Reklama

Ile kosztuje kominek?

To pytanie zadaje sobie większość inwestorów rozważających instalację kominka. To jest również częste pytanie zadawane po obejrzeniu na FB realizacji nadsyłanych na nasz konkurs „Płomień Roku”.
Ile kosztuje kominek?
Trójstronnie przeszklony piecyk pelletowy, Thermorossi

No cóż, jeśli budujemy pierwszy w życiu dom, a nie działamy w kominkowej branży, to jest sensowne pytanie. Nawet jeśli dom już mamy i kominek w nim też, ale przeprowadzamy renowację domu, który powstał wiele lat temu, i przy okazji wymieniamy wyposażenie, zwykle nie znamy aktualnych cen mebli kuchennych, instalacji czy kominków. Poza tym kominki dzisiaj i te sprzed lat 20-tu czy 15-tu to zupełnie inne produkty, inny ogień, inne ciepło… Postaramy się wszystkim zagubionym trochę pomóc, chociaż z góry uprzedzam, że podpowiedzi konkretnych producentów i produktów tu nie znajdziecie.

Więcej artykułów o podobnej treści znajdziesz w kategorii KOMINKI. 

kominek aranżacja salonu
Zdjęcia od góry: kominek wbudowany w jasną ścianę Uniflam/Galeria Kominków, 
kominek wyspa Spartherm, 
kominek kaflowy Kaflarnia Kafel-Kar, 
piecyk na drewno na nóżkach La Nordica/Kominteka

Ile pieniędzy mają Polacy na kominek?

Z pewnością statystyczny Polak ma dzisiaj więcej pieniędzy niż kilkanaście czy kilkadziesiąt lat temu, bo zaczynając od końca XX wieku dochody Polaków zwiększają się i nie ma znaczenia, kto akurat rządzi. Jeśli nawet daleko nam jeszcze do europejskiej czołówki i dochód narodowy Polski lokuje się gdzieś w dolnej strefie średniej unijnej, to i tak nie jest źle, bo warto przypomnieć czasy, gdy ekwiwalentem dnia pracy był jeden dolar USA lub ½ litra wódki z Peweksu, a na dżinsy (również w Peweksie) trzeba było wydać miesięczną pensję! 

kominek nowoczesny wysoki gazowy
Kominek dwustronny gazowy Bellfires 

Warto jednak zwrócić uwagę, że chyba obok samochodu, kominek był wówczas najbardziej pożądanym i budzącym emocje produktem, a wydawało się na niego więcej niż nakazywał rozsądek. Obecne czasy są inne, alternatywnych produktów jest więcej, a zakupy robi się rozważniej. Mój tekst też tym razem pisany będzie „pod księgowego”. Aktualnie przeciętna płaca Polaka to 6.750 złotych lub 5.280 złotych, w zależności od tego, czy pracuje w instytucji państwowej (płacą lepiej), czy prywatnie. Pierwsza skala podatkowa PIT kończy się na 85.528 złotych. Pisząc o dochodach Polaków, warto wspomnieć, że zwolnione z podatku od darowizn i spadków w kręgu najbliższej rodziny jest 9.637 złotych, a 500+ na jedno dziecko daje rodzinie rocznie 6.000 złotych. To są orientacyjne dochody Polaków i statystycznie nie jest źle. Wiadomo jednak, że statystyka nie do końca mówi prawdę o konkretnych sytuacjach, podobnie jak zwykle nikt nie przeznacza całości dochodów na kominek! Musimy jednak jakieś sensowne wartości przyjąć do naszych rozważań-porad. Musimy również założyć, że interesują nas kominkowe wyprzedaże i tylko kominki spełniające wymogi dyrektywy EKOPROJEKT, która od 1 stycznia 2022 roku będzie obowiązywała w całej Europie, a już od jakiegoś czasu jest wymagana w niektórych rejonach naszego kraju.

DLA KOGO KOMINEK W ROKU 2021?

Czy warto w kominek inwestować? W czasach, gdy lepsze smartfony potrafią kosztować 6-10 tysięcy złotych, a poniżej stu tysięcy złotych trudno znaleźć rodzinny samochód, przeznaczenie pozornie dużej sumy na efektowny i efektywny kominek nie do końca jest szaleństwem. 

boafocus kominek oryginalny
Kominek metalowy dizajnerski Focus/Koperfam

Czy warto dużo inwestować w domowe ognisko? Bardzo dobrze, że są ludzie, dla których ktoś buduje wspaniałe samochody, samoloty i jachty. Bardzo dobrze, że w tej grupie ktoś kocha ogień i kominki. Może mieć wszystko, a mimo to czuje potrzebę udomowionego ognia...  To doskonały przykład dla niektórych polskich urzędników, którzy dosłownie zza biurka chcą ogień wygasić i to nie tylko tym najbogatszym, ale również przeciętnym Kowalskim, bo kominek to podobno „truciciel”, „zbytek” i „kaprys klasy średniej”. Ogień łączy ludzi i łagodzi obyczaje, więc każdemu, również tym, którzy tworzą zakazujące uchwały, życzę kominka na miarę możliwości, a może nawet droższego…

Artykuł w całości przeczytasz przechodząc do wydania elektronicznego. Przejdź do magazynu "Świat Kominków" na issuu

 

 

Witold Hawajski, redaktor naczelny magazynu "Świat Kominków"

                                    

 

 


Oceń

Reklama
Reklama