Reklama

Grillowanie w plenerze – gdzie można rozpalić grilla?

Sezon grillowy trwa w najlepsze. Polacy uwielbiają grillować i robią to często w gronie rodziny i znajomych. Korzystając z grilla pamiętajmy jednak by zachować zdrowy rozsądek i zasady bezpieczeństwa.
Grillowanie w plenerze  – gdzie można rozpalić grilla?
Grill z pokrywką Weber

Przepisy krajowe nie zabraniają co prawda grillowania w plenerze, jednak przepisy wewnętrzne np. w spółdzielniach mieszkaniowych lub wydane przez daną gminę mogą wprowadzać ten zakaz w pewnych miejscach. Dlatego warto wiedzieć gdzie grilla można legalnie rozpalić i użytkować. Podpowiadamy więc jak i gdzie grillować, by nie mieć problemów. 

Więcej artykułów o podobnej tematyce znajdziesz w dziale GRILLE I OGIEŃ W OGRODZIE.

1. Nie ma przepisu, który zabraniałby grillowania, czy to na świeżym powietrzu, czy na balkonach mieszkań w blokach, kamienicach lub w swoich przydomowych ogródkach.

2. Grillując na balkonie warto zwrócić uwagę na przepisy wewnętrzne spółdzielni lub wspólnoty mieszkaniowej, która zarządza całym budynkiem. Często są w nich jasno zawarte zakazy grillowania na balkonie. W tym przypadku rozwiązaniem może być grill elektryczny, który nie wytwarza dużej ilości oparów i nie stwarza zagrożenia pożarowego.

3. Do woli grillować możemy na własnej działce czy w ogrodzie. Pamiętajmy jednak by dym z grilla nie był bardzo uciążliwy dla naszych sąsiadów.

4. Grillowanie w plenerze dozwolone jest z zachowaniem pewnych zasad. Po pierwsze musimy zwrócić uwagę czy nie stwarzamy zagrożenia pożarowego i czy nie będzie to przeszkadzało innym ludziom dookoła.

5. Zgodnie z przepisami, na terenach leśnych, śródleśnych oraz w odległości 100 metrów od granicy lasu nie można rozpalać grilla i ogniska, chyba że w specjalnie wyznaczonym do tego miejscu.

6. Całkowicie legalnie możemy natomiast przygotowywać posiłki nad rzekami, na polanach i w parkach po uprzednim upewnieniu się, że w ich regulaminie nie widnieje stosowny zakaz. 

7. Dobrze jest wiedzieć też, czy w tym czasie, kiedy planujemy grilla, nie obowiązują obostrzenia dotyczące suszy, podczas których wzniecanie ognia jest zabronione.

 

Podsumowując, jeśli chcemy urządzić grilla na balkonie lub w plenerze mamy do tego prawo. Najważniejsze jest, aby wybierać miejsca do tego przeznaczone i zwracać uwagę czy nasze grillowanie nie przeszkadza innym. 

 

ogrzewacz ogrodowy
Kratki

 

grill z pokrywką
Grill z pokrywką Monolith/Foodlovers.pl

 

grill z pokrywką
Grill z pokrywką Weber

 

ognisko ogrodowe
Ognisko, Feuerring...

 

Powiązane galerie zdjęć:

Oceń

Reklama
Reklama