Reklama

Ceny drewna kominkowego we wrześniu 2023

Po raz kolejny przejrzeliśmy dla Was popularne portale ogłoszeniowe, by sprawdzić czy i jak bardzo zmieniła się cena drewna opałowego do kominka. Ceny drewna w sierpniu były niższe niż ceny tych samych gatunków drewna kominkowego w lipcu. Jak jest z cenami drewna kominkowego we wrześniu? Ile zapłacicie za drewno kominkowe - czy jest taniej czy drożej niż latem?

Aktualne ceny drewna kominkowego - wrzesień 2023 

Drewno kominkowe - buk:

Na popularnym portalu ogłoszeniowym cena drewna bukowego w sierpniu wahała się od 200zł do 300zł za metr przestrzenny. Jeśli chodzi o ceny drewna bukowego we wrześniu to są podobne do sierpniowych, bo zaczynają się od 200zł do 300zł/mp, lecz pojawiły się również pojedyncze ogłoszenia mówiące o cenach do 360zł/mp. 

Więcej ciekawych artykułów znajdziesz w dziale Jak ogrzać dom

Drewno kominkowe - brzoza:

Cena drewna brzozowego w sierpniu sięgała do 350zł/mp, we wrześniu ceny brzozy rozpoczynają się od 300zł/mp, czyli nieco taniej, a najdroższe ogłoszenia wskazują na cenę 400zł/mp. 

Drewno kominkowe - dąb:

Dąb był jednym z droższych gatunków drewna w sierpniu, jego cena sięgała aż do 450zł/mp, we wrześniu cena dębu zaczyna się od 300zł/mp a najwyższa jego cena to 450zł/mp, więc maksymalna cena drewna dębowego pozostała bez zmian. 

Drewno kominkowe - grab:

Ze względu na swoje walory grab jest najbardziej poszukiwanym i najdroższym gatunkiem drewna używanego do palenia w kominkach. W sierpniu jego cena wahała się od 280zł do 450zł, dziś jesteśmy w stanie znaleźć grab w cenie od 250zł/mp do 400zł/mp, zatem widać bardzo delikatny spadek cen tego rodzaju drewna kominkowego.

Powyższe ceny dotyczą drewna mokrego, nie nadającego się do użytku w najbliższym sezonie grzewczym (sezonować takie drewno należy w odpowiednich warunkach, do osiągnięcia wilgotności drewna ok. 20%) . Ceny drewna sezonowanego są znacznie wyższe, ze względu na to, że takie drewno można użyć od razu. Do cen drewna należy doliczyć transport. Niektóre firmy oferują darmowy transport w odległości do ok. 20 km. 

Jakie drewno do palenia w kominku?

Przede wszystkim o wilgotności około 20%. To nie tylko ekologiczne, przyjazne dla urządzenia i komina, ale też ekonomiczne dla portfela, bo energia w palenisku nie jest marnowana na odparowanie wody z drewna. Pamiętajcie im większa wilgotność drewna opałowego tym niższa jego wartość opałowa i niższa sprawność kominka. Drewno mokre, musi poczekać rok albo dwa zanim zostanie użyte do palenia w kominku. Dodatkowo każdy gatunek drewna spala się inaczej - o czym więcej poniżej - i o ile nie ma to większego znaczenia dla użytkowników kotłów na drewno, to wybierając drewno do kominka warto zwrócić na to uwagę. 

wilgotność drewna a sprawność kominka
Im większa wilgotność drewna opałowego tym niższa jego wartość opałowa i niższa sprawność kominka

Jeśli chodzi o gatunki drewna to najlepsze do palenia w kominkach będzie drewno liściaste. Dąb jest bardzo popularnym gatunkiem drewna, ze względu na to, że ten rodzaj drewna spala się wolno. Wysoką wartość opałową ma też grab. Z kolei tańsza i popularna brzoza jest drewnem o mniejszej gęstości dlatego dużo szybciej niż dąb lub grab się spala, ale zwolennikom obserwacji kominkowego ognia zapewnia atrakcyjny, równy płomień.  Często wybieranym drewnem do palenia w kominkach jest też buk, który podobnie jak grab spala się długo i spokojnie.

Przejdź do artykułu o walorach różnych gatunków drewna przy spalaniu w kominku >>>

 

Co warto wiedzieć przed zakupem drewna opałowego? 

Przypominamy, że metr przestrzenny to dużo mniejsza ilość drewna opałowego, niż metr sześcienny. Metr przestrzenny to drewno opałowe układane w stosy. Wstępny pomiar ilości drewna wykonuje się w metrach przestrzennych, mnożąc długość (l), szerokość (s) i wysokość (h): 

Mp= 1x sx h

W ten sposób otrzymujemy objętość stosu - czyli nie samego drewna, ale też kory i przestrzeni między wałkami drewna. 

Metr sześcienny (zwany też kubikiem) drewna opałowego powie nam bardziej dokładnie, jaką ilość drewna opałowego mamy. Aby to obliczyć, należy metr przestrzenny pomnożyć przez tzw. współczynnik redukcyjny, którego wartość wynosi od 0.65 do 0.70 w zależności od gatunku drewna, z którego ułożony jest stos. Dla przykładu jeden metr przestrzenny sosny to 0.65 m3 samego drewna sosnowego bez kory. 

Patrycja Szymbor

Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama