Reklama

Piecyk gazowy - wygodny i bezobsługowy

Wyobraź sobie salon. Siadasz na kanapie, bierzesz pilota do ręki i zaczyna się. Nie… wcale nie serial, tylko spektakl ognia. Naprzeciw Ciebie stoi on – i znowu nie, nie jest to kominek, co więcej, nie jest to kominek na drewno. Mała podpowiedź: jest wygodny i niemal bezobsługowy i jest młodszym bratem kominka. Tak, to on – PIECYK, i to piecyk na gaz!
Piecyk gazowy - wygodny i bezobsługowy
Piecyk gazowy marki Rais/Bertelsen

Wyobraź sobie salon. Siadasz na kanapie, bierzesz pilota do ręki i zaczyna się. Nie… wcale nie serial, tylko spektakl ognia. Naprzeciw Ciebie stoi on – i znowu nie, nie jest to kominek, co więcej, nie jest to kominek na drewno. Mała podpowiedź: jest wygodny i niemal bezobsługowy i jest młodszym bratem kominka. Tak, to on – PIECYK, i to piecyk na gaz!

Więcej artykułów o podobnej tematyce znajdziesz w dziale PIECYKI.

Dlaczego warto wybrać piecyk na gaz?

Wojna na Ukrainie i związane z nią zawirowania sprawiają, że w ostatnim czasie o gazie nie mówi się najlepiej. Jednak gaz pochodzi nie tylko od „złego” dostawcy i pewnie wkrótce kierunki, skąd płynie, ulegną zmianie. Jeśli chodzi o ceny, to warto zauważyć, że drożeją wszystkie paliwa, a nie tylko gaz. Gaz z wielu powodów pozostanie jednym z bardziej popularnych i dostępnych źródeł energii dla domów, a jego „czystość” w miejscu użytkowania oraz prosta obsługa w przypadku kominkowego ognia dla wielu mogą być istotnymi zaletami.

Dlaczego piecyk - zalety piecyków gazowych ?

Gazowy piecyk, podobnie jak kominek, jest łatwy w obsłudze, sterowany przy pomocy pilota, aplikacji lub panelu sterowania. Może być przystosowany do spalania gazu LPG z butli lub gazu sieciowego – decyzję, jakim gazem będzie zasilane urządzenie, trzeba podjąć przy składaniu zamówienia. Piecyki mają też podobne jak kominki zabezpieczenia odnośnie choćby odcięcia dopływu gazu w wyniku zaniku ciągu kominowego. Zarówno kominek, jak i gazowy piecyk podłączymy do przewodu kominowego LAS, czyli takiego, który współosiowo doprowadza powietrze do spalania i odprowadza spaliny. Jakie są zatem różnice i co może przekonać niezdecydowanych do gazowego piecyka?

Piecyki „z ceramiką”. Dowiedz się więcej>>

 piecyk gazowy trójstronnie przeszklony Wanders, piecyk gazowy prostopadłościenny Helex/Omikron, piecyk gazowy o ciekawym dizajnie Focus/Koperfam, piecyk gazowy owalny Kratki
Zdjęcia od lewej od góry: piecyk gazowy trójstronnie przeszklony Wanders, piecyk gazowy prostopadłościenny Helex/Omikron, piecyk gazowy o ciekawym dizajnie Focus/Koperfam, piecyk gazowy owalny Kratki

Jaki piecyk gazowy wybrać?

Przede wszystkim nie „no name”. Jak każde urządzenie gazowe, również wolno stojące piecyki na gaz muszą mieć szczelną komorę spalania. Dlatego kupowanie dostępnych w Internecie produktów niewiadomego pochodzenia to zdecydowanie nie jest dobry pomysł, gdyż ryzykujemy bezpieczeństwo naszych domów. Zresztą po co kombinować, skoro na naszym rynku dostępnych jest wiele piecyków gazowych różnych – zarówno krajowych, jak i zagranicznych – producentów. Decydując się na nowoczesne urządzenie, a takim jest wolno stojący piecyk na gaz, postawmy na rozwiązanie z adekwatnie nowoczesną techniką. Kupując w salonie kominkowym wolno stojący piecyk zasilany gazem, uzyskamy też fachowe doradztwo. Pamiętajmy również o tym, że piecyk na gaz, jak i inne urządzenia gazowe może podłączać osoba z uprawnieniami gazowymi. Co więcej, pamiętajmy, że w przypadku rozwiązań gazowych – zarówno kominkowych, jak i mniejszych piecyków – potrzebujemy projektu instalacji gazowej. Mimo że są to rozwiązania wygodne w użytkowaniu, to jednak ich instalacja wymaga pewnych przygotowań, i o tym powinniśmy pamiętać. Jeśli poświęcimy więcej czasu na etapie inwestycji, będzie to zrekompensowane prostą i bezawaryjną eksploatacją.

Piecyk gazowy w turkusowym kolorze DRU/Spartherm


Wybierając swój model gazowego piecyka, warto przejrzeć ofertę kilku producentów i zobaczyć, jaka forma i styl podoba nam się najbardziej. Wśród propozycji bez problemu znajdziemy rustykalne kozy, piecyki w formie vintage, jak i typowe prostopadłościenne lub walcowate kształty piecyków. Ci, którzy szukają nowoczesnych form, też znajdą kilka modeli o większych przeszkleniach i minimalistycznej ultranowoczesnej stylistyce. Wybór jest różnorodny i z każdym rokiem przybywa kolejnych propozycji, a lista producentów oferujących – często obok kominków i piecyków na drewno – kominki i piecyki na gaz, stale się powiększa. Wystarczy poszukać albo zainspirować się jedną z prezentowanych przez nas propozycji.

Jaki kominek gazowy kupić?. Dowiedz się więcej>>

  

Aldona Mazurkiewicz

z-ca redaktora naczelnego magazynu "Świat Kominków"

prowadząca portal kominki.org

 


Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama