Reklama

Jaki komin do kominka wybrać do nowego i modernizowanego domu?

Kominek potrzebuje odpowiedniego „wydechu”. Trzeba zrobić rozeznanie i zdecydować się na system kominowy, który pozwoli kominkowi działać sprawnie i bezpiecznie. Bez komina, póki co, możemy cieszyć się jedynie ogniem kominków alternatywnych, takich jak kominki elektryczne czy biokominki.
Jaki komin do kominka wybrać do nowego i modernizowanego domu?
Jaki komin do kominka wybrać?

Kominek potrzebuje odpowiedniego „wydechu”. Trzeba zrobić rozeznanie i zdecydować się na system kominowy, który pozwoli kominkowi działać sprawnie i bezpiecznie. Bez komina, póki co, możemy cieszyć się jedynie ogniem kominków alternatywnych, takich jak kominki elektryczne czy biokominki.

Więcej artykułów na temat kominów i wentylacji znajdziesz w dziale KOMINY I WENTYLACJA DO KOMINKA 

Komin w nowym domu

To oczywiście sytuacja najbardziej komfortowa. Możemy zdecydować się na to, co chcemy, wybierając spośród bardzo szerokiego spektrum dostępnych opcji, zarówno jeśli chodzi o sam system, jak i mnogość producentów oraz modeli. Jedno jest pewne – nie chcemy podłączać kominka do komina murowanego z cegły, ich czasy minęły. Takie konstrukcje nie wytrzymają próby czasu w konfrontacji z nowoczesnymi, wysokosprawnymi urządzeniami grzewczymi. Pozbawione kwasoodporności i wodoszczelności ceglane konstrukcje, osadzone na zwykłej cementowej zaprawie, ulegną powolnej erozji i rozszczelnieniu, nie tylko pozbawiając budynek estetyki, ale przede wszystkim narażając domowników na niebezpieczeństwo. Decydujemy się wobec tego na komin systemowy, dedykowany dla danego paliwa (w tym przypadku drewna). Pierwsza opcja do rozważenia – to komin ceramiczny. Zbudowany z pustaków zawierających w sobie wykonany z ogniotrwałej ceramiki przewód kominowy, okładzinę izolacyjną, a także jeden lub więcej kanał wentylacyjny. Drugą opcją jest zastosowanie stalowych elementów rurowych. Wtedy de facto wykonujemy renowację i zabezpieczenie szachtu kominowego już na etapie budowy. Opcja trzecia – komin zewnętrzny. To coraz bardziej popularna opcja, zwłaszcza w nowoczesnym budownictwie, oszczędnym w formie, gdzie taki komin może być ciekawym rozwiązaniem architektonicznym (zwłaszcza że może być bez większego problemu wykonany w formie malowanej, nawiązującej do elewacji czy dachu). 

komin stalowy zewnętrzny, komin stalowy wewnętrzny
Komin stalowy zewnętrzny MK Systemy Kominowe, komin stalowy wewnętrzny Darco

Komin do kominka w istniejącym budynku

Jeśli chcemy zainstalować kominek w domu istniejącym, naturalnie możliwości nieco się kurczą. Oczywiście zaczynamy od tego, czy w domu jest przewód kominowy o odpowiednich parametrach, czy jest on zlokalizowany w miejscu, w którym nasz nowy kominek chcemy umiejscowić. Jeśli tak, musimy przygotować szacht kominowy do nowych wymagań, tak aby mógł służyć bezpiecznie przez długie lata. 
Jeśli komina nie ma lub nie jest on możliwy do wykorzystania, zostają nam w zasadzie dwie opcje. Łatwiejsza do realizacji – zewnętrzny komin izolowany wykonany z blachy kwasoodpornej, a także nieco trudniejsza realizacyjnie – wykonanie komina stalowego wewnątrz budynku, izolowanego na całej długości aż ponad dach, gdzie może być zwieńczony prefabrykowaną nasadą imitującą murowany komin. 

Komin w domu drewnianym

Komin i kominek w domu o konstrukcji drewnianej to wbrew pozorom nie aż tak rzadka sprawa. Owszem, w pełni drewniane nowe domy to rozwiązanie niezbyt częste, nawet jeśli powstają i mają kominek ujęty w projekcie, to ściana kominowa jest zwykle wykonywana jako niepalna. Natomiast dość modna jest ostatnio kwestia zakupu i rewitalizacji drewnianych domków na wsi. A tam już takiego komfortu, jak murowana jedna ze ścian, zwykle nie ma. W większości przypadków jedyną opcją w takich budynkach są instalacje kominów kwasoodpornych izolowanych – dwuściennych. Tu reguły co do instalacji są de facto identyczne jak w przypadku instalacji w tradycyjnym budownictwie, oczywiście z zachowaniem pełnego rygoru odległości takiego komina od ściany drewnianej, tu nie ma miejsca na kompromisy. 

Łukasz Darłak
 


Oceń

Reklama
Reklama