Kominki.org   >   Aktualności inne  >   Zielone ciepło  >   Stanowisko Polskiego Forum Klimatycznego dotyczące uchwał antysmogowych w Małopolsce

Zielone ciepło

Stanowisko Polskiego Forum Klimatycznego dotyczące uchwał antysmogowych w Małopolsce

14-07-2021
drukuj

Polskie Forum Klimatyczne, zrzeszenie proponujące korzystne rozwiązania dla naszej Planety i jej mieszkańców zrzesza ekspertów z wielu dziedzin, w tym ekspertów Unii Europejskiej.14 lipca organizacja opublikowała swoje oficjalne stanowisko odnośnie lokalnych uchwał antysmogowych w Małopolsce. 

Stanowisko Polskiego Forum Klimatycznego odnośnie lokalnych uchwał antysmogowych w Małopolsce

Ocena uchwały jest NEGATYWNA

Uzasadnienie stanowiska: Podstawowym celem uchwały jest ochrona powietrza, ale też zdrowia i generalnie funkcjonowania mieszkańców. Ogrzewanie za pomocą odnawialnej biomasy (drewno kawałkowe i pellet) w urządzeniach spełniających normy Ekoprojektu nie ma istotnego wpływu na zanieczyszczenie powietrza. Właśnie Ekoprojekt (zbiór zasad i minimalnych wymagań dla urządzeń grzewczych) został przez Unię Europejską stworzony po to, żeby określić grupę urządzeń, które są w tym sensie „czyste” i nie powinny być ograniczane bez wyraźnej przyczyny. W uchwale zawartych jest kilka konkretnych zapisów ograniczających używanie urządzeń spełniających normy Ekoprojektu. Na przykład zapis o możliwości eksploatacji kotłów na pellet emitujących maksymalnie 20 mg/m3 pyłów, gdy Ekoprojekt mówi o 40 mg/m3. Jest to bardzo istotna ingerencja w europejskie ustalenia. Taki zapis oczywiście wpływa na ograniczenie dostępu mieszkańców do urządzeń tańszych – nadmiernie obciąża ich oraz gminny, publiczny budżet. Stawianie się ponad mądrość wieloletnich ustaleń europejskich poważnie obciążające kieszenie mieszkańców (działanie na ich niekorzyść) może być wyjaśnione tylko i wyłącznie niezbitymi dowodami naukowymi. Jednak na różnicę efektu ekologicznego (wpływu na jakość powietrza) w przypadku ograniczenia ekoprojektowej emisji (40 mg/m3) do 20 mg/m3 nie ma żadnych badań czy dowodów. Obie te emisje, z punktu widzenia jakości powietrza są tak niskie (gdy schodzimy do nich z obecnych 600-1000 mg/m3), że różnica ta, w tym (ekologicznym) sensie nic nie daje. Czyli takie bardzo istotne obciążenie funduszy mieszkańców nie przyczyni się w istotny sposób do osiągnięcia celu ochrony powietrza i byłoby wprowadzane BEZPODSTAWNIE. Podobny brak sensu ekologicznego ale za to mający niekorzystne ekonomiczne i społeczne skutki ma zapis obowiązkowo wprowadzający stosowanie termostatów pokojowych w przypadku miejscowych ogrzewaczy pomieszczeń (kominków). Cały Rozdział 3 uchwały powinien być z niej usunięty.

Prawnicy współpracujący z PFK potwierdzają, że zapisy ograniczające używanie biomasy zawarte w tej uchwale łamią prawo europejskie oraz polskie. W przypadku nie usunięcia ich z uchwały Polskie Forum Klimatyczne będzie w miarę swoich możliwości starało się wyjaśnić sprawę na gruncie prawnym zarówno w polskich jaki europejskich instytucjach sądowych.

Przejdź do treści uchwały >>>

Zapoznaj się z oficjalnym stanowiskiem Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Kominki i Piece odnośnie zakazów palenia drewnem >>>

Polskie Forum Klimatyczne zrzesza ludzi, którym dobro naszej Planety i wszystkich jej mieszkańców nie jest obojętne. Jak piszą w swojej misji: dziś musimy zadbać, aby jutro nasze dzieci mogły żyć w bezpiecznym środowisku. Proponowane przez nas rozwiązania, korzystne dla Polski – Europy – Świata, prezentujemy głównie podczas konferencji naukowych, realizacji konkretnych projektów i uczestnictwa w ciałach doradczych.

 

Lokalnie, na poziomie samorządów członkowie Polskiego Forum Klimatycznego angażują się w kreowanie ekologicznej przyszłości, zawsze opartej o rzetelne podstawy naukowe. PFK współpracuje z lokalnymi władzami w optymalizacji codziennych działań na rzecz środowiska i człowieka.

Podziel się

Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach w serwisie podaj nam e-mail.

Logowanie

Załóż konto Przypomnij hasło
lub

Eksperci

Masz problem?

Zadaj pytanie ekspertowi kominki.org

Forum

Miejsce dyskusji o kominkach

wejdź na forum

Świat Kominków

Copyright © 2008-2018 kominki.org – kominki, wkłady kominkowe, piece, piecyki
CMS Edito Powered by: Ideo Realizacja: