Reklama

Czy drewno opałowe z Lasów Państwowych będzie dostępne dla lokalnych mieszkańców?

Na wniosek minister klimatu i środowiska Anny Moskwy, Dyrekcja Generalna Lasów Państwowych przygotowała wytyczne dotyczące wsparcia możliwości nabywania przez klientów indywidualnych drewna opałowego. To reakcja na stale rosnące ceny energii. Ministerstwo chce zapewnić dostępność drewna dla lokalnych użytkowników pieców opalanych drewnem.
Czy drewno opałowe z Lasów Państwowych będzie dostępne dla lokalnych mieszkańców?
Czy drewno z lasów państwowych będzie dostępne dla indywidualnych klientów?

Decyzja Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych w sprawie wytycznych kierunkowych wspierających możliwości nabywania przez konsumentów - odbiorców indywidualnych - surowca drzewnego do celów opałowych została przyjęta 26 maja 2022 r. Jej wprowadzenie stanowi reakcję na wzrost cen energii oraz materiałów opałowych. Resort klimatu i środowiska dokłada wszelkich starań, aby zapewnić dostępność drewna opałowego dla gospodarstw domowych. Ma to szczególne znaczenie dla mieszkańców terenów wiejskich, małych miasteczek, których gospodarstwa domowe nie są włączone do gminnych lub miejskich systemów ciepłowniczych.

Więcej artykułów o podobnej treści znajdziesz na portalu KOMINKI.ORG

W praktyce postanowienia Decyzji oznaczają, że drewno najniżej jakości, w pierwszej kolejności może zostać kupione przez lokalnych mieszkańców. W ten sposób Lasy Państwowe starają się przeciwdziałać trendom inflacyjnym i rosnącym cenom energii.

Cały czas obowiązuje, za zgodą leśniczego, możliwość zbierania gałęzi na opał. W tym roku po rozpoczęciu wojny w Ukrainie i zawirowaniu na rynku energii wzrosły zapytania do nadleśnictw o wskazanie terenu i zgodę na pozyskiwanie drewna opałowego w lokalnych lasach. Priorytetowo należało zadbać, by pierwszeństwo samopozyskiwania drewna miały społeczności lokalne

– powiedział wiceminister klimatu i środowiska Edward Siarka.

Oznacza to, że można samodzielnie nazbierać chrustu, gałęzi na opał po zgodzie leśniczego, a potem je nabyć. Co ciekawe, na lokalnych ogłoszeniach obecnie pojawiają się oferty sprzedaży drewna w cenie ok. 350 zł - to niewiele drożej niż trzeba zapłacić za samodzielnie uzbierane w Lasach Państwowych drewno. Co więcej, warto zaznaczyć, że do palenia nadaje się drewno sezonowane ok. dwóch sezonów o wilgotności ok. 20%, a nie zebrane na kilka miesięcy przed spaleniem.

Jak podaje ministerstwo: 

Zastosowanie przemysłowe drewna opałowego, o którym mowa w ww. Decyzji, ze względu na jego niską jakość, jest mocno ograniczone. Należy przy tym podkreślić, że drewno w lasach zarządzanych przez PGL LP, nigdy nie było pozyskiwane w celu spalenia – jako surowiec opałowy wykorzystywane jest drewno najniższej jakości, obarczone wieloma wadami, głównie z wierzchołkowych części drzew.

Źródło: gov.pl

Zobacz też Kominki na targach Progetto Fuoco 2022 w Weronie

Jak kupić drewno opałowe z Lasów Państwowych? Czy w ogóle da się...

Komentarz redaktora naczelnego magazynu Świat Kominków, Witolda Hawajskiego: 

Sądziłem, że kto jak kto, ale Pani Mister wie co mówi obiecując dostęp do drewna opałowego, szczególnie dla mieszkańców wsi. A ja właśnie na wsi mieszkam i dogrzewam się drewnem. Pełen entuzjazmu znalazłem w Internecie kontakt do dyrekcji Lasów Państwowych w moim województwie. Telefon, i zostaję przekierowany do działu marketingu. Pytanie o możliwość zakupu drewna opałowego budzi lekkie wątpliwości, ale dostaję numer telefonu do nadleśnictwa w pobliżu. Tam dostaję telefon do leśniczego, Kolejny telefon, odbiera leśniczy i stwierdza, że drewna nie ma. Może będzie w lipcu, może w sierpniu, a może... wcale nie będzie. Lista oczekujących (31 maj) jest długa, więc szanse moje są bliskie zero. Tak oto nie kupiłem drewna w Lasach Państwowych i tradycyjnie drewno do kominka będę próbował zdobyć na OLX. Jak będzie...


Oceń

Reklama
Reklama