Pompa ciepła, kocioł na biomasę a może kominek z Programu Czyste Powietrze?

Program "Czyste Powietrze" regularnie jest zmieniany, obecnie wiele zmian dotyczy pomp ciepła, które będą dokładniej sprawdzane i weryfikowane odnośnie swoich parametrów. O zmianach w tej kwestii oraz propozycjach zmian w Programie na przyszłość opowiada organizacja zrzeszająca producentów urządzeń OZE - Izba Gospodarcza Urządzeń OZE?
Pompa ciepła, kocioł na biomasę a może kominek z Programu Czyste Powietrze?

Jakie zmiany zostaną wprowadzone w Programie "Czyste Powietrze"?

Zmian jest wiele, ale ta najważniejsza w naszej opinii dotyczyć będzie urządzeń jakimi są pompy ciepła. Na nowych zasadach co piąta pompa ciepła w danym typoszeregu mocy będzie musiała być dokładnie przebadana i posiadać szczegółowy raport z badań oraz certyfikat potwierdzający jej parametry. Do tej pory wystarczała jedynie deklaracja producenta mówiąca o jej parametrach. Co najważniejsze raport oraz badania muszą być wykonane i potwierdzone przez akredytowane laboratorium z jednego z krajów UE lub EFTA.

Co te zmiany będą oznaczać dla tych, którzy chcą skorzystać z programu "Czyste Powietrze" i otrzymać dofinansowanie?

Dzięki tym właśnie zmianom Beneficjent decydujący się na pompę ciepła będzie miał pewność spełnianych paramentów przez jego urządzenie. Będzie miał pewność, iż jego urządzenie zostało dokładnie sprawdzone pod względem jakości i efektywności. Nie zdziwi się nagle kosztami czy rachunkami za energię elektryczną.  

Co zmiany w programie "Czyste Powietrze" będą oznaczać dla branży odnawialnych źródeł energii (OZE)?

W kwestii polskiego producenta pomp ciepła , cóż samo wprowadzenie badań i certyfikacji nie wiele zmieni, gdyż polscy producenci zadbali o to już na starcie kiedy to powstawała myśl techniczna a wraz z nią samo urządzenie jakim jest pompa ciepła.  Jednak jeśli mówimy tu o importerach, sprzedawcach zagranicznych urządzeń to można powiedzieć, iż czeka ich chwilowy kłopot, gdyż muszą oni przebadać urządzenia, które mają i potwierdzić ich parametry , a te jak się okazało w ostatnich miesiącach nie koniecznie są takie jak te zadeklarowane przez producenta. Wszyscy chcący sprzedawać pompy ciepła w programie Czyste Powietrze mają czas do 13.06.2024 roku kiedy to Lista ZUM zostanie zamknięta. 

Co Izba Gospodarcza Urządzeń OZE (IGUOZE) uważa o wprowadzonych odnośnie pomp ciepła zmianach w programie "Czyste Powietrze"?

Jako IGU OZE oczywiście w 100% popieramy te zmiany. Przez ponad półtora roku walczyliśmy, aby zablokować dotacje do niesprawdzonych i nieefektywnych pomp ciepła. Niestety bardzo duża część rynku zakupiła takie urządzenia i już poprzednia zima pokazała z jakimi problemami muszą się borykać. Liczymy na to iż to początek dobrych zmian. 

Czy Izba Gospodarcza Urządzeń OZE miała swój udział w tworzeniu zmian do Programu "Czyste Powietrze"?

IGUOZE wraz z innymi organizacjami i jednostkami naukowymi brała czynny udział w konsultacjach dotyczących wprowadzenia zmian w Programie "Czyste Powietrze". Swoje propozycje wdrażaliśmy wewnętrznie u członków naszej Izby i jednocześnie przedstawialiśmy je zarówno w Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej , Ministerstwie Klimatu czy Instytucie Ochrony Środowiska. 

Jaki kierunek rozwoju urządzeń grzewczych w Polsce IGUOZE uważa za najbezpieczniejszy dla każdego Polaka? Czym Polacy powinni się ogrzewać biorąc pod uwagę swoje bezpieczeństwo?

Nie powinniśmy zapominać o naszym narodowym paliwie jakim jest drewno. Tu możemy mieć naprawdę wachlarz urządzeń aby ogrzewać swoje domy czy mieszkania - kotły na pellet, kotły zgazowujące drewno, kotły na zrębki, miejscowe ogrzewacze pomieszczeń czyli kominki. Cały zakres biomasy to dla nas także bezpieczeństwo. Drewna opałowego nie zabranie i jest łatwo dostępne, kotły na biomasę posiadają wszystkie potrzebne badania i raporty, już od wielu lat są uważane jako ekologiczne źródła ciepła. W przypadku rolnictwa tu mamy produkt jakim są kotły na biomasę nie leśną czyli wprost mówiąc kotły na słomę. W kwestii tego paliwa też jest ono bezpieczne ze względu na cenę i dostępność. Oczywiście pompa ciepła odpowiednio dobrana i dopasowana do naszego domu będzie kolejnym krokiem szczególnie w przypadku nowych inwestycji, w przypadku domów zeroemisyjnych, tam gdzie standardowo montujemy podłogowe ogrzewanie i gdzie eliminujemy grzejniki ścienne, gdzie też z zasady będziemy montować fotowoltaikę. 

Jakie w opinii Izby Gospodarczej Urządzeń OZE powinny być kolejne kroki dotyczące zmian w Programie "Czyste Powietrze"?

Kolejnym bardzo ważnym krokiem będzie wymóg badania i certyfikowania każdej kolejnej pompy ciepła, nie tylko co piątej w danym typoszeregu. Da to jeszcze większe bezpieczeństwo i pewność beneficjenta. Zablokuje to również w ogromnym stopniu napływ azjatyckich urządzeń a umocni pozycje polskich producentów na rynku europejskim.  Ważne dla nas jako Izby jest również zrównanie dofinansowania dla pomp ciepła i kotłów na biomasę.  Chcielibyśmy aby w miejscowościach, gdzie pompa czy kocioł na biomasę nie ma możliwości bytu dofinansowywane były miejscowe ogrzewacze pomieszczeń, czyli kominki na drewno. Będziemy dążyć także, aby zakazy spalania drewna np. w kominkach były blokowane.

Aleksandra Jurkowska, wiceprezes Izby Gospodarczej Urządzeń OZE

źródło: iguoze.pl (materiał ukazał się na portalu ecieplo.pl)


Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama