Lasy Państwowe rozpoczynają produkcję pelletu - szansa na ustabilizowanie rynku pelletu

Sytuacja na rynku pelletów w Polsce jest trudna. Pellet znacząco podrożał a tona paliwa kosztuje obecnie ponad 3 tysiące złotych. W związku z tym Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe podjęły decyzję o uruchomieniu na potrzeby sezonu grzewczego 2022 / 2023 samodzielnej sprzedaży detalicznej pelletu. Do końca 2022 roku planowane jest wprowadzenie do sprzedaży 40 tysięcy ton pelletu, a do końca sezonu grzewczego w 2023 roku (kwiecień) 200 tys. ton pelletu
Lasy Państwowe rozpoczynają produkcję pelletu - szansa na ustabilizowanie rynku pelletu
Pellet - ekologiczne paliwo drzewne

Autor: Yeko Photo Studio

Jakie jest zapotrzebowanie w Polsce na pellet?

Roczne zapotrzebowanie polskiego rynku pelletu wykorzystywanego przez gospodarstwa domowe to około 1,2 - 1,5 mln ton. Zgodnie z danymi z Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków to około 380 tysięcy urządzeń, które potrzebują około 4-5 ton pelletu na sezon. Obecnie cena tego ekologicznego paliwa drzewnego wzrosła znacząco w porównaniu z zeszłym sezonem. Niestety sprawia to problemy dla użytkowników kotłów na pellety, którzy często decydują się na tańszy niecertyfikowany pellet. To nie jest dobra droga, gdyż grozi uszkodzeniem pelletowego kotła, kosztowną naprawą i utratą gwarancji na urządzenie. 

Więcej artykułów o pellecie znajdziesz w dziale: Paliwa (drewno opałowe, pellet, brykiet) i akcesoria kominkowe

Lasy Państwowe ogłaszają przetargi na produkcję pelletu 

W opisie przedmiotu zamówienia udostępnionym przez Lasy Państwowe czytamy:

Usługa wyprodukowania z udostępnionego surowca pelletu drzewnego o średnicy 6 mm lub 8 mm, zgodnego z normą PN EN ISO 17225 2 klasy A1 potwierdzonego odpowiednim certyfikatem, a następnie jego dostawa w workach 15 kg do wskazanego punktu odbioru

Postępowania przetargowe zostały ogłoszone w dniach 20 i 21 września przez wskazane zakłady LP lub nadleśnictwa po jednej na dyrekcję. Jak podają Lasy Państwowe oczekiwany termin złożenia ofert na produkcję pelletu z powierzonego przez LP materiału drzewnego mieści się pomiędzy 17 a 21 października. 

Pellet z certyfikatem czy bez? Dlaczego ma to znaczenie?>>> ALE O CO CHODZI z drewnem i pelletami?>>>

 

Ile pelletu i za ile sprzedadzą Lasy Państwowe?

Zgodnie z zapowiedziami Lasów Państwowych do końca 2022 roku  na rynek ma wejść ok 40 tys. ton pelletu wyprodukowanych na zlecienie LP, na który potrzeba ok 105 tys. m3 drewna iglastego klasy S2AP. Z kolei do końca sezonu grzewczego w 2023 roku (kwiecień) 200 tys. ton pelletu, na który potrzeba 520 tys. m3 drewna iglastego klasy S2APW . 

Co ważne dla użytkowników kotłów na pellet - pellet ma być sprzedawany przez Lasy Państwowe tylko z niewielką, tylko kilkuprocentową marżą. Jest to szansa na obniżenie i ustabilizowanie na rozsądnym poziomie cen pelletu na polskim rynku.


Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama