Jak przygotować pomieszczenie do malowania ścian?

Malowanie ścian wewnętrznych bywa czasochłonne oraz może wymagać trochę wysiłku, ale istnieją sposoby na to, by cała praca została wykonana sprawnie i bez większych komplikacji. Podstawą świetnych efektów odświeżania pokoju będzie odpowiednie przygotowanie zarówno ścian, jak i wyposażenia wykorzystywanego do malowania. Przygotowaliśmy kilka wskazówek, które pomogą Ci w pracy, pozwalając oszczędzić czas i cieszyć się pięknymi wnętrzami.
  • 22.07.2022 11:43
  • Autor: Grupa Tipmedia
Jak przygotować pomieszczenie do malowania ścian?

Sprzątanie i opróżnianie pomieszczenia

Zanim pomalujesz swój pokój, opróżnij przestrzeń z jak największej liczby mebli. Wszelkie pozostałe elementy wyposażenia zgromadź na środku pomieszczenia i przykryj folią malarską lub innym materiałem, aby chronić je przed rozpryskami farby. Jeśli planujesz malować wokół przełączników i źródłem światła, warto je zdemontować. Pozostawienie ich na ścianach oraz sufitach sprawi, że praca będzie trudniejsza i bardziej czasochłonna.

Najpierw wyłącz zasilanie gniazdek lub urządzeń elektrycznych, a następnie zdemontuj wszystkie możliwe elementy. Usuń obrazy (i wiszący sprzęt), oprawy oświetleniowe, przełączniki, osłony wylotów wentylacyjnych, wieszaki, zasłony, karnisze itp. Jeśli malujesz również drzwi, usuń gałki i zamki, a gdy musisz pozostawić na miejscu oprawy sufitowe lub kinkiety ścienne, zabezpiecz je plastikową torbą. Wszystkie elementy, których nie możesz zdemontować, zaklej taśmami lub foliami malarskimi. W razie potrzeby, jeszcze przed opróżnieniem pomieszczenia, zrób zdjęcia aranżacji, by łatwiej przywrócić ją do stanu pierwotnego i poprawnie zainstalować wszystkie sprzęty po zakończeniu malowania ścian.

Przygotowania powierzchni do malowania

Większość wskazówek, dotyczących takich prac renowacyjnych, jak malowanie ścian, dotyczy działań przed zanurzeniem pędzla w farbie. Nic w tym dziwnego – odpowiednie przygotowanie powierzchni to gwarancja utworzenia trwałej i estetycznej powłoki.

Na początek zeskrob łuszczącą się lub sypką farbę plastikową szpachelką. Możesz użyć także papieru ściernego o ziarnistości 220 do szlifowania poszczególnych obszarów, tak aby były na poziomie otaczających je powierzchni. Użyj szczoteczki do zębów lub małej szczotki drucianej, aby usunąć wszelkie zanieczyszczenia z małych otworów, pęknięć i większych bruzd. Uszkodzenia oraz niedoskonałości ściany warto załatać masą szpachlową. Pozostaw ją do wyschnięcia, a następnie delikatnie przeszlifuj. Na koniec wytrzyj wszystkie oszlifowane powierzchnie czystą szmatką.

Ostatnie kroki powinny obejmować uporządkowanie przestrzeni, w której będziesz zajmować się malowaniem ścian. Dokładnie odkurz i wyczyść pomieszczenie, aby kurz, sierść psa lub pajęczyna nie utknęły na świeżo nałożonej farbie. Możesz delikatnie spłukać wodą wszystkie czyszczone powierzchnie, ale pamiętaj, by pozostawić je do wyschnięcia przed malowaniem. Na koniec warto ułożyć wszystkie akcesoria, puszki z farbą oraz narzędzia malarskie w jednym miejscu, dzięki czemu niezbędne wyposażenie będzie zawsze pod ręką. Po takich przygotowaniach praca nad odświeżeniem pomieszczenia stanie się o wiele łatwiejsza i przyjemniejsza!

--- Artykuł sponsorowany ---