Reklama

Sposoby czyszczenia grilla

Grillowanie to nie tylko przyjemności, ale też obowiązki. Podczas grillowania kawałki potraw i tłuszcz sprytnie oblepiają elementy rusztu i zastygając zmieniają się w uciążliwy do usunięcia brud. Chcąc sprawić aby grill długo nam służył...
Sposoby czyszczenia grilla
Grill, Invicta

Grillowanie to nie tylko przyjemności, ale też obowiązki. Podczas grillowania kawałki potraw i tłuszcz sprytnie oblepiają elementy rusztu i zastygając zmieniają się w uciążliwy do usunięcia brud. Chcąc sprawić aby grill długo nam służył, działał bez zarzutu i wyglądał schludnie należy pamiętać o jego regularnym czyszczeniu.

Więcej artykułów o podobnej tematyce znajdziesz w dziale GRILLE I OGIEŃ W OGRODZIE.

Jednym ze sposobów czyszczenia grilla jest użycie specjalnej drucianej szczotki. Poprzez szorowanie rusztu za pomocą tego przyrządu pozbędziemy się grubej warstwy przyklejonego i zaschniętego jedzenia. Jednak po wykonaniu tej czynności warto każdy element rusztu  dodatkowo przetrzeć wilgotną szmatką/chusteczką nasączoną w delikatnym detergencie. Pozwoli to na dokładne oczyszczenie elementów grilla z tłuszczu i sprawi, że będzie on lśnił czystością.

Dla tych, który nie lubią „bawić” się w szorowanie odpowiednie będą specjalne środki czyszczące przeznaczone do grilli. Często występują one pod postacią sprayu zawierającego aktywne składniki rozpuszczające tłuszcz i brud, co w konsekwencji zwalnia nas od uciążliwego szorowania. Powierzchnie przeznaczone do czyszczenia należy wówczas spryskać preparatem, pozostawić na kilka minut, a następnie przetrzeć wilgotną gąbką i spłukać resztki preparatu pod gorącą wodą.

Niezwykle ważną sprawą jest też czyszczenie wnętrza grilla. Po wysypaniu resztek węgla należy grill wypłukać pod wodą, a następnie przystąpić do zasadniczego mycia, pozwalającego na usunięcie tłustej powłoki, popiołu i resztek jedzenia. Czynność tę możemy wykonać, tak jak w przypadku rusztu, za pomocą specjalnego środka do czyszczenia grilli, a także wodą z środkiem myjącym.   

Ci którzy chcą ułatwić sobie proces późniejszego czyszczenia mogą przed grillowaniem ułożyć na ruszcie aluminiową tackę, bądź nasmarować ruszt niewielką ilością oliwy (za pomocą ściereczki, lub mieszanki olejów roślinnych w aerozolu). Te zabiegi sprawią, że jedzenie nie będzie tak bardzo przywierało, a tym samym po wieczornej uczcie grill będzie o wiele łatwiejszy w czyszczeniu.

Katarzyna Lipowska


Oceń

Reklama
Reklama ADS4media - platforma content marketingowa dla wydawców i reklamodawców