Kominki.org   >   Kuchnie, grille ...  >   Grille, kuchnie, wędzarki  >   Grillowanie w plenerze – gdzie można rozpalić grilla?

Grille, kuchnie, wędzarki

Grillowanie w plenerze – gdzie można rozpalić grilla?

23-06-2021
drukuj
Sezon grillowy trwa w najlepsze. Polacy uwielbiają grillować i robią to często w gronie rodziny i znajomych. Korzystając z grilla pamiętajmy jednak by zachować zdrowy rozsądek i zasady bezpieczeństwa. Przepisy krajowe nie zabraniają co prawda grillowania w plenerze, jednak przepisy wewnętrzne np. w spółdzielniach mieszkaniowych lub wydane przez daną gminę mogą wprowadzać ten zakaz w pewnych miejscach. Dlatego warto wiedzieć gdzie grilla można legalnie rozpalić i użytkować. Podpowiadamy więc jak i gdzie grillować, by nie mieć problemów. 
 
1. Nie ma przepisu, który zabraniałby grillowania, czy to na świeżym powietrzu, czy na balkonach mieszkań w blokach, kamienicach lub w swoich przydomowych ogródkach.
 
2. Grillując na balkonie warto zwrócić uwagę na przepisy wewnętrzne spółdzielni lub wspólnoty mieszkaniowej, która zarządza całym budynkiem. Często są w nich jasno zawarte zakazy grillowania na balkonie. W tym przypadku rozwiązaniem może być grill elektryczny, który nie wytwarza dużej ilości oparów i nie stwarza zagrożenia pożarowego.
 
3. Do woli grilować możemy na własnej działce czy w ogrodzie. Pamiętajmy jednak by dym z grilla nie był bardzo uciążliwy dla naszych sąsiadów.
 
4. Grillowanie w plenerze dozwolone jest z zachowaniem pewnych zasad. Po pierwsze musimy zwrócić uwagę czy nie stwarzamy zagrożenia pożarowego i czy nie będzie to przeszkadzało innym ludziom dookoła.
 
5. Zgodnie z przepisami, na terenach leśnych, śródleśnych oraz w odległości 100 metrów od granicy lasu nie można rozpalać grilla i ogniska, chyba że w specjalnie wyznaczonym do tego miejscu.
 
6. Całkowicie legalnie możemy natomiast przygotowywać posiłki nad rzekami, na polanach i w parkach po uprzednim upewnieniu się, że w ich regulaminie nie widnieje stosowny zakaz. 
 
7. Dobrze jest wiedzieć też, czy w tym czasie, kiedy planujemy grilla, nie obowiązują obostrzenia dotyczące suszy, podczas których wzniecanie ognia jest zabronione.
 
Podsumowując, jeśli chcemy urządzić grilla na balkonie lub w plenerze mamy do tego prawo. Najważniejsze jest, aby wybierać miejsca do tego przeznaczone i zwracać uwagę czy nasze grillowanie nie przeszkadza innym. 
 

Weber

Kratki

Feuerring...

Weber

Monolith/Foodlovers.pl

Iwona Grills

Podziel się

Skomentuj:
Komentarze (0)

Z galerii architektura ogrodu

Świat Kominków

Eksperci

Masz problem?

Zadaj pytanie ekspertowi kominki.org

Forum

Miejsce dyskusji o kominkach

wejdź na forum

Fire Tube TV

Logowanie

Załóż konto Przypomnij hasło
lub

Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach w serwisie podaj nam e-mail.

Płomień Roku 2016 – zgłoszenia Mała Firma - Realizacja Roku

Copyright © 2008-2018 kominki.org – kominki, wkłady kominkowe, piece, piecyki
CMS Edito Powered by: Ideo Realizacja: