Reklama

Problem z systemem DGP. Porady eksperta

Wydostający się dym z systemu DGP to powód do niepokoju? Czy konieczna jest wymiana rur spalinowych łączących kominek z kominem? O tym przeczytacie w krótkim poradniku.
Problem z systemem DGP. Porady eksperta
rys. Darco
Czy rury spalinowe stalowe łączące kominek z kominem powinno się co kilka lat wymieniać ? Czy istnieje ryzyko przepalenia takich rur i ich rozszczelnienia? Ostatnio zaobserwowałem wydobywający się dym z kratek DGP w pomieszczeniach na piętrze, co w takiej sytuacji zrobić?  

 

Łukasz Darłak, Prezes Zarządu firmy DARCO:  Co do zasady przyłącza kominowego, nie powinno się go wymieniać i nie powinno ono ulec rozszczelnieniu. Natomiast jeśli wydobywa się dym z kratek DGP (dym ze spalin, a nie z powodu np. zakurzenia kanału DGP) - jest to powód do niepokoju. Istnieją różne rodzaje przyłączy kominowych, wykonane czy to ze stali nierdzewnej, czy ze stali czarnej 2mm grubości, bywały też używane przyłącza z rury elastycznej cienkościennej. Przy właściwym użytkowaniu nie powinno w nich dochodzić do rozszczelnienia ani przepalenia, podobnie sam wkład kominowy nie powinien ulec rozszczelnieniu. Także to nie jest standardowa sytuacja, trzeba to sprawdzić – bo to może rodzić niebezpieczne konsekwencje. Najlepiej zaprosić firmę kominkową, która będzie w stanie czy to częściowo rozebrać obudowę, czy też poprzez wyjęcie kratki zobaczyć stan obudowy (taka powinna posiadać ślady dymu/sadzy od wewnątrz jeśli jest wyciek spalin). 

Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama