Reklama

Kominek – dusza domu i kunszt rzemiosła

Kominek to dusza domu, bo to on nadaje mu odpowiedniego klimatu i atmosfery. Żeby cieszyć się nimi w pełni, kominek musi być wykonany zgodnie z zasadami sztuki zduńskiej.
kominek-dusza-domu-kuszt-rzemiosla

Kominek – dusza domu

W trendach wnętrzarskich pomysły na budowę kominka od wielu lat utrzymują się wysoko. Ma to związek między innymi z wypełnieniem wolnej przestrzeni na etapie aranżowania na przykład salonu. Ale nie tylko. Kominek często pojawia się już w fazie pomysłu na własny dom i planowania jego budowy. W efekcie wiele osób instalację kominka uwzględnia już w projekcie budowlanym. Dla wielu kominek jest po prostu spełnieniem wieloletniego marzenia. Któż nie chciałby wieczorami ogrzewać się przy blasku prawdziwego płomienia?

Więcej artykułów o podobnej treści znajdziesz w kategorii KOMINKI. 

Poza tym, kominek to doskonały sposób na aranżację przestrzeni i oddzielenie stref domu. Najczęściej wykorzystuje się go do wyodrębnienia kuchni otwartej na salon. Takie rozwiązanie nie zabiera nam cennej przestrzeni, a jednocześnie dodaje wnętrzu przytulności. Jest to zatem doskonały sposób na wydzielenie strefy odpoczynku. Przebywanie przy rozpalonym kominku uspokaja, wprowadza w dobry nastrój i pozwala się wyciszyć. Wsłuchiwanie się w iskrzący płomień to znakomity relaks po ciężkim dniu. Często salon z kominkiem jest również połączony ze strefą jadalnianą, a taka aranżacja budzi zwykle zachwyt odwiedzających nas gości.

Kominek – kunszt rzemiosła

Kominki i piece wciąż budują zduni. Zmieniają się wprawdzie materiały i powstają gotowe prefabrykaty zduńskie, pozwalające budować szybciej i z większą dokładnością, ale nie znaczy to, że budować może je każdy. Niezbędny jest wysoki poziom wiedzy z zakresu procesów spalania drewna, hydrauliki gazów, materiałoznawstwa, czy konstrukcji urządzeń. Mnogość tych ostatnich spowodowała, że zduni specjalizują się w wybranych urządzeniach grzewczych, podnosząc ciągle poziom ich wykonania. Jedni budują tradycyjne piece pokojowe z kafli, cegieł czy kostek granitowych. Kuchnie mogą być wykonane z typowych materiałów. Inni budują podobnie, ale z zastosowaniem indywidualnie tworzonych wymienników wodnych pozwalających ogrzewać całe domy. Tak powstają prawdziwe dzieła sztuki zduńskiej, wykonywane w większości ręcznie, które różnią się między sobą aranżacją, projektem w zależności od regionu Polski. 

        

 

  

  

 

 

 

 

 

 


 

 

 

 

 

 

Wiedza zduńska – źródło bezpieczeństwa

Posiadanie odpowiedniej wiedzy jest ważne jeszcze z innego, bardzo ważnego powodu. Otóż, do kominka dokładamy drewno i to drewno w panującej w kominku wysokiej temperaturze odgazowuje, czyli pali się w nim gaz. W określonych okolicznościach może tworzyć się czad, który jest gazem trującym i bardzo wybuchowym. Wybuch powoduje rozprysk szyby kominkowej, która w zasięgu kilku metrów wbija się w podłogę, kanapę i inne meble. Może jednocześnie poranić osoby znajdujące się w obszarze wybuchu. Skutkiem błędów wykonawczych zatem jest ryzyko utraty zdrowia i uszkodzenie kominka, a czasem nawet utrata domu. Zdarza się bowiem, że ubezpieczyciel odmawia wypłaty odszkodowania z powodu montażu kominka przez osobę bez uprawnień (!). Na stronie naszego cechu www.zduni.eu można znaleźć rekomendowane firmy, których kwalifikacje dają gwarancje bezpieczeństwa wykonanych urządzeń.

Kominek – ciepło i styl

Wykonywałem w trakcie swojej długoletniej współpracy z klientami różne usługi. Budowałem kuchnie i piece kaflowe tradycyjnymi metodami z użyciem cegieł, gliny i kafli. Dzisiaj buduję z nowszej generacji materiałów. Najczęściej kominki z lekkich płyt krzemianowo-wapniowych pozwalających tworzyć bezpieczne konstrukcje różnych kształtów. Ściany obudowy kominka wykonuję na gładko pod malowanie lub kładę lekki tynk zduński zacierany. Używam najwyższej jakości materiałów, ponieważ obudowa to nie tylko element dekoracyjny domu, ale także gwarantujący wydajne, ekonomiczne i ekologiczne źródło ogrzewania. Dzięki kominkowi możemy dogrzać pomieszczenie lub ogrzać nawet cały dom. Kominek z powodzeniem może być głównym źródłem ogrzewania, wspaniale sprawdza się również jako dodatkowe źródło ciepła. Drewno to obecnie jedno z najtańszych źródeł ogrzewania.

Z kamienia naturalnego wykonuję półki i inne elementy zdobiące kominek. Brzegi szyb kominkowych malowane są czarną ceramiczną farbą, która dobrze komponuje się z elementami z czarnego granitu wokół ramki drzwiczek kominka. Zgromadziłem narzędzia i maszyny ułatwiające mi budowę kominków i piecokominków w krótkim czasie i minimalnym dyskomforcie dla klienta, jeżeli jest to inwestycja w domu aktualnie zamieszkałym.

Ciepło i Styl w wymagającym świecie kominków

Współpracę z klientem zawsze zaczynam od rozmowy, dzięki której mogę rozpoznać jego potrzeby. Każdy klient ma inne wyobrażenie o kominku, swoją jego wizję. Moją rolą jest poprawne ustalenie potrzeb, czy wręcz jego marzeń i sprecyzowanie ich tak, aby ostateczny projekt i budowa kominka były zgodne ze sztuką budowy kominków. Dlatego wybieram wkład kominkowy i przygotowuję projekt obudowy kominka, który przedstawiam do akceptacji inwestorowi. Jeżeli jest to portal z marmuru, granitu lub drewna, przygotowuję rysunek całości i w rozbiciu na poszczególne elementy. Rysunek przekazuję kamieniarzowi lub stolarzowi, który wykonuje portal. 

Gdy zgromadzę już wszystkie potrzebne materiały, przystępuję do budowy kominka.

Czasami montuję rozprowadzenie ciepłego powietrza w całym domu. Często buduję też piecokominki, czyli nowoczesne piece kanałowe. W przeciwieństwie do zwykłego kominka piecokominek kumuluje ciepło spalin, dzięki czemu oszczędzamy paliwo. Piecokominek umożliwia bowiem dwukrotne wykorzystanie ciepło pozyskane ze spalania jednego załadunku drewna. Raz w trakcie palenia i później jeszcze w trakcie odzyskiwania ciepła z elementów akumulacyjnych. Dzięki temu mniej obciążamy środowisko naturalne i korzystamy z prozdrowotnego promieniowania podczerwieni i strumieni elektronów wypromieniowanych z elementów szamotowych. Zamontowany sterownik pozwala ekonomicznie, ekologicznie i bezpiecznie zarządzać całym procesem palenia.

Montuję także kominki wodne pozwalające podgrzewać wodę centralnego ogrzewania i użytkową. Buduję nowoczesne kominki stanowiące ozdobę salonu i kominki ogrzewające cały dom.

Zapraszam do współpracy z doświadczonym zdunem – kontakt pod adresem www.kominkitychy.pl

Robert Karczmarski

Zduństwem zajmuję się od 24 lat. Zdobywając wciąż nowe doświadczenia, w 2013 roku przystąpiłem do egzaminu przed Komisją Egzaminacyjną w Rzeszowie, otrzymałem ocenę bardzo dobrą oraz tytuł Mistrza w zawodzie zdun. Wysoka jakość wykonania bazująca na dobrych materiałach powoduje, że mam wielu klientów powracających do mnie po latach z nowymi projektami. Należę do posiadającego ponad sześćsetletnią tradycję Małopolskiego Cechu Zdunów i Zawodów Pokrewnych. Podobnie jak u naszych sąsiadów: Niemców, Austriaków czy Czechów, my zduni stanowimy najlepiej wykształconą grupę zawodową uczącą kolejne pokolenia budowniczych kominków, pieców czy piecokominków.

 

Ciepło i Styl, Robert Karczmarski
43-100 Tychy, Aleja Bielska 85
tel. 501 073 081
e-mail: [email protected]
www.kominkitychy.plPodziel się
Oceń

Reklama
Reklama