Rodzaje paliw

Drewno jest właściwie jedynym z powszechnie znanych materiałów w pełni odtwarzalnych przez przyrodę. Jego masy przybywa bez żadnych ujemnych skutków dla środowiska i człowieka.
Rodzaje paliw

Drewno jest właściwie jedynym z powszechnie znanych materiałów w pełni odtwarzalnych przez przyrodę. Jego masy przybywa bez żadnych ujemnych skutków dla środowiska i człowieka. Wydzielający się przy spalaniu drzewa CO, jest mniej groźny niż związki siarki powstające spalaniu węgla. Idealne drzewo do palenia w kominku to takie, które jest minimum 2 lata leżakowane w przewiewnym miejscu i suchym. Po tym okresie posiada tylko ok. 10% wilgotności i najwyższa kaloryczność. Jeżeli chodzi o rodzaj to przede wszystkim drzewa liściaste, gdyż nie posiadają żywicy, która podczas palenia wytwarza substancje smoliste.. Najlepszymi gatunkami drzew do opalania w kominku są: grab, buk, dąb, brzoza.

W czasie obróbki drzewa powstają odpady w postaci trocin, które są wykorzystywane do produkcji peletów. Jest to zarazem najcenniejszy materiał do produkcji biopaliw 100% naturalny. Pelety dzięki optymalnemu procesowi spalania w wkładach grzewczych, poziom szkodliwości CO2, jest taki sam jak przy naturalnym butwieniu drewna. Podczas spalania nie uwalnia się siarka, a powstały popiół może być wykorzystany jako nawóz. Produkt jest praktycznie wolny od pyłów (poziom 0,3 %) i nie zawiera substancji toksycznych. Jego energetyczna wynosi ca 19,5 MJ/kg, ciężar właściwy ca 1200 KG/ m zawartość popiołu <0,7 %, wilgotność ca 8%.

Pelety maja formę cylindrycznego granulatu, posiadają średnicę poniżej 25mm. W skład granulatu wchodzą trociny, wióry, ścinki, kora drzew, i inne odpadki obróbki drzew. Nie zawiera żadnych substancji typu kleje, lakiery, a substancją wiążącą jest naturalne lepiszcze. Surowiec ten jest następnie przygotowywany do jednorodnej masy, sprasowany pod ciśnieniem rzędu 15 – 60Mpa, wytłoczony do odpowiedniej średnicy i wysuszony. Wartość opalowa peletów wynosi około 4,5 tysiąca kilokalorii z 1 kilograma. Ocenia się ze w celu ogrzania domu jednorodzinnego średniej wielkości w sezonie zimowym,wystarczy 4 do 5 ton tego paliwa.

Uzupełnieniem oferty, przyjaznych środowisku, nośników energii z odnawialnych zasobów surowcowych jest brykiet. Wyróżnia się ekstremalnym stopniem wysuszenia, trzykrotnie wyższą gęstością niż drewno twarde. Podstawowym surowcem do produkcji brykietów są trociny tarczane. Proces brykietowania ma na celu zagęszczenie i zmniejszenie objętości trocin. Drewno składa się głównie z celulozy i ligniny. Pod działaniem wysokiego ciśnienia i temperatury wydziela się lignina. Po obniżeniu temperatury lignina zastyga i spaja surowiec w formie brykietów. Brykiety mają najczęściej kształt prostopadłościanu lub cylindra. Brykiety cylindryczne posiadają średnice powyżej 25mm., wilgotność ca 10 %, zawartość popiołu < 0,7 %, ciężar właściwy ca 1200 kg/m, wartość energetyczną ca 19 MJ/kg. Walory brykietu to: znacząco wyższa wartość grzewcza w porównaniu do tej samej ilości drewna, dokładne dozowanie, bezpieczny i wygodny przy dopalaniu, ładne tworzenie się płomienia przy równomiernym przebiegu temperatury z żarem utrzymującym się do 5 godz., minimalna ilość popiołu, którą można wykorzystać jako nawóz. Ich wadą jest natomiast dość wysoka cena, znacznie odbiegająca od ceny drewna opałowego. Na rynku dostępne są też brykiety z węgla brunatnego, które nadają się do stosowania w większości palenisk kominkowych

 

Innym paliwem, które można wykorzystać do wkładów grzewczych jest gaz ziemny. Gaz ziemny jest paliwem charakteryzujący się nieporównywalnie mniejszą zawartością zanieczyszczeń niż węgiel kamienny, a zatem zagrożenia środowiska związane z jego użytkowaniem są stosunkowo niewielkie. Spalanie gazu ziemnego pozwala na prawie całkowite wyeliminowanie emisji SO2, pyłów i węglowodorów aromatycznych. Przy stosowaniu palników, o odpowiedniej konstrukcji, można znacznie obniżyć emisję tlenku azotu, tlenku węgla i CO2. Walory gazu ziemnego to łatwość i wygoda transportu (rurociąg), łatwość sterowania i automatyzacji procesu spalania, oraz, co chyba najważniejsze, możliwość osiągnięcia wyższych wskaźników sprawności energetycznej w porównaniu z urządzeniami zasilanymi innymi paliwami.

Jeżeli nie macie państwo dostępu do gazu ziemnego poprzez rurociąg rozwiązaniem dla państwa jest gaz w butlach propan – butan, który również może być stosowany jako paliwo do proponowanych rzez nas wkładów grzewczych. Gaz propan – butan jest produktem pochodzenia naturalnego, pozyskiwanym ze złoży ropy naftowej i gazu w momencie ich wydobycia. Powstaje także podczas rafinacji ropy jako produkt dodatkowy w postaci skroplonej. Gaz uważny jest ogólnie za paliwo tanie i ekologiczne. Cechy te można również przypisać gazowi płynnemu.

W naszym kraju wciąż najbardziej popularnym i dostępnym paliwem do ogrzewania jest węgiel kamienny. Tego rodzaju paliwo również możecie państwo stosować do naszych wkładów grzewczych, gdyż niektóre modele są dostosowane do palenia w nich drzewem i węglem. W przypadku węgla jest on wysokokaloryczny, przez co długo utrzymuje wysoką temperaturę. Palący się węgiel we wkładzie grzewczym daje tylko żar. Temperatura palącego (żarzącego) się węgla jest o wiele wyższa niż palącego się drzewa, a spalanie odbywa się w specjalnych rusztach w kształcie stożka, który ustawia się wewnątrz wkładu grzewczego. Jedna tona węgla, energetycznie odpowiada dwóm tonom suchej biomasy (drewna).

 

Porównanie wartości opałowych podstawowych paliw

 

Paliwo

Wartość opałowa [MJ/kg]

Lekki olej opałowy

42,0

Gaz ziemny GZ-50

37,0

Węgiel kamienny

31,0

Koks

28,5

Węgiel brunatny

15,0

Drewno (suche)

15,0

 

Biorąc pod uwagę aktualne ceny nośników energii, drewno pozostaje jednym z najtańszych paliw. Jest materiałem opałowym w pełni odnawialnym oraz czystym ekologicznie. W porównaniu np. z popularnym w ogrzewnictwie węglem kamiennym zawiera siedem razy mniej popiołu i 50-80 razy mniej siarki.

 

Tab. Drewno jako paliwo (na podst. materiałów Fabrilor Cheminées)

 

 

 

Paliwo

Wartość spalania

 

 

Ilość równoważna

1 kg suchego drewna

kcal

kW

Drewno suche 15%

3 600

4,2

1,00 kg

Drewno mokre 50%

1 850

2,2

1,95 kg

Brykiety drewniane

4 000

5,0

0,84 kg

Węgiel brunatny

4 800

5,6

0,75 kg

Antracyt

7 700

8,9

0,47 kg

Koks

6 780

7,9

0,53 kg

Gaz naturalny

7 800

9,1

0,46 m3

Ropa naftowa

8 500

9,9

0,42 l

Elektryczność

860

1,0

4,19 kWh

 

  

 


Fot. Marta Zionkowska


Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama