagań i szybkiego tempa życia, kieruje nas bardziej w stronę mariażu wielu funkcji w jednym wnętrzu. W końcu przecież taka przestrzeń, która zaspokaja różne potrzeby, pozwala na wspólne rodzinne chwile i nie warto z nich rezygnować. Co więcej, współczesny telewizor to nie tylko urządzenie do oglądania telewizji. To nowoczesny sprzęt wzbogacony o dodatkowe funkcje, jak choćby możliwość przeglądania zdjęć i filmów z rodzinnego albumu, a przede wszystkim Internet, który pozwala na swobodne komunikowanie się ze światem. Z pewnością nie można go już przenieść do osobnego pomieszczenia czy wsadzić gdzieś w kąt. Dlatego już zawczasu, na etapie projektowania salonu, trzeba wziąć sprawę w swoje ręce i zdecydować o tym, kto rządzi w strefie domowego relaksu – kominek czy telewizor? Moim zdaniem, dla wystroju całego wnętrza dobrze będzie, gdy korona przypadnie kominkowi. Telewizor stanie się w pełni wyspecjalizowanym i profesjonalnym „nadwornym błaznem”, który nie tylko w długie zimowe wieczory będzie dostarczał nam rozrywki. Przy aranżacji takiego wnętrza lepiej nie „iść na żywioł”, gdyż może to prowadzić wprost do przestrzennego bałaganu. Dlatego już na etapie projektu domu, w którym wyznaczone jest miejsce na kominek i ze względu na uwarunkowania techniczne i konstrukcyjne nie sposób go zmienić, warto pomyśleć o rozmieszczeniu reszty sprzętów w salonie, w tym telewizora.
Na szczęście minęły już czasy, kiedy telewizor był wielkim, kanciastym, szarym pudłem. Obecnie dużo łatwiej znaleźć odpowiednie miejsce w salonie dla nowoczesnej, zgrabnej i smukłej plazmy czy LCD. Nawet producenci kominków wychodzą naprzeciw oczekiwaniom klientów i proponują rozwiązania uwzględniające bliskie sąsiedztwo telewizora i kominka. Jest to dużo łatwiejsze w przypadku palenisk gazowych. Niektóre z nich posiadają specjalny system chłodzenia ściany nad paleniskiem, tak aby mógł nad nim zawisnąć telewizor. Ten problem zauważył też włoski producent, firma MCZ, który stworzył oryginalny zestaw o nazwie Scenario, który zawiera palenisko na drewno lub na gaz połączone na stałe z telewizorem Loewe.
Usytuowanie telewizora względem kominka nastręcza wiele wątpliwości aranżacyjnych. Nawet gdy wiemy, że rządzi kominek, musimy zdecydować, w jaki sposób będzie sprawował swoją władzę. O to kilka podpowiedzi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zdjęcia od lewej: BeF, Dru/Spartherm, Kalfire, Akos/Koperfam

Bliskie sąsiedztwo


Jest to najbardziej pożądane i jednocześnie najtrudniejsze z połączeń, w którym bez dobrego projektu łatwo wywołać we wnętrzu wrażenie chaosu. Potrzeba sporo wyczucia, by umiejętnie dopasować oba urządzenia. W małych salonach nie ma innej możliwości, więc warto zawalczyć o to, by mariaż telewizora z kominkiem nie zamienił się w połączenie grochu z kapustą. Najniebezpieczniejsze jest umieszczenie telewizora nad kominkiem. Już na etapie projektowania kominka należy przewidzieć wówczas odpowiednią instalację dla sprzętu RTV. Elektronika nie lubi ciepła i dlatego taki układ wymaga wykonania specjalnej zabudowy kominka i wyizolowania ściany tak, aby nie nagrzewał on telewizora. Jak pokazują badania, najwyższa temperatura jest osiągana na czopuchu, czyli zaraz nad paleniskiem, gdzie ma zawisnąć telewizor. Musimy jednocześnie pamiętać, że im większa szyba, tym większe promieniowanie i wyższa temperatura w okolicy kominka, której telewizor może zwyczajnie nie wytrzymać. Dlatego gdy mamy choć odrobinę miejsca, warto pokusić się o umieszczenie telewizora w bliskim sąsiedztwie kominka, ale nie nad nim, tylko obok niego. Umiejętnie wkomponowany w otoczenie, wśród odpowiednio dobranej komody czy półek, może wyglądać gustownie. Z pomocą przychodzą dodatki, które ocieplą bryłę i rozmyją jej wielkość i proporcje.
Plusem tego układu jest klarowna sytuacja co do ustawienia mebli wypoczynkowych, które są jednocześnie skierowane w stronę telewizora i kominka. Coraz więcej jest ciekawych pomysłów aranżacyjnych kominkowo-telewizyjnej ściany. Można pomyśleć np. o rozsuwanych panelach, pod którymi ukryje się telewizor umieszczony bezpośrednio nad paleniskiem. Takie rozwiązanie pozwoli dowolnie korzystać zarówno z chwili relaksu przy ogniu, jak i rozrywki w towarzystwie multimedialnego urządzenia, jakim jest obecnie telewizor.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zdjęcia od lewej: Kalfire, PlanikaOdrobina królestwa dla każdego


Ten układ daje najwięcej swobody aranżacyjnej. Dodatkowo przejścia prowadzące w głąb domu czy duże przeszklenia w sposób naturalny rozdzielą strefy wpływów dwóch rywali: telewizora i kominka. Rozwiązanie to daje możliwość umieszczenia kompleksu wypoczynkowego w takiej konfiguracji, aby można było wygodnie kontemplować ogień, a także oglądać ulubiony program rozrywkowy czy korzystać z Internetu w telewizorze. Dobrym pomysłem na wyeksponowanie kominka jest zabawa kolorem. Telewizor umieszczony na ścianie o ciemnym kolorze lub we wnęce pomalowanej w ciemnym, głębokim odcieniu nie będzie zbytnio rzucał się w oczy. Można też pokusić się o dodatkowe podświetlenie samego kominka lub jego okolicy i wyeksponowanie go dzięki zastosowaniu jasnej barwy – będzie on wówczas prawdziwym centrum salonu. Trzeba zwrócić uwagę na umiejscowienie okien, by wpadające promienie słońca nie przeszkadzały w oglądaniu ulubionego programu – sprawę mogą rozwiązać dobre zasłony lub rolety.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zdjęcie: Brunner


Oko w oko


Taki układ jest możliwy tylko w salonie o większej powierzchni, ponieważ wymaga specyficznego rozstawienia miejsc do siedzenia. Najlepiej sprawdzą się sofy umieszczone naprzeciw siebie – jedna w stronę kominka, druga w stronę telewizora. Jest to klarowny i symetryczny układ, który pozwoli członkom rodziny oddać się ulubionej czynności. W czasie, gdy dzieci będą oglądały ulubioną kreskówkę, rodzice mogą się relaksować z lampką wina, spoglądając na tańczące płomienie. Kominek i telewizor mogą też zostać ustawione na przeciwległych ścianach, choć nie bezpośrednio naprzeciw siebie. Przy takim usytuowaniu kominka dobrze sprawdzą się sofy modułowe, które w przestronnym salonie można swobodnie poustawiać tak, by każda była wygodnym miejscem do odpoczynku zarówno przy kominku, jak i przy telewizorze. Eliminuje to też problem odbijających się refleksów ognia w telewizorze, który może wystąpić w ustawieniu urządzeń centralnie naprzeciw siebie.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zdjęcie: Stûv/Kominki Kozłowski
 

Rządy absolutne


W niektórych przypadkach najlepszym rozwiązaniem jest schowanie telewizora w zamykanej przesuwnymi drzwiami szafie. Można tam umieścić dodatkowo kilka półek chowających sprzęt audio-video. Można też nabyć specjalne szafki, które nie muszą być częścią większej zabudowy, tylko są wolno stojącym meblem, specjalnie skonstruowanym po to, aby ukryć w swoim wnętrzu telewizor. Taki mebel może stanąć nawet na środku pomieszczenia i stanowić ciekawy element wystroju. Jest to szczególnie ważne przy wnętrzach urządzonych w stylu klasycznym, stylizowanym na angielskie rezydencje czy domy wiejskie, gdzie przeważają elementy drewniane, sielskie bądź pełne antyków, a nowoczesny telewizor LCD do nich zwyczajnie nie pasuje.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zdjęcie: Projekt Katarzyna Kraszewska Architektura Wnętrz

Nowoczesny kominek wydaje się być najbardziej wyrozumiałym i skorym na ustępstwa władcą. We wnętrzach hermetycznych, w których dominują proste, minimalistyczne kształty, dosyć łatwo ustawić kolejną nowoczesną bryłę w postaci telewizora. Można też schować telewizor na półce pod schodami, których dynamiczna konstrukcja odwróci uwagę od jego gabarytów, co pozwoli niemal bezsprzecznie królować w salonie kominkowi. Warto pamiętać, że z zasady im większa przestrzeń dzieli kominek i telewizor, tym łatwiej im ze sobą koegzystować. W przypadku bliskiego sąsiedztwa kominka i telewizora bez rady specjalisty od aranżacji wnętrz łatwo popełnić wnętrzarskie faux pas. Może się okazać, że nasz salon stanie się polem bitwy, a nie cichym i przytulnym miejscem rodzinnych spotkań.

 

Czytaj też rady przed wyborem kominka TUTAJ.

  

 

Aldona Mazurkiewicz

z-ca redaktora naczelnego magazynu "Świat Kominków"

prowadząca portal kominki.org

                                    

 

 

 

 

 

 

 

 

Przeglądaj bezpłatnie najnowszy numer magazynu "Świat Kominków " w Internecie - kliknij tutaj.

 

 

 

 


 

Ortal

Ruegg...

Podziel się

Skomentuj:
Komentarze (0)

Z galerii kominków

Świat Kominków

Eksperci

Masz problem?

Zadaj pytanie ekspertowi kominki.org

Forum

Miejsce dyskusji o kominkach

wejdź na forum

Fire Tube TV

Logowanie

Załóż konto Przypomnij hasło
lub

Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach w serwisie podaj nam e-mail.

Płomień Roku 2016 – zgłoszenia Mała Firma - Realizacja Roku

Copyright © 2008-2018 kominki.org – kominki, wkłady kominkowe, piece, piecyki
CMS Edito Powered by: Ideo Realizacja: