Budowa domu systemem gospodarczym — na czym polega i dlaczego jest popularna?

System gospodarczy to alternatywa dla systemu zleconego przy budowie domu. Jest wybierany przez około połowę osób budujących swój dom. W poniższym artykule zostanie przedstawiona specyfika tego systemu, a także jego walory. Część artykułu zostanie przeznaczona na wiązary dachowe.
  • 03.02.2023 10:39
  • Autor: Grupa Tipmedia
Budowa domu systemem gospodarczym — na czym polega i dlaczego jest popularna?

Główne założenia systemu gospodarczego

W takim modelu inwestor dużą część budowlanych obowiązków bierze na siebie. Oczywiście nie może on wykonywać wszystkich czynności - ogranicza go bowiem brak uprawnień do wykonywania wielu czynności. Mimo to spełnione zostaje najważniejsze założenie, czyli oszczędzenie pieniędzy. Do najprostszych zadań nie wynajmuje się bowiem ekipy budowlanej. Jednak system gospodarczy nie oznacza całkowitej samodzielności, a jedynie duży jej zakres. W przypadku, przykładowo, doprowadzenia gazu czy montażu instalacji elektrycznych konieczna będzie pomoc uprawnionych specjalistów.

Warunki wstępne budowy w systemie gospodarczym

Prostota niektórych zadań na budowie nie oznacza, że nie wymagają one żadnej wiedzy. Wręcz przeciwnie, wykonuje się je według ściśle określonych schematów. Dlatego przed rozpoczęciem budowy warto poświęcić nieco czasu na naukę. Ze względu na łatwość dostatecznymi materiałami edukacyjnymi  mogą być te dostępne za darmo w Internecie.

Kiedy wybrać system gospodarczy?

Rozwiązanie to jest najbardziej dostępne dla osób, które budują dom za własne pieniądze. Nie wiąże ich wtedy umowa z kredytodawcą, który narzuca nieprzekraczalne terminy ukończenia poszczególnych etapów budowy. Samodzielna budowa może być znacznie wolniejsza od tej prowadzonej przez firmę budowlaną. Jest jednak także znacznie tańsza. Dla osób o mniejszym budżecie system gospodarczy może być jedyną możliwością. Zdecydowanie się na system gospodarczy umożliwia oszczędności sięgające nawet dwudziestu procent całej wartości budowy.

Nie jest on wybierany przez osoby, które zdecydowały się na kredyty hipoteczne, ponieważ, jak wspomniano, umowa kredytowa narzuca sztywne ramy czasowe budowy. Osoby o ograniczonym czasie także nie powinny go wybierać. Budowa to proces bardzo czasochłonny. Przy napiętym grafiku lepszym rozwiązaniem będzie system zlecony.

Jak zmaksymalizować korzyści z systemu gospodarczego?

Rynek usług budowlanych jest bardzo konkurencyjni. Liczni wykonawcy starają się wszelkimi metodami przyciągnąć potencjalnych klientów. Jednym z narzędzi walki o inwestora jest oczywiście cena swoich usług. Właśnie dlatego te same czynności będą warte diametralnie różne kwoty w zależności od firmy.

Jedną ze składowych sumy, jakiej zażądają specjaliści, będzie zakup materiałów budowlanych. Przeważnie od lat korzystają oni z materiałów jednego producenta. Z kolei system gospodarczy umożliwia zestawienie ze sobą propozycji różnych firm w różnych sklepach. Ponadto zakup będzie tańszy - nabywców prywatnych nie obejmie bowiem marża, jaką zawsze nalicza wykonawca profesjonalny. Może ona wynosić nawet trzydzieści procent wartości samego produktu.

System gospodarczy umożliwia także sięgnięcie po wiązary dachowe KasmoSą to podstawy dachu, których zadaniem jest przenoszenie obciążenia na podpory główne. Mają one szereg zalet, które sprawiają, że są bardzo popularnym rozwiązaniem w budownictwie. Przede wszystkim są lekkie, co ułatwia ich transport i redukuje obciążenia wywierane na konstrukcję. Wiązary dachowe są także jedną z tańszych podpór, co jest ważne w systemie gospodarczym. Ich zastosowanie w tymże umożliwia prostota ich montażu. Przy ich stosowaniu roli nie gra charakter poddasza. Można stosować je przy poddaszach gospodarczych, to jest stanowiących kolejne pomieszczenie w domu. Jednak sprawdzają się także przy poddaszach bez takiego charakteru.

Podsumowanie

Niniejszy artykuł przedstawił najważniejsze cechy systemu gospodarczego. Wskazane zostały zakresy, których nie może, z przyczyn prawnych, obejmować. Poruszono także tematykę przyczyn generowanych przez system oszczędności. Omówiono ponadto wiązary dachowe, dzięki którym możliwy jest samodzielny montaż dachu domu.

--- Artykuł sponsorowany ---