Czas na grilla!

Polacy uwielbiają grillowanie niezmiennie od lat. Grille i wszelkiego rodzaju kulinarne urządzenia ogrodowe cieszą się w naszym kraju dużą popularnością. A ze względu na sytuację związaną z pandemią koronawirusa, wiele osób zaczęło jeszcze bardziej doceniać wartość spędzania czasu na świeżym powietrzu w towarzystwie żywego ognia w ogrodzie. Wiele firm kominkowych, widząc duże zainteresowanie tego typu produktami, zaczęło wprowadzać je do swojej oferty. I obecnie jest to istotna część ich działalności.
Czas na grilla!
Grill na drewno Artiss/Galeria Kominków

Polacy uwielbiają grillowanie niezmiennie od lat. Grille i wszelkiego rodzaju kulinarne urządzenia ogrodowe cieszą się w naszym kraju dużą popularnością. A ze względu na sytuację związaną z pandemią koronawirusa, wiele osób zaczęło jeszcze bardziej doceniać wartość spędzania czasu na świeżym powietrzu w towarzystwie żywego ognia w ogrodzie. Wiele firm kominkowych, widząc duże zainteresowanie tego typu produktami, zaczęło wprowadzać je do swojej oferty. I obecnie jest to istotna część ich działalności. Od osobistych preferencji i funduszy zależy, jakie urządzenie do ogrodu wybierzemy, a wybierać mamy z czego, gdyż asortyment grilli oraz produktów BBQ jest niezwykle szeroki i coraz bardziej atrakcyjny pod względem designu. Grille mogą być zarówno gotowe, jak i indywidualnie budowane. Obecnie jednak chciałam Państwu przybliżyć jedynie tę pierwszą grupę, czyli grille gotowe, które szybko, łatwo i w atrakcyjnej cenie mogą zagościć w naszym ogrodzie. 

Więcej artykułów o podobnej tematyce znajdziecie w dziale GRILLE I OGIEŃ W OGRODZIE

Kupujemy grilla - jakiego grilla wybrać? 

Wybierając urządzenie do grillowania, które będzie nam służyć w wiosenne dni i wieczory, do wyboru mamy szereg opcji i możliwości. Możemy zainwestować w popularne od lat i łatwo dostępne stalowe grille mobilne lub bardziej rozbudowane i cięższe grille prefabrykowane. Dostępne są również wolno stojące grille ceramiczne do zadań specjalnych, tzw. kamado, które są już dużo droższe, jednak długo utrzymują wysoką temperaturę i pozwalają na przygotowywanie różnych potraw. 

kominek gazowy
Kominek gazowy. Fot. Vulcan 

Najszerszą grupę palenisk gotowych stanowią stalowe grille mobilne. Ich największą zaletą jest możliwość przenoszenia. Można je ustawić praktycznie w każdym miejscu w ogrodzie, a nawet zabrać ze sobą na wycieczkę w plener. W tym segmencie znajdziemy urządzenia o przeróżnych kształtach, wielkości i dizajnie. Grille mogą być opalane różnymi paliwami, w tym brykietem czy węglem drzewnym. Od kilku lat widać też duże zainteresowanie grillami gazowymi i elektrycznymi. Mają one wiele zalet, gdyż są łatwe i szybkie w obsłudze. To urządzenia, które są natychmiast gotowe do użycia, a dzięki kontroli procesu pieczenia pozwalają na utrzymanie równomiernej i pożądanej temperatury, co niezwykle ułatwia grillowanie. Myślę, że nikt nie będzie miał problemów z obsługą takiego grilla. 

Zobacz też Grillowanie w plenerze – gdzie można rozpalić grilla?

Oferta grilli gazowych stale się powiększa i wybór tych urządzeń jest także spory oraz zróżnicowany cenowo, w zależności od wielkości grilla i jego marki. Znajdziemy je w ofercie takich marek, jak Landmann, Broil King,Weber czy Napoleon. Oczywiste, że grille gazowe i elektryczne z wyższej półki są zdecydowanie droższe od grilli węglowych, jednak są to urządzenia, które zapewnią nam swoją żywotność na wiele lat i spędzą z nami nie jeden sezon grillowy. 

Grill węglowy, grill gazowy, grill prefabrykowany, grill elektryczny
Grill węglowy Weber, grill prefabrykowany Palazzetti, grill gazowy Napoleon, grill elektryczny Indu+/Kominki Kozłowski 

Jeśli zależy nam na urządzeniach bardziej rozbudowanych czy przypominających grille budowane, wśród urządzeń gotowych także znajdziemy coś dla siebie. W takim przypadku warto zainwestować w grille prefabrykowane wykonane z gotowych betonowych elementów. Grille prefabrykowane dostępne są w różnych kształtach i kolorach, mogą być proste lub bardziej rozbudowane, uzupełnione o dodatkowe funkcjonalne elementy. Grille te są ruchome, jednak z uwagi na ich dużą wagę, są trudne do przesunięcia, dlatego to rozwiązanie dla osób, które mają dla nich odpowiednie miejsce w swoim ogrodzie. Grille prefabrykowane to produkty w różnej półce cenowej, w zależności od ich wyposażenia, dodatkowych elementów, wielkości i marki. Nowoczesne grille betonowe o ciekawym dizajnie znajdziemy np. w ofercie włoskiej marki Palazzetti czy polskiej marki Styrobud-Górno. 

 

Magdalena Oleszko

sekretarz redakcji magazynu "Świat Kominków"


 

 

 

 

Przejdź do wydania elektronicznego magazynu "Świat Kominków" i czytaj cały tekst

 

Powiązane galerie zdjęć:

Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama