Reklama

Wbrew twierdzeniom PAS drewno i pellet to paliwa odnawialne

Określenie drewna i pelletu paliwami kopalnymi przez rzecznika PAS wywołało wiele komentarzy. Mimo że PAS przeprosił i usunął z podcastu ten fragment, to jednak warto przedstawić użytkownikom i potencjalnym klientom kominkowym opinię naukowca - prof. dr. hab. inż. Tadeusza Juliszewskiego. Zatem wyjaśniamy, dlaczego drewno opałowe i pellet to paliwa odnawialne!
Wbrew twierdzeniom PAS drewno i pellet to paliwa odnawialne
Drewno i pellet to paliwa odnawialne

Profesor dr hab. inż. Tadeusz Juliszewski z Wydziału Inżynierii Produkcji i Energetyki Uniwersytetu Rolniczego im. Hugona Kołłątaja w Krakowie w swojej opinii ustosunkował się do twierdzenia rzecznika PAS, jakoby drewno opałowe i pellet były paliwami kopalnymi. W jego opinii czytamy:

W celu uniknięcia wątpliwości i rozjaśnienia nieścisłości występujących w niektórych mediach, a związanych z charakterem biomasy jako paliwa i porównywania biomasy do paliw kopalnych, wyjaśniam, że biomasa (w tym drewno i pellet) jest naturalnym magazynem energii słonecznej skumulowanej w związkach organicznych zawierających atmosferyczny dwutlenek węgla. Tylko biomasa pozwala w przyrodzie utrzymać ten gaz cieplarniany (CO2) w obiegu zamkniętym. Nie można nazywać, biomasy (drewna) paliwem kopalnym, gdyż różni się ona zasadniczo swą fizyczną i chemiczną budową od nieodnawialnych paliw kopalnych (węgla).

Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej KOMINKI.ORG.

 Drewno i pellet są paliwami odnawialnymi. Najważniejsze jest jednak to, że zarówno wysuszone drewno, jak i jego przetwory (brykiety, pellety), spalane w piecach, kotłach i kominkach certyfikowanych w obowiązkowej procedurze tzw. EKOPROJEKTU, nie emitują spalin zagrażających człowiekowi i przyrodzie. 

Zarówno urządzenia grzewcze na biomasę, jak i paliwa do nich produkowane, są w Polsce obowiązkowo certyfikowane. Z tego też względu biomasa promowana jest od dawna w krajach Europy zachodniej. Jako członek Unii Europejskiej powinniśmy podążać za tymi sprawdzonymi, ekologicznymi rozwiązaniami.

Co istotne, charakter biomasy jako paliwa odnawialnego (odnawialnego źródła energii) został potwierdzony również w polskim porządku prawnym. Wynika to wprost z art. 2 pkt. 22 ustawy z dnia 20 lutego 2015 r. o odnawialnych źródłach energii (tj. Dz. U. 2021 poz.610). 

Przeczytaj też:

Zachód inwestuje w ekologiczne ogrzewanie drewnem dlaczego nie Polska?

 


Oceń

Reklama
Reklama