Reklama

Świat Kominków nr 3/2023 - już 20 lat jesteśmy z Wami!

Z przyjemnością przedstawiamy Wam już 72 numer magazynu "Świat Kominków". W tym numerze przeczytacie m.in o urządzeniach na gaz do ogrodu, piecykach na drewno i pellet, o różnych formach ceramiki na piec, kominek i na ściany. Dodatkowo przyjrzymy się pionowym wkładom kominkowym, poznacie układy hybrydowe: pompa ciepła plus kocioł na drewno lub pellet i poznacie laureatów nagrody Płomień Roku 2023.
Magazyn Świat Kominków
Magazyn "Świat Kominków", na okładce kominek chabrowymi z kaflami Kaufman Keramik, model Fold.
piecyk na pellet
Piecyk na pellet Ravelli, model Snellina Plus

 

Eklektyzm – sztuka łączenia

Współczesne wnętrza eklektyczne to wnętrza, w których dobrze się mieszka. Zawsze są indywidualne, naznaczone osobowością mieszkańca lub projektanta. Niemożliwe do skopiowania, inspirują do własnych pomysłów i poszukiwań. Kto nie lubi nudy, banalności i przewidywalności wnętrza urządzonego w jakimś „stylu”, powinien spróbować przełamać konwencję, mieszając elementy typowe dla różnych stylizacji.

 

 

 

Więcej artykułów o podobnej treści znajdziesz na portalu KOMINKI.ORG

 

wkład kominkowy z pionową wizją ognia
Wkład kominkowy Spartherm, model Arte 1Vh-66

 

Ogień postawiony do pionu 

Jeszcze do niedawna dominował trend, by paleniska były jak najszersze. Jednak czasy się zmieniają. Domy są coraz mniejsze, coraz lepiej izolowane i zwyczajnie nie potrzebują wielkogabarytowych kominków. Stąd od jakiegoś czasu obserwujemy tendencję w kierunku zmiany proporcji kominkowych i zamiast rozciągać kominek wszerz, wysmuklić go i wyciągnąć do góry. 

 

 

 

 

piec kaflowy na prąd
Piec kaflowy na prąd Gutbrod Keramik, model E-Konzept, Targi World of Fireplaces

 

Tendencje 2023. Kominki na drewno i pellety

Co nowego w kominkach i ogrzewaniu drewnem oraz pelletami? Kominkowe targi w całej Europie pokazały, że nowoczesne i ekologiczne ogrzewanie to nie tylko fotowoltaika i pompy ciepła. Kominek – taki czy inny – warto, a nawet trzeba mieć! Niech relacja z tegorocznych europejskich imprez targowych będzie potwierdzeniem tej opinii.

 

 

 

kocioł na drewno
Kocioł na drewno Kepo / Wentor

 

Instalacje hybrydowe 

W czasach, kiedy ceny energii nadal nie są stabilne, ciężko zdecydować, które źródło ciepła będzie dla nas najbardziej korzystne finansowo. Zatem rozsądnym wydaje się korzystanie z dwóch różnych systemów grzewczych, połączonych w jednej instalacji, czyli tzw. hybrydy. W instalacji hybrydowej pompa ciepła może być połączona z kotłem na pellet lub kotłem na drewno. Taka instalacja pozwala na obniżenie kosztów ogrzewania budynku.

 

 

 

piec kaflowy
Piec kaflowy Zehendner, model Greenwich

 

Paleta ceramicznych możliwości 

Ceramika przybierać może najróżniejsze formy, wzory i barwy. Mogą to być kafle na piec, kominek czy kuchnię kaflową, ale też ceramiczna ściana albo kaflowy magazyn energii. Niezależnie od formy i sposobu wykorzystania we wnętrzu w ceramice zawsze najważniejsze jest to, co nieuchwytne: szlachetność materiału, zabawa światłem i cieniem oraz drzemiące w niej ciepło. 

 

 

wkład kominkowy z trójstronną wizją ognia
Trójstronny wkład kominkowy Rüegg, model Pi Ccolo

 

Piecyk, kominek czy piec?

Asortyment produktów kominkowych jest obecnie niezwykle szeroki, znacznie bogatszy niż przed kilkudziesięciu laty. Nie ma teraz w branży kominkowej produktów „złych”, mogą być źle dobrane do potrzeb i możliwości. Aby ułatwić wybór, postaramy się pokazać najbardziej popularny asortyment rozwiązań: piecyków, kominków i pieców na drewno oraz ich charakterystyczne cechy.
 

 

palenisko ogrodowe
Palenisko Planika, model Galio Insert

 

Gaz w ogrodzie

Gaz to bardzo wygodne paliwo do zasilania urządzeń użytku codziennego. Do niedawna królował w naszych domach, a od kilku lat z powodzeniem „wyprowadza się” na taras i do ogrodu. Gazowe urządzenia ogrodowe oferują zróżnicowane i atrakcyjne wzornictwo, często też mobilność. To tylko kilka aspektów za które klienci polubili grille, ogrodowe kominki i ogrzewacze gazowe. 

 

Statuetka Płomień Roku 2023
Statuetka Płomień Roku 

 

Płomień 2023 – poznajmy laureatów nagrody 

Już po raz osiemnasty zespół naszego magazynu wybrał laureatów nagrody Płomień Roku. Nagrody są przyznawane za produkty wprowadzone do sprzedaży w 2022 roku i za aktywność w minionym roku. Nagrody Płomień Roku są niezależne i przyznawane przez zespół magazynu Świat Kominków. 

 

 

 

 

 

piecyk na drewno
Piecyk Wodtke, model Stage z HiClean Filter Technik

 

Przefiltrowane opinie 

Można elektrofiltr mieć, ale w przypadku starszych rozwiązań, szczególnie tańszych palenisk, doposażenie w elektrofiltr będzie nie tylko trudne technicznie, ale nieuzasadnione ekonomicznie. Lepiej wymienić wkład czy piecyk na nowy. Podobnie myślą producenci, którzy oferują wspomniane wyżej elektrofiltry czy nawet katalizatory jako dodatkowe wyposażenie w zasadzie NOWYCH produktów. 

 

 

Piecyk hybrydowy na drewno i pellet
Piecyk na drewno i pellet La Nordica, model Cleo combi

 

Pellety i drewno razem - czy to ma sens? 

A gdyby tak palić drewnem dla przyjemności, a automatycznie oraz wygodnie spalać pellet, gdy sytuacja (nieobecność w domu, praca, sen) zmuszają do tego? Okazuje się, że jest to możliwe, w związku z tym, że coraz liczniejsza grupa palenisk i kotłów ma takie możliwości, a nawet ilość urządzeń 2 w 1 systematycznie rośnie.

 

 

 

72 numer Magazynu "Świat Kominków" przeczytacie w poniższym linku: 

 


Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama