Jak ogrzewać małe domy? Pomijam miejskie ciepło systemowe (głównie dotyczy miast) oraz węgiel (ekologia) jako paliwo. Pomijam również gaz, chociaż warunkowo będzie on jeszcze przez wiele lat obecny, również z dodatkiem wodoru czy w postaci gazu z lokalnych biogazowni. Kotły na pellet, nawet te „małe” zwykle będą i tak za duże do niewielkich domów, pozbawionych kotłowni. Pompom ciepła, tym najbardziej popularnym czyli działającym w układzie powietrze – woda poświęcamy inne materiały, ale w przypadku małych domów mają one alternatywę – piecyki pelletowe. Zatrzymajmy się przy kilku nie eksperymentalnych, ale sprawdzonych i dostępnych obecnie rozwiązaniach.
Więcej informacji i inspiracji znajdziesz w dziale PIECYKI WOLNOSTOJĄCE – piecyki kominkowe na drewno i pellety
Zaletą piecyka na pellety w stosunku do opalanego drewnem jest możliwość wielogodzinnej pracy bez jego obsługi. Na dodatek coraz częściej piecyki mają możliwość sterowania i kontroli na odległość z pomocą wi-fi. Konieczne jest tylko przyłączenie prądu i wykonanie wyprowadzenia spalin, zwykle współosiowego z doprowadzeniem powietrza. Piecyk ma minimum kilkanaście, a zwykle kilkadziesiąt kilogramów paliwa w zasobniku, co wystarcza na wiele godzin pracy, więc można go traktować jako podstawowe źródło ciepła. W najprostszej i najczęściej spotykanej wersji piecyk pelletowy to dosłownie „miejscowy ogrzewacz pomieszczenia”, bo przygotowany jest do ogrzewania pomieszczenia, w którym jest zainstalowany. Gdy mamy do czynienia z domkiem rekreacyjnym lub dużym otwartym pomieszczeniem, takie rozwiązanie wystarczy.
Jednak gdy w grę wchodzi kilka pomieszczeń czy poddasze, to należy rozejrzeć się za piecykiem z opcją nadmuchu ciepłego powietrza do innych pomieszczeń. Jest całkiem duży wybór modeli z takimi możliwościami, więc problemu być nie powinno. Są piecyki od razu przygotowane do ogrzewania kilku pomieszczeń, są z jednym wylotem i trzeba wtedy dobudować do nich system DGP. Należy tylko dobrać moc piecyka i wydajność nadmuchu do naszego domu, aby urządzenie pracowało w optymalnych warunkach, bez zbędnego przeciążania.
.jpg)
Zaletą każdego ogrzewanie nadmuchowego, również zasilanego z piecyka na pellet, jest fakt, że tutaj nie ma co zamarznąć, więc jest to również doskonałe rozwiązanie do domków wykorzystywanych okazjonalnie.
W przypadku stałego zamieszkiwania można rozważyć instalację piecyka na pellet z wymiennikiem wodnym. Sam piecyk nie wystarczy, ponieważ trzeba także zbudować całą instalację wodną centralnego ogrzewania. Cóż, jest to w zasadzie pelletowy kocioł centralnego ogrzewania na granulat drzewny. Piecyk jest zwykle nieco mniejszy i zapakowany estetycznie, bo ma być ustawiony w salonie lub korytarzu. Oczywiście zaletą może być też możliwość przygotowania ciepłej wody użytkowej i współpraca z kolektorami wodnymi, wspomagającymi w sezonie letnim. Nie obędzie się wtedy bez odpowiednio dobranego zasobnika, czyli zbiornika buforowego. Główne ogrzewanie domu to poważny i codzienny obowiązek piecyka, warto więc zdecydować się na urządzenie dysponujące dobrym serwisem.