Reklama

Grille gazowe i elektryczne

Ciekawą alternatywą dla grilli węglowych są grille gazowe. Dostępne są modele o różnych gabarytach od małych przenośnych, po bardziej rozbudowane a nawet takie do zabudowy i wkomponowania w większą architekturę ogrodową. Wszystko zależy od przeznaczenia grilla gazowego i naszych preferencji. Z pewnością grill gazowy sprawdzi się na tarasach i balkonach, gdzie chcemy uniknąć dymu, który powstaje przy tradycyjnych grillach. Dzięki wbudowanej zapalarce elektrycznej unikamy też otwartego płomienia.
Grille gazowe i elektryczne
Grill gazowy Outdoorchef

Grill gazowy

Ciekawą alternatywą dla grilli węglowych są grille gazowe. Dostępne są modele o różnych gabarytach od małych przenośnych, po bardziej rozbudowane a nawet takie do zabudowy i wkomponowania w większą architekturę ogrodową. Wszystko zależy od przeznaczenia grilla gazowego i naszych preferencji. Z pewnością grill gazowy sprawdzi się na tarasach i balkonach, gdzie chcemy uniknąć dymu, który powstaje przy tradycyjnych grillach. 

Więcej artykułów o podobnej tematyce znajdziesz w dziale GRILLE I OGIEŃ W OGRODZIE.

Dzięki wbudowanej zapalarce elektrycznej unikamy też otwartego płomienia. Na rynku znaleźć można grille gazowe o zróżnicowanym wyposażeniu od najprostszych do takich, które wykorzystują m.in.: planchę żeliwną, planszę ze stali nierdzewnej, funkcję wędzenia lub rożna czy funkcję Infrared (palniki Infrared podgrzewają mięso od środka w wyniku czego kilkukrotnie krótszy jest czas pieczenia).  

metalowy grill gazowy
Grill gazowy Napoleon

Grillowanie zatem możemy dostosować do naszych upodobań kulinarnych i oczekiwań. Dodatkowo wybór grilli gazowych jest niezwykle duży także biorąc pod uwagę czysto wizualne aspekty, poza klasycznymi, srebrnymi grillami stalowymi, znajdziemy grille emaliowane dostępne w co najmniej kilku kolorach, najbardziej popularne są białe i czarne, ale bez problemu znajdziemy też np. grill zielony.  Możliwości mamy wiele wystarczy z nich skorzystać.

Grill elektryczny

W naszym klimacie fani grillowania największe pole do popisu mają latem. Gdy jest ciepło, można cieszyć się wszelkimi urokami biesiadowania pod chmurką. Nie oznacza to jednak, że w okresie zimowym trzeba absolutnie zapomnieć o smaku grillowanych potraw. Szeroki wybór grilli elektrycznych pozwala nam na grillowanie w domowym zaciszu nawet w środku zimy. Jest to także dobre rozwiązanie dla osób, które nie dysponują własnym ogródkiem, lub mają uciążliwych sąsiadów narzekających na dym towarzyszący powstawaniu potraw.


Grille elektryczne mają szereg zalet:
- można ich używać na zewnątrz i w środku pomieszczeń
- pozwalają przygotowywać potrawy bez tłuszczu
- są proste w obsłudze (nie musimy martwic się o rozpałkę i węgiel czy brykiet)
- umożliwiają regulację temperatury
- ich utrzymanie w czystości należy do dość łatwych (większość modeli ma wyjmowany ruszt, który możemy umyć nawet w zmywarce)

Możemy wyróżnić dwa typy tych urządzeń – otwarte i zamknięte:
Grille otwarte - są zazwyczaj niewielkich rozmiarów, często pozwalają równoczesne grillowanie potraw na kilku poziomach
Grille zamknięte – posiadają pokrywę z tworzywa lub hartowanego szkła, która umożliwia osiągnięcie wyższej temperatury grillowania.

zamknięty grill elektryczny
Grill elektryczny Weber


Przy wyborze grilla elektrycznego istotna jest jego moc – im będzie wyższa, tym szybciej uda się nam przygotować potrawy. Warto zwrócić uwagę na materiał z jakiego urządzenie jest wykonane, zwłaszcza jego ruszt - powinien być nierdzewny i pokryty powłoką nie przywierającą (np. z teflonu lub aluminium). Wiele urządzeń posiada dodatkowe, bardzo przydatne funkcje – np. regulacja wysokości rusztu, schowek na przewód, tacka do zbierania tłuszczu.

Grille gazowe i elektryczne są łatwe w obsłudze i natychmiast gotowe do użycia, a dzięki kontroli procesu pieczenia pozwalają na utrzymanie równomiernej i pożądanej temperatury. W tej grupie wybierać możemy zarówno spośród palenisk dużych i małych rozmiarów, w zależności od naszych preferencji i potrzeb. Przy wyborze liczy się także cena. Grille gazowe i elektryczne z wyższej półki są zdecydowanie droższe od grilli węglowych, jednak zapewnią nam szereg korzyści, gdyż są wygodne, bezpieczne i łatwe w użytkowaniu. 

Aldona Mazurkiewicz


Outdoorchef

Napoleon

Indu+


Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama