Reklama

Stanowisko Polskiego Forum Klimatycznego dotyczące uchwał antysmogowych w Małopolsce

Polskie Forum Klimatyczne, zrzeszenie proponujące korzystne rozwiązania dla naszej Planety i jej mieszkańców zrzesza ekspertów z wielu dziedzin, w tym ekspertów Unii Europejskiej. 14 lipca organizacja opublikowała swoje oficjalne stanowisko odnośnie lokalnych uchwał antysmogowych w Małopolsce. Zachęcamy do zapoznania się ze stanowiskiem organizacji.
Stanowisko Polskiego Forum Klimatycznego dotyczące uchwał antysmogowych w Małopolsce

Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej KOMINKI.ORG.

Stanowisko Polskiego Forum Klimatycznego odnośnie lokalnych uchwał antysmogowych w Małopolsce:

Ocena uchwały jest NEGATYWNA.

Uzasadnienie stanowiska: Podstawowym celem uchwały jest ochrona powietrza, ale też zdrowia i generalnie funkcjonowania mieszkańców. Ogrzewanie za pomocą odnawialnej biomasy (drewno kawałkowe i pellet) w urządzeniach spełniających normy Ekoprojektu nie ma istotnego wpływu na zanieczyszczenie powietrza. Właśnie Ekoprojekt (zbiór zasad i minimalnych wymagań dla urządzeń grzewczych) został przez Unię Europejską stworzony po to, żeby określić grupę urządzeń, które są w tym sensie „czyste” i nie powinny być ograniczane bez wyraźnej przyczyny. W uchwale zawartych jest kilka konkretnych zapisów ograniczających używanie urządzeń spełniających normy Ekoprojektu. Na przykład zapis o możliwości eksploatacji kotłów na pellet emitujących maksymalnie 
20 mg/m3 pyłów, gdy Ekoprojekt mówi o 40 mg/m3. Jest to bardzo istotna ingerencja w europejskie ustalenia. Taki zapis oczywiście wpływa na ograniczenie dostępu mieszkańców do urządzeń tańszych – nadmiernie obciąża ich oraz gminny, publiczny budżet. Stawianie się ponad mądrość wieloletnich ustaleń europejskich poważnie obciążające kieszenie mieszkańców (działanie na ich niekorzyść) może być wyjaśnione tylko i wyłącznie niezbitymi dowodami naukowymi. Jednak na różnicę efektu ekologicznego (wpływu na jakość powietrza) w przypadku ograniczenia ekoprojektowej emisji (40 mg/m3) do 20 mg/m3 nie ma żadnych badań czy dowodów. Obie te emisje, z punktu widzenia jakości powietrza są tak niskie (gdy schodzimy do nich z obecnych 600-1000 mg/m3), że różnica ta, w tym (ekologicznym) sensie, nic nie daje. Czyli takie bardzo istotne obciążenie funduszy mieszkańców nie przyczyni się w istotny sposób do osiągnięcia celu ochrony powietrza i byłoby wprowadzane BEZPODSTAWNIE. Podobny brak sensu ekologicznego, ale za to mający niekorzystne ekonomiczne i społeczne skutki, ma zapis obowiązkowo wprowadzający stosowanie termostatów pokojowych w przypadku miejscowych ogrzewaczy pomieszczeń (kominków). Cały Rozdział 3 uchwały powinien być z niej usunięty.

Prawnicy współpracujący z PFK potwierdzają, że zapisy ograniczające używanie biomasy zawarte w tej uchwale łamią prawo europejskie oraz polskie. W przypadku nie usunięcia ich z uchwały Polskie Forum Klimatyczne będzie w miarę swoich możliwości starało się wyjaśnić sprawę na gruncie prawnym, zarówno w polskich jaki europejskich instytucjach sądowych.

Przejdź do treści uchwały >>>

Polskie Forum Klimatyczne zrzesza ludzi, którym dobro naszej Planety i wszystkich jej mieszkańców nie jest obojętne. Jak piszą w swojej misji: dziś musimy zadbać, aby jutro nasze dzieci mogły żyć w bezpiecznym środowisku. Proponowane przez nas rozwiązania, korzystne dla Polski – Europy – Świata, prezentujemy głównie podczas konferencji naukowych, realizacji konkretnych projektów i uczestnictwa w ciałach doradczych.

Lokalnie, na poziomie samorządów, członkowie Polskiego Forum Klimatycznego angażują się w kreowanie ekologicznej przyszłości, zawsze opartej o rzetelne podstawy naukowe. PFK współpracuje z lokalnymi władzami w optymalizacji codziennych działań na rzecz środowiska i człowieka.


Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama