Reklama

Gaz w formacie XL/XXL - duże kominki gazowe

Wielkość ma znaczenie również w kominkach. W przestrzeniach, w których dysponujemy odpowiednio dużą kubaturą, możemy pozwolić sobie także na sporych rozmiarów kominek. Rozwiązań spełniających takie oczekiwania jest wiele, ale szczególnie dużą reprezentację palenisk ekstremalnie szerokich, wysokich lub przeszklonych narożnie czy trójstronnie w rozmiarze XL/XXL znajdziemy wśród wkładów opalanych gazem. Poznajcie duże kominki gazowe oferujące dużą wizję ognia!
Gaz w formacie XL/XXL - duże kominki gazowe
Panoramiczny tunelowy kominek gazowy Element 4 / Omikron

Kominek na gaz z pewnością jest synonimem naszych czasów. Nowoczesny, niemal bezobsługowy, nie wymaga od nas dużo uwagi. Daje wszystko, na czym zależy amatorowi kominkowych płomieni, czyli atrakcyjną wizję ognia i ciepło. Wystarczy porównać trud przygotowania drewna na opał, jego składowania i rozpalania z przyciśnięciem małego przycisku na pilocie. Jest to nie tylko oszczędność, bezcennego w dzisiejszej dobie, czasu, ale i dostępność ciepła w pełnej mocy od ręki, choćby na 15 minut, jeśli tylko takim czasem dysponujemy. 

Więcej artykułów o kominkach gazowych znajdziesz w dziale: KOMINKI GAZOWE.

trójstronny panoramiczny kominek gazowy w apartamencie
trójstronny minimalistyczny biały kominek gazowy z dużą półką przy palenisku Planika

Rozmiar kominka gazowego ma znaczenie

Wielkość ma znaczenie również w kominkach. W przestrzeniach, w których dysponujemy odpowiednio dużą kubaturą, możemy pozwolić sobie także na sporych rozmiarów kominek. Rozwiązań spełniających takie oczekiwania jest wiele, ale szczególnie dużą reprezentację palenisk ekstremalnie szerokich, wysokich lub przeszklonych narożnie czy trójstronnie w rozmiarze XL/XXL znajdziemy wśród wkładów opalanych gazem. Dzięki takim ekstremalnym rozmiarom, które są trudno osiągalne w paleniskach na drewno, gazowe kominki cieszą się zainteresowaniem klientów.

Dostępne formaty gazowych palenisk XL/XXL

Na pierwszy rzut niech idzie panorama. Panoramiczne paleniska gazowe pozwalają na stworzenie prawdziwych ścian ognia. Duża szerokość, od metra do nawet kilku metrów (czterometrowe gazowe palenisko polskiej marki Kratki prezentowane było w tym roku podczas branżowych targów ISH we Frankfurcie), gdzie na całej szerokości równomiernie się pali, pozwala na doskonałą ekspozycję płomieni. Ciężko taki efekt uzyskać w palenisku na drewno, bo – po pierwsze – kilkumetrowych palenisk na drewno nie ma, a po drugie – kto na całej długości półtorametrowego paleniska na drewno będzie układał polana i je podpalał? To zadanie żmudne, zdecydowanie dla najwytrwalszych palaczy.

kominek gazowy dzielący pomieszczenie
Aranżacja salonu z kominkiem gazowym Bellfire

Mówiąc o formacie XL w paleniskach gazowych, obok panoram dostępne są też formaty wysokie. Te najbardziej okazałe są też stosunkowo szerokie, przez co porównać je można niemalże z dużym oknem balkonowym. Szczególnie duże wrażenie, zarówno panoramy, jak i w pionie, robią paleniska gazowe w wersji tunel, inaczej nazywanej vis-à-vis, gdzie palenisko przeszklone jest na przestrzał. Taki format umożliwia obserwację ognia z dwóch stron i we współczesnych przestrzeniach typu open space pozwala na dzielenie stref przy pomocy właśnie kominka.

Mówiąc o dużych formatach, nie można pominąć najpopularniejszego chyba obecnie w Polsce paleniska z przeszkleniem narożnym. W wydaniu gazowym jest to panoramiczne palenisko o długości często ponad półtora metra z dodatkowym przeszklonym otwartym bokiem. Z kolei hitem w Europie Zachodniej są paleniska przeszklone trójstronnie. Wśród tego typu gazowych propozycji znajdą się i takie, których rozmiar szyby może przyprawić o zawrót głowy. Palenisko w kształcie litery U, gdzie dłuższe szyby mają ponad metr długości i wysokość ponad 40 centymetrów, to prawdziwy kolos. Z kolei rozwiązania z dłuższą frontową szybą w kształcie litery C i krótszymi bocznymi przeszkleniami też oferują atrakcyjną i kilkustronną wizję ognia.

Oprawa ognia kominka gazowego w rozmiarze XXL

kominek gazowy z ozdobnymi panelami
kominek gazowy z ozdobnymi kamieniami Dru

Właściwie wydawać by się mogło, że maksymalnie wysokie i szerokie paleniska nie potrzebują już żadnej oprawy, bo przecież taaaki ogień sam w sobie jest już hitem. Oczywiście coś w tym jest. Nowoczesne palenisko gazowe w rozmiarze maksi z pewnością sprawdzi się w minimalistycznej i monochromatycznej zabudowie w ścianie. W takiej oprawie będzie wyglądać czysto i nowocześnie. Nic dodać, nic ująć. Nie wszyscy jednak preferują ascetyczny i minimalistyczny styl, a wielość dostępnych do wykończenia zabudowy kominkowej materiałów zachęca do eksperymentów. Przełamanie nowoczesnej formy gazowego paleniska naturalnymi materiałami, takimi jak kamień, cegła czy drewno (najlepiej postarzane), w mocny sposób zindywidualizuje bryłę kominka, nada jej unikalnego charakteru i ociepli aranżację. Sprawi, że będzie ona bardziej przytulna. Z kolei wykorzystanie nowoczesnych materiałów, takich jak szkło, metal czy modny beton, jeszcze bardziej podkreśli nowoczesność całości.

Kominek gazowy a ekologia

kominek gazowy duży w apartamencie
kominek trójstronny na gaz Faber

Na koniec kilka słów o ekologii. To ostatnio często podnoszony temat w kontekście kominków i emisji pyłów, tzw. cząstek stałych, do atmosfery. Praw fizyki nie oszukamy, duże paleniska kominkowe opalane drewnem zawsze będą miały większą emisję w porównaniu ze swoimi mniejszymi odpowiednikami. Co więcej, w wielu polskich miastach trwają prace, które uniemożliwią instalację kominków na drewno na ich terenie. Dlatego wybierając kominek, warto już dzisiaj pomyśleć o alternatywie, bo przecież budowa kominka to nie jest inwestycja na rok, dwa czy pięć lat, szczególnie jeśli mówimy o drogich, dużych paleniskach, które same w sobie kosztują niemało. Taką alternatywą są rozwiązania gazowe. Ilość dostępnych obecnie w Polsce marek oferujących tego typu urządzenia pokazuje, że zainteresowanie i zapotrzebowanie na tego typu produkty rośnie. 

W dzisiejszych czasach cenimy wygodę. Kominki na gaz sterowane pilotem, w których kilkoma przyciskami jesteśmy w stanie zwiększyć bądź zmniejszyć intensywność płomieni zgodnie z naszymi oczekiwaniami, to rozwiązanie na miarę XXI wieku. Dostępność różnych formatów, w tym też tych XL i XXL, sprawia, że kominki na gaz stają się coraz bardziej popularne.

Aldona Mazurkiewicz

Artykuł ukazał się w magazynie "Świat Kominków" nr 52 (3 / 2017)


Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama