Jak dbać o okna aby służyły nam przez dekady?

Inwestując w okna do swojego domu lub mieszkania z pewnością zakładamy, że będą nam one służyć przez długi czas. Oczywiście jest to zamiarem każdego producenta, natomiast nie możemy zapominać o tym, że chcąc się cieszyć ich funkcjonalnością i bezproblemowym użytkowaniem przez wiele lat, konieczna jest odpowiednia dbałość o okna. W tym artykule podpowiemy, w jaki sposób zadbać o okna, by służyły nam przez dekady.
  • 31.10.2023 13:32
Jak dbać o okna aby służyły nam przez dekady?

Na wstępie zaznaczyć należy jednak, że wytyczne dotyczące pielęgnacji okien będą różnić się w zależności od rodzaju okien. Z racji tego, że zdecydowana większość inwestorów decyduje się na okna PCV, niniejszy artykuł będzie dotyczył właśnie ich.

Okna plastikowe – jak o nie dbać?

Pielęgnacja ram okiennych z PCV jest łatwa i nie wymaga dużego wysiłku, ani poświęcenia sporej ilości czasu. Istotna jest przede wszystkim regularność oraz właściwe postępowanie. Oto najprostsze kroki, dzięki którym zadbamy o swoje okna, by jak najdłużej zachowały swoją pierwotną formę.

Czyszczenie ram i szyb

Pierwszym i najprostszym krokiem w dbaniu o okna jest ich regularne czyszczenie. Brud i kurz, które osadzają się na szybach i ramach, mogą negatywnie wpływać na ich wygląd i stan. Pamiętaj, aby czyścić okna przynajmniej dwa razy w roku, zarówno z zewnątrz, jak i od wewnątrz. Do umycia ram należy użyć delikatnych środków czyszczących i miękkiej szmatki lub gąbki, aby uniknąć zarysowań powierzchni. Dobrze sprawdzi się tu zastosowanie zwykłego płynu do naczyń, ponieważ skutecznie i delikatnie usuwa on zabrudzenia. Szyby okienne należy umyć powszechnie dostępnym płynem do mycia szyb oraz delikatną ściereczką z mikrofibry lub irchy, bez szwów. Świetnie nadaje się do tego także ręcznik papierowy.

Przegląd techniczny okien

Ważnym elementem dbania o okna jest również ich regularny przegląd. W przypadku ram plastikowych, należy raz na rok sprawdzić, czy nie występują na nich oznaki uszkodzeń powodowanych przez czynniki atmosferyczne. Jeśli takie występują, niezbędne jest natychmiastowe podjęcie odpowiednich działań naprawczych. Dbanie o okna nie sprowadza się jednak do samych ram i szyb, natomiast godne poświęcenia uwagi są także inne elementy, takie jak uszczelki, uchwyty czy zawiasy. Najpierw należy skontrolować, czy żaden element metalowej konstrukcji okna nie jest poluzowany lub zużyty. Jeśli zauważymy, że okno nie zamyka się dokładnie lub nieznacznie opada, powinniśmy skontaktować się z profesjonalistą, który wyreguluje poziom i dopasuje ramę w okolicach zawiasów. Jeżeli jednak któryś z elementów okucia jest uszkodzony, konieczna będzie jego wymiana.

Konserwacja okien

Najlepiej wykonać ją jesienią, przygotowując w ten sposób okna na przyjście zimy. W tym celu należy posmarować wszystkie ruchome części okna specjalistycznym środkiem na bazie silikonu lub wazeliny technicznej, który zmniejszy tarcie oraz zabezpieczy elementy przed korozją. Istotne jest także odpowiednie zabezpieczenie uszczelek, poprzez naniesienie na nie preparatu zabezpieczającego przed szkodliwym działaniem czynników atmosferycznym, w tym przemarzaniem.

Okna plastikowe – jak wybrać najlepsze?

Sama pielęgnacja to jednak nie wszystko. By były one trafną inwestycją, należy zadbać o ich właściwy wybór. Większość z nas nie jest jednak specjalistami w tej kwestii, dlatego warto skonsultować się z przedstawicielem Vidomont, który poznając nasze potrzeby i oczekiwania, będzie w stanie przedstawić nam korzystną ofertę i pomoże w dokonaniu najlepszego dla nas wyboru. Prócz samego produktu, niezwykle ważny jest też sam montaż okien. Vidomont to firma, która kompleksowo oferuje rozwiązania w zakresie stolarki okiennej, dzięki czemu klient zyskuje pewność, że zamontowane okna będą bezproblemowo służyć długi czas.

Dbanie o okna nie tylko wpływa na nasz komfort i estetykę domu, ale również na nasz portfel. Regularne czyszczenie i konserwacja to kluczowe czynniki, które wpływają na trwałość i funkcjonalność okien. Pamiętajmy, że nasze okna to inwestycja na lata, a ich odpowiednia pielęgnacja pozwoli nam cieszyć się nimi przez dekady. Zadbajmy też o wysoką jakość okien, swój wybór konsultując u specjalisty.

--- Artykuł sponsorowany ---