Reklama

Jak wybrać grilla?

Jak wybrać grilla, który będzie optymalnie dopasowany do naszych potrzeb? Odpowiedź na to pytanie nie jest wbrew pozorom łatwa. Możliwości jest tak wiele, że w zasadzie moglibyśmy zaopatrzyć się w grilla na każdą okazję.
Jak wybrać grilla?
Autor: Grill gazowy Outdoorchef Ascona Black

Jak wybrać grilla, który będzie optymalnie dopasowany do naszych potrzeb? Odpowiedź na to pytanie nie jest wbrew pozorom łatwa. Możliwości jest tak wiele, że w zasadzie moglibyśmy zaopatrzyć się w grilla na każdą okazję.

Więcej artykułów o podobnej tematyce znajdziecie w dziale GRILLE I OGIEŃ W OGRODZIE

Popularność przyrządzania potraw pod chmurką jest w Polsce tak duża, że producenci zarzucili wręcz rynek grillami. Dostępne są modele praktycznie w każdym rozmiarze i zasilane każdym rodzajem paliwa, w dowolnym niemalże kolorze i coraz ciekawszych rozwiązaniach wzorniczych. Jak z tego bogactwa wybrać ten jeden, spełniający nasze oczekiwania grill? Najlepiej przeanalizować swoje potrzeby i skonfrontować je z możliwościami danego urządzenia. A te mogą być różne nie tylko ze względu na rozmiary grilla i jego wyposażenie, ważny jest także rodzaj paliwa, którym jest on zasilany.

Grille na drewno i węgiel drzewny

Grille węglowe to najbardziej rozpowszechniony i dostępny cenowo typ grilli (ceny w sklepach rozpoczynają się już na poziomie nieco ponad 100 zł). Wykonuje się je z bardzo różnych materiałów: stali, aluminium (zabezpieczonego emalią), żeliwa, prefabrykatów betonowych, cegły, bloczków betonowych, ceramiki itp. Mogą mieć formę mobilną albo stacjonarną. W formie stacjonarnej grille, które możemy zakupić w sklepie, to urządzenia z prefabrykatów albo ze stali – zawsze z kominem do odprowadzania dymu. Konstrukcja takiego grilla może być bardzo prosta i o niewielkich rozmiarach albo rozbudowana o dodatkowe wyposażenie. Najprostsze grille węglowe to de facto stojak, niewielkie palenisko z rusztem i owiewka. Modele bardziej zaawansowane technologicznie mają ruszt przykrywany pokrywą z termometrem, dodatkowe ruszty, rożen, wędzarnię, czy popielniki ułatwiające czyszczenie. Wraz z dodatkowym wyposażeniem i jakością materiału, z którego grill jest wykonany, rośnie cena urządzenia. Te najdroższe grille, które kosztują ponad 10 tys. zł, to grille ceramiczne nazywane też kamado. Mają one charakterystyczny kształt jaja i zewnętrzną szkliwioną na różne kolory powłokę. Można w nich nie tylko grillować, ale też piec i wędzić.

Grill na drewno Iwona Grills, grill ceramiczny Monolith/Foodlovers.pl, grill elektryczny Indu+/Kominki Kozłowski, grill węglowy LotusGrill
Zdjęcia od góry: grill na drewno Iwona Grills, grill ceramiczny Monolith/Foodlovers.pl, grill elektryczny Indu+/Kominki Kozłowski, grill węglowy LotusGrill

Grille gazowe

Grille gazowe od kilku lat cieszą się rosnącą popularnością. Wszystkie modele gazowe wyposażone są w kółka, jednak nie każdy z nich można nazwać mobilnym. Najmniejsze mają składane nóżki albo specjalne wózki. Taki grill bez problemu spakujemy do bagażnika samochodu. Największe osiągają około 140 kg wagi, żeby je przestawić trzeba zatem co najmniej dwóch osób. Tym, co wyróżnia grille gazowe spośród pozostałych rodzajów tego urządzenia, jest czas uruchomienia. Są prawie natychmiast gotowe do użycia i umożliwiają regulację przepływu paliwa, a zatem i większą kontrolę procesu pieczenia. W odróżnieniu od grilli węglowych łatwo utrzymać je w czystości – gaz spala się, nie pozostawiając na palenisku sadzy ani popiołu. Dzięki dodatkowemu wyposażeniu (rożen, pokrywa, pełna płyta, piekarnik, kuchenka) pozwalają na stosowanie różnych technik grillowania i zwiększają możliwy do przyrządzenia repertuar dań. 

Czas na grilla!. Dowiedz się więcej>>

Grille elektryczne

Grille elektryczne od węglowych i gazowych różnią się nie tylko źródłem zasilania, ale też konstrukcją. Wiele osób pewnie pamięta jeszcze, jak wyglądały pierwsze dostępne na naszym rynku tego typu urządzenia – jak opiekacze do kanapek. Ciągle można jeszcze takie kupić, ale z biegiem czasu grille elektryczne zostały mocno rozbudowane i udoskonalone. Wiele z tych urządzeń ma kontrolkę stanu gotowości do pracy (osiągnięcia danej temperatury), możliwość regulacji temperatury płyt grzewczych, wymienne płyty grzewcze – w tym płyty do konkretnych potraw. Najbardziej zaawansowane technologicznie pracują w trybie automatycznym, dobierając odpowiednią temperaturę i czas przygotowywania danej potrawy. W zależności od rozmiarów i wyposażenia ceny grilli elektrycznych wahają się od około 150 zł do blisko 6 tys. zł.

Grill pelletowy Broil KIng
Grill pelletowy Broil KIng

Grille na pellet

Grille na pellet to nowinka ostatnich sezonów i - jak na nowinkę przystało - kosztuje niemało. Ceny tych eko-grilli rozpoczynają się na poziomie około 7 tys. zł, a kończą na ponad 10 tys. zł. Pellet do grillowania pochodzi z drzew owocowych (jabłoń, wiśnia), z orzecha, klonu, dębu czy jadłodyszu. W zależności od naszych preferencji smakowo-aromatycznych, stosować możemy pellet z wybranego gatunku drzewa albo specjalnie przygotowaną mieszankę z różnych drzew. Paliwa nie zasypuje się na palenisko, jak w grillach węglowych, tylko wsypuje się je do specjalnego podajnika. Podczas spalania pelletu wytwarza się mniej substancji smolistych niż w klasycznych grillach węglowych, dzięki czemu dym jest mniej gryzący, a urządzenie łatwiej utrzymać w czystości. 

Ela Amborska

Powiązane galerie zdjęć:

Oceń

Reklama
Reklama