Kominki.org   >   Aktualności inne  >   Zielone ciepło  >   Wpływ jakości drewna na proces spalania oraz emisję

Zielone ciepło

Wpływ jakości drewna na proces spalania oraz emisjęNowoczesne kominki bardziej przyjazne dla środowiska

19-03-2021
drukuj

Przeprowadzony we Francji projekt Qualicomb oceniał wpływ jakości drewna na proces spalania oraz na emisję z kominków. W ramach projektu przeprowadzono w sumie 38 eksperymentów (kombinacje różnych paliw, typów urządzeń, ustawień) wykorzystując 4 różne urządzenia (dwa nowoczesne piece kominkowe z certyfikatem francuskim Green Flame 5 i 2 stare wkłady kominkowe)  i 4 różne laboratoria. Z badań jasno wynika, że zastosowanie suchego, kawałkowanego, pozbawionego kory drewna znacząco poprawia wydajność palenisk kominkowych niezależnie od ich wieku. Badanie pokazuje, że nowoczesne urządzenia są dużo bardziej przyjazne dla środowiska niż starego typu ( 4 razy mniejsza emisja CO oraz 12 razy niższa emisja pyłu zawieszonego). Warto zaznaczyć, że badania zostały przeprowadzone w latach 2014-2016, wówczas badane nowowczesne paleniska nie spełniały jeszcze wymagań dyrektywy Ekoprojekt. Zatem obecnie ta róóżnica między nowoczesnymi kominkami z Ekoprojektem, a urządzeniami starego typu będzie jeszcze większa na korzyść tych z Ekoprojektem.

 

Jak zauważają autorzy badania: Istotne jest, aby promować spalanie suchego, okorowanego drewna oraz wymiany urządzeń na nowocześniejsze.

Wnioski z badania:

  • Wilgotność nie jest jedynym parametrem charakteryzującym jakość paliwa.

            Obok wilgotności co wykazały badania istotna jest również wielkość kawałków drewna i obecność kory. Pożądane jest, aby ograniczyć obecność kory, w celu zmniejszenia emisji pyłu zawieszonego z urządzenia

  • Parametry związane z jakością spalanego drewna, są równie ważne jak te związane z urządzeniem

 

Co ważne, należy wziąć pod uwagę, że używanie wysokiej jakości paliwa pozwala dodatkowo na przedłużenie żywotności pieca i kominka. Ułatwia utrzymanie paleniska w czystości (mało popiołu), poprawia bezpieczeństwo (niskie ryzyko powstania pożaru sadzy) i optymalizuje komfort (łatwy i szybki sposób na rozpalenie i piękną wizję ognia). 

 

W załączeniu prezentacja przedstawiająca między innymi szczegóły badania Qualicomb.

 

Projekt Qualicomb to projekt badawczy przeprowadzony we Francji w latach 2014-2016 w czterech niezależnych notyfikowanych laboratoriach przy wsparciu finansowym ADEME Agence de l'Environnement et de la Matrise de l'Energie. Partnerami badania były: Lermab, Ceric l'expertise de la Cheminee, Invicta, Seguin Duteriez.

Projekt miał na celu ocenę wpływu jakości drewna na proces spalania oraz emisję z urządzeń grzewczych używanych w codziennej eksploatacji na środowisko. Został wykonany na reprezentatywnej próbie ze względu na rodzaj drewna jak i niezależnych kominków.

 

Źródło: www.ademe.fr/qualicomb

 

           

Podziel się

Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach w serwisie podaj nam e-mail.

Logowanie

Załóż konto Przypomnij hasło
lub

Eksperci

Masz problem?

Zadaj pytanie ekspertowi kominki.org

Forum

Miejsce dyskusji o kominkach

wejdź na forum

Świat Kominków

Copyright © 2008-2018 kominki.org – kominki, wkłady kominkowe, piece, piecyki
CMS Edito Powered by: Ideo Realizacja: