Reklama
News will be here

Apel o wydłużenie terminu na wymianę kominków w kujawsko-pomorskim

W czternastu województwach przyjęto tzw. uchwały antysmogowe. Nakazują one – w różnych terminach – wymianę starych kotłów, pieców i kominków na spełniające wymagania ekologiczne. 1 stycznia 2024 r. w województwie kujawsko – pomorskim ma zacząć obowiązywać zakaz użytkowania tzw. kopciuchów, czyli bezklasowych pieców na paliwa stałe oraz kominków, które nie spełniają wymogów ekoprojektu.
wymiana kominka na ekoprojekt w kujawsko-pomorskim

Piece i kominki - czas na wymianę w woj. kujawsko-pomorskim

Zgodnie z obowiązującą uchwałą antysmogową w województwie kujawsko-pomorskim dotychczas użytkowane piece i kominki będą musiały od 1-go stycznia 2024 roku spełniać wymogi Ekoprojektu. To oznacza, że paleniska kominkowe nie spełniające wymagań Ekoprojektu mogą być eksploatowane jeszcze tylko przez pół roku. Radni PiS w kujawsko-pomorskim chcą by przedłużyć ten termin o 2 lata, czyli do 2026roku.  

Więcej o uchwale antysmogowej przeczytacie w artykule: Kominek zgodny z uchwałą antysmogową.

Kotły - czas na wymianę w woj. kujawsko-pomorskim

W przypadku kotłów tzw. pozaklasowych bez określonej klasy emisji, czyli o klasie mniejszej niż 3,4 lub 5 obecnie zgodnie z uchwałą antysmogową w kujawsko-pomorskim mogą być one te eksploatowane do 1 stycznia 2024 roku. Radni PiS chcą przedłużyć tą datę o 2 lata czyli do 1 stycznia 2026 roku.

Jeśli chodzi o eksploatację kotłów klasy 3 i 4 termin na wymianę zostaje bez zmian, czyli do 1 stycznia 2028roku. Data również się nie zmienia jeśli chodzi o eksploatację kotłów klasy 5, czyli obowiązuje ona do 1 stycznia 2030roku. 

Dlaczego radni PiS chcą wydłużenia terminów na wymianę kominków na ekoprojektowe i kotłów na spełniające normy? 

W uzasadnieniu napisano, że w momencie uchwalania oryginalnej uchwały antysmogowej, czyli w 2019 roku, oraz w czasie wprowadzania w niej zmian, nie można było przewidzieć wojny w Ukrainie, która „spowodowała embargo energetyczne na surowce kopalne sprowadzane z Rosji, a w konsekwencji poważne zaburzenia na rynku energetycznym”. Radni stwierdzają, iż wprowadzanie przepisów antysmogowych napotkało „poważne utrudnienia”, a „zaburzenie podaży gazu, jak i rosnące ceny energii elektrycznej, będących podstawowymi źródłami ekologicznej energii cieplnej doprowadziły do spowolnienia procesu wymiany źródeł ogrzewania starszej generacji”. 


Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama