Zanim wybudujesz kuchnię w ogrodzie

W polskich ogrodach powstaje coraz więcej kuchni letnich. Są to urządzenia budowane na miarę, które często nie tylko w sezonie letnim pozwalają na przygotowanie różnorodnych dań we własnym ogrodzie i spędzania większej ilości czasu na świeżym powietrzu. Budowa kuchni w ogrodzie to jedna z tych inwestycji, do których trzeba się przygotować. Co warto wiedzieć i na co zwrócić uwagę przed jej rozpoczęciem?
Zanim wybudujesz kuchnię w ogrodzie
Fot. Waldemar Miłek

Jak się przygotować do budowy kuchni ogrodowej?

Na początek inwestycji w ogrodzie powinniśmy zacząć od określenia potrzeb, wówczas dużo łatwiej jest skomponować odpowiadające im urządzenie. Jeśli ma to być mała kuchnia, którą jesteśmy w stanie wykonać sami, to warto posłużyć się podpowiedziami z Internetu, a najlepiej jeśli są to zdjęcia czy filmy firm specjalizujących się w budowie tego typu urządzeń. Mowa tutaj o prostych grillach z dodatkowym blatem roboczym. Jeśli zaś chcemy, aby był to kompleks, w którym będzie wędzarnia, piec chlebowy, kominek, płyta kuchenna, grill, blat roboczy i zlewozmywak, to aby budowa nie trwała zbyt długo i aby urządzenia działały odpowiednio, potrzebna jest specjalistyczna wiedza, więc warto powierzyć wykonanie inwestycji sprawdzonej firmie, która zrobi to szybko, fachowo i da nam gwarancję na jakość wykonanych prac.

MW ART Waldemar Miłek

 

Kosztorys kuchni ogrodowej 

Po określeniu faktycznych potrzeb należy samemu lub wspólnie z fachowcem wykonać kosztorys, obejmujący materiały i robociznę, oraz harmonogram robót. Lepiej wcześniej się zorientować, czy inwestycja mieści się w naszym budżecie. Jeśli budżet jest przekroczony, nie musimy rezygnować z całości, a być może tylko odpuścić sobie teraz niektóre funkcje, a za jakiś czas je uzupełnić. Budowa kuchni ogrodowej to koszt około 20-40 tysięcy złotych w przypadku mniejszych inwestycji, 100-150 tysięcy złotych w przypadku tych mocno rozbudowanych. Mówimy, oczywiście, o rzędzie wielkości, bo konkretne wyliczenia możliwe są po określeniu sprzętów, materiałów wykończeniowych i gabarytów budowli.

 

Jak przygotować odpowiednie miejsce pod kuchnię ogrodową?

Wszystko zależy od jej przeznaczenia. Inaczej sytuacja będzie wyglądała, jeśli obiekt ma być całoroczny, a inaczej, gdy tylko sezonowy. Gdy chcemy, aby kompleks służył nam również jesienią i zimą, warto doprowadzić prąd, wodę oraz – jeśli istnieje taka możliwość – kanalizację. Prąd posłuży nam do biesiadowania do późnych godzin wieczornych latem, jak i w jesiennej lub zimowej szarówce. Oprócz oświetlenia, możemy także podłączyć gniazdka do różnego rodzaju urządzeń, typu mała lodówka, chłodziarka, czajnik czy podgrzewacz wody, pomocny np. przy umyciu rąk po zjedzeniu pysznej karkówki z grilla. Doprowadzona woda posłuży nam do podłączenia zlewozmywaka i toalety. Kanalizacja (jeśli jest taka możliwość) do odprowadzenia ścieków z toalety. To wszystko należy uwzględnić w projekcie fundamentu, który przy tego typu inwestycjach, szczególnie tych rozbudowanych, jest niezbędny. W projekcie fundamentu powinny być zaznaczone w odpowiednich miejscach podłącza do prądu, wody i kanalizacji. Sam fundament powinien być wykonany bardzo solidnie, gdyż w wypadku postawienia komina, pod którym jest piec chlebowy i kominek, nacisk punktowy sięga nawet kilku ton. Każda inwestycja powinna mieć wykonany solidny fundament. To absolutna podstawa kuchni ogrodowej. W przypadku błędów wykonanego fundamentu zachodzi prawdopodobieństwo rozebrania całej osiadającej lub przechylającej się ogrodowej kuchni. To nie tylko niedogodność, ale też duże koszty poprawiania takich błędów.

Na górze po lewej stronie realizacja Soul of Fire, po prawej realizacja Grillo - wędzarnie Tomasz Kiszka. Na dole po lewej realizacje EV Kominki, po prawej realizacja MW Art Waldemar Miłek.

Decydując się na budowę kuchni ogrodowej, musimy mieć świadomość, że taka inwestycja wiąże się z pracami, które dotyczą wykopania fundamentów, usunięcia urobku ziemi, zalewania fundamentów betonem. Dochodzi do tego organizacja i skompletowanie materiałów w przestrzeni naszej działki plus, oczywiście, czas potrzebny na wykonanie całości. Niekiedy trzeba przekopać sporą część działki, aby doprowadzić wodę i prąd do altany. Do tego dołóżmy wiedzę z zakresu wymagań budowlanych. Pamiętać musimy, że odległość od płotu nie powinna być mniejsza, niż trzy metry, jeśli jest to ściana altany bez okien, zaś cztery metry – jeśli posiada okna i skierowane są one na działkę sąsiadującą. 

 

Ile miejsca zagospodarować na małą kuchnie ogrodową, a ile na jej rozbudowaną wersje? 

Małą kuchnię ogrodową (wędzarnia z grillem i blat) jesteśmy w stanie zmieścić na powierzchni o boku około 2 metrów długości. Wersja rozbudowana dla wspomnianych wyżej urządzeń (wędzarnia, piec chlebowy, płyta fajerkowa, grill, blat roboczy, zlewozmywak czy nawet kominek) potrzebuje znacznie więcej miejsca. Jeśli całość ma znaleźć się w altanie „na zgłoszenie”, czyli do 35 m2, np. o wymiarach 5 × 7 m, to część jednej ze ścian przeznaczamy na „kombajn ogrodowy”. Na całej krótszej ścianie (5 m) umieszczamy urządzenia, a na dłuższej (7 m) na ten cel przeznaczamy około 2,7 m. Tak powstaje kuchnia ogrodowa w kształcie litery „L”. Pozostała część altany pozwala nam na swobodne biesiadowanie. Rozmieszczenie jednak wszystkich tych urządzeń powinniśmy konsultować z firmą, której chcemy powierzyć wybudowanie całego kompleksu, bo przy tak dużych inwestycjach potrzebny jest solidny projekt. Przyglądając się poszczególnym elementom ogrodowej kuchni warto wiedzieć, że jeśli mówimy o kuchni z fajerkami i piekarnikiem, to zajmuje ona około 1 m. Szerokość wędzarni z cegły to maksymalnie 110 cm. Piec chlebowy o standardowej powierzchni (tło pieca 60 × 60 cm) do własnych potrzeb, a nie gastronomicznych, to 120-130 cm szerokości. Znajomość tych wymiarów ułatwia zaplanowanie gabarytów całości inwestycji.
 

Jakie miejsce w ogrodzie jest najlepsze na kuchnię ogrodową?

Przyjmuje się, że najlepszym miejscem dla kuchni zewnętrznej jest jeden z narożników ogrodu. Oczywiście nie jest to jedyne możliwe umiejscowienie, bo taka kuchnia może zostać zbudowana nawet na tarasie. Ma to swoje „za”, jak i „przeciw”. Usadowienie jej z dala od domu pozwala nam na swobodne biesiadowanie do późnych godzin wieczornych czy nocnych, bez naruszania spokoju pozostałych mieszkańców. Oddalona od domu kuchnia ogrodowa pozwala nam także na „wyłączenie” się od zgiełku codziennej pracy i swobodny wypoczynek. W wypadku dużego kompleksu ogrodowego to także swoboda biesiadowania przy zapachach grillowania, wędzenia, smażenia, pieczenia czy gotowania.

 

Zadaszenie kuchni w ogrodzie - ratunkiem na niepogodę

Umieszczenie kuchni pod zadaszeniem lub w altanie to oczywiście dodatkowy koszt, jednak pozwala na swobodne biesiadowanie nawet wtedy, kiedy zaskoczy nas latem deszcz. To także ochrona przed palącym letnim słońcem i wysokimi temperaturami. Zadaszenie pozwala na urządzanie zaplanowanych imprez rodzinnych bez względu na zmieniające się warunki atmosferyczne. Sama altana może być obiektem całorocznym, jeśli pomyślimy o zamknięciu jej ścianami z cegły, drewna, roletami na pilota czy przesuwnymi szybami. Możliwości projektowych jest na rynku coraz więcej.

Na górze po lewej stronie realizacja Igor Guk, po prawej stronie realizacja Grillo - Wędzarnie Tomasz Kiszka. Na dole po lewej stronie realizacja Witold Lorenz, po prawej stronie  realizacja Piecbud.

Odpowiedni osprzęt 

Jeśli wybieramy osprzęt ogrodowej kuchni, to warto, aby był on żeliwny. Pomimo że warunki atmosferyczne w niektórych porach roku mogą oddziaływać ujemnie na płytę fajerkową, to możemy ją w odpowiedni sposób zabezpieczyć. Stalowe elementy malowane proszkowo z czasem mogą stać się nieestetyczne i po latach nie będą wyglądały tak dobrze, jak żeliwne. W nowoczesnych kuchniach ogrodowych występuje stal kwasoodporna, która pomimo upływu lat wygląda tak samo, jak przy jej zamontowaniu. Jednak nie wszędzie można ją wkomponować.

 

Zlecenie powierz sprawdzonemu fachowcowi!

Aby nasze pieniądze były wydane w odpowiedni sposób i ziściły nasze marzenia o funkcjonalnej i pięknej kuchni, powierzmy je firmie, która ma duże doświadczenie w takich realizacjach. Fachowe rady takiej firmy pozwolą nam dobrać rodzaj urządzeń do naszych potrzeb i idealnie je dopasować oraz zaprojektować i połączyć w takiej kolejności, aby były one funkcjonalne i nie powodowały tzw. konfliktu połączeń (np. odprowadzenie spalin i doprowadzenie wody, kanalizacji, prądu). Wszelkie błędy i nieznajomość tematu będą miały, niestety, przełożenie na zadowolenie z funkcjonowania ogrodowego kompleksu. Dlatego przed podjęciem ostatecznej decyzji o współpracy, poprośmy o przedstawienie portfolio, które przekona nas o doświadczeniu zleceniobiorcy. 

 

Różnorodne wykończenie 

Kuchnia w ogrodzie potrafi dostarczyć wielu nie tylko kulinarnych wrażeń. Warto nie tylko zaplanować miejsce, fundament i skomponować układ urządzeń, które najlepiej spełnią nasze oczekiwania i potrzeby, ale też dopasować materiały wykończeniowe tak, aby całość dobrze wkomponowała się zarówno w aranżację ogrodu, jak i korespondowała z architekturą i materiałami wykończeniowymi wykorzystanymi do budowy domu. Kuchnia w ogrodzie może być wykonana z wielu materiałów o różnym charakterze, kolorze czy fakturze. Może to być cegła, kamień polny, kamień granitowy, łupek, beton architektoniczny i wiele innych materiałów budulcowych, jednak priorytetem jest, aby tworzyły całość z ogrodem.

 

Tomasz Kiszka


Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama