Reklama

Grillowanie pod pokrywą

Dzięki pokrywie znacznie zwiększają się możliwości kulinarne grilla. Ciepło zamknięte pod kopułą z emalii porcelanowej opieka potrawy z każdej strony i zapewnia im równomierną temperaturę. Grill z pokrywą działa jak piekarnik z termoobiegiem, z tą różnicą, że nie zmusza nas do siedzenia w kuchni. Unikamy ognia nad rusztem i możemy grillować bez względu na pogodę.
Grillowanie pod pokrywą
Grill zielony z pokrywką Weber

Dzięki pokrywie znacznie zwiększają się możliwości kulinarne grilla. Ciepło zamknięte pod kopułą z emalii porcelanowej opieka potrawy z każdej strony i zapewnia im równomierną temperaturę. Grill z pokrywą działa jak piekarnik z termoobiegiem, z tą różnicą, że nie zmusza nas do siedzenia w kuchni. Unikamy ognia nad rusztem i możemy grillować bez względu na pogodę. Pod pokrywą możemy grillować kurczaka w całości i większy kawałek mięsa.

Więcej artykułów o podobnej tematyce znajdziesz w dziale GRILLE I OGIEŃ W OGRODZIE.

Zarówno w przypadku grilla opalanego węglem drzewnym jak i grilla gazowego pokrywa spełnia naprawdę ważną rolę. Zmniejsza dopływ tlenu i wpływa na to, że grillowane produkty pieką się od góry i od dołu. Podczas gdy ich spodnia strona wystawiona jest na działanie wyższej temperatury, ciepło odbijane od pokrywy przyspiesza proces gotowania. Gdyby nie pokrywa grilla, żar węglowy traciłby ciepło o wiele szybciej, a grillowane produkty musiałyby pozostawać na ruszcie o wiele dłużej, ulegając nadmiernemu wysuszeniu. Gdy pokrywa grilla jest zamknięta, ruszt staje się bardziej gorący, a jego temperatura oddziałuje bezpośrednio na grillowane potrawy. I wreszcie: pokrywa grilla zatrzymuje zapachy i sprzyja wchłanianiu ich przez grillowane produkty. Nie używając pokrywy grilla, dużo tracimy. Jedyny wyjątek stanowi grillowanie cienkich produktów, na przykład kromek chleba lub tortilli. Pieką się one tak szybko, że rozsądniejszym rozwiązaniem jest pozostawienie podniesionej pokrywy grilla i niespuszczanie z nich oka.

Jak należy ustawić wywietrzniki grilla?
Wywietrzniki w dnie oraz w pokrywie grilla służą do regulacji dopływu powietrza. Im więcej go dostaje się do wnętrza, tym wyższą temperaturę osiąga żar węglowy i tym częściej należy uzupełniać paliwo. Aby ograniczyć prędkość spalania, można przymknąć wywietrzniki w pokrywie do połowy i nie zdejmować jej, jeśli nie jest to konieczne. Wywietrzniki w dnie kotła grilla powinny być zawsze otwarte, żeby nie doszło do zduszenia ognia. Wszystkie rodzaje węgla drzewnego, a zwłaszcza brykiety prasowane z dodatkiem wypełniacza, pozostawiają po spaleniu pewną ilość popiołu. Jego nadmiar w kotle może doprowadzić do zaczopowania wywietrzników i odcięcia dopływu tlenu. Dlatego konieczne jest mniej więcej cogodzinne usuwanie popiołu ze szczelin wywietrzników poprzez ich kilkakrotne zamknięcie i otwarcie.

 

Materiał opracowany na podstawie Wielkiej Księgi Grillowania wg. Webera autor: Jamie Purviance. 


Oceń

Reklama
Reklama ADS4media - platforma content marketingowa dla wydawców i reklamodawców