Reklama
News will be here

Trzy dni zdunów na KOK Austria/Keramiko Wels 17-19.01.2024r.

Zakłócenia spowodowane najpierw pandemią COVID 19 a później rosyjską agresją na Ukrainę spowodowały, że dopiero tegoroczną edycję targów KOK Austria można uznać za „normalną”. Czyli taką, która pokazuje optymalną ilość produktów jak też pozwala na zadowalającą frekwencję ludzi z branży.
Trzy dni zdunów na KOK Austria/Keramiko Wels 17-19.01.2024r.
Stoisko firmy Brunner na targach KOK Austria

Wspomniane wyżej problemy wprowadziły zmiany – targi , tradycyjnie przygotowywane przez KOV, stowarzyszenie austriackich zdunów prawdopodobnie będą odbywały się co 2 lata i połączone zostały z imprezą KERAMIKO , organizowana przez OEFV, stowarzyszenie austriackich glazurników. Nie jest tajemnicą, że obie te branże w Austrii są bardzo blisko siebie więc zarówno dla zarządzającego KOV, Thomasa Schifferta jak i dla dyrektor OEFV Anity Wolf nie była to pierwsza okazja do współpracy. Efektem była wypełniona około setką ekspozycji duża ( 10.000 m2) hala Wels Messe oraz wspólny program, tradycyjnej już 63-ej konferencji technicznej. 

Więcej artykułów o podobnej treści znajdziesz na portalu w dziale WYDARZENIA

W hali nr. 20 zduni i kominkarze mogli znaleźć informacje, praktyczne pokazy i produkty, jednym słowem wszystko co potrzebne jest by zbudować nowoczesny i bezpieczny kominek czy piec. 

 

Ceramika nie tylko piecowa 

Jeśli piece to oczywiście ceramika, kafle. 

SOMMERHUBER to austriacka kaflarnia , która chociaż powstała w roku 1491 wcale nie jest obiektem muzealnym. Aktualnie manufaktura wytwarza nie tylko ceramikę piecową ale też ceramikę do SPA a wysoka jakość, nowoczesne wzornictwo i atrakcyjna kolorystyka sprawiają, ze ekspozycja tej kaflarni przyciągała wzrok. Zgodnie z aktualnymi tendencjami Sommerhuber proponuje coraz szerszy asortyment niewielkich, głównie cylindrycznych pieców akumulacyjnych. Szybkie w montażu , dostępne w różnych stylach i kolorach glazury a do tego niezbyt drogie, doskonale nadają się do nowych jak tez modernizowanych domów.

Kominki, piece
Kominki i piece prezentowane na stoiskach wystawców KOK Austria 

Kaflarnia KAUFMANN KERAMIK to manufaktura z Niemiec a Gabriele i Mathias Kaufmann to młodzi i otwarci na wyzwania kontynuatorzy rodzinnej tradycji. Bogaty asortyment ceramiki z tej manufaktury jest bardzo atrakcyjnym materiałem nie tylko do budowy akumulacyjnych pieców czy atrakcyjnych kominków ale też do różnych realizacji we wnętrzach. Tzw. Wohnkeramik to stale rosnący segment manufaktury a obecnie proponowane kolory glazur to pastelowa kolorystyka, alternatywa dla szarości i czerni tak popularnych swego czasu.

Kominki i piece kaflowe
Kominki i piece wykończone kaflami na targach KOK Austria

GUTBROD KERAMIK to manufaktura ceramiczna z tradycjami sięgającymi 1869 roku i bardzo bogatą, chociaż w Polsce mniej znaną ofertą. Nowością jest gama pastelowej ceramiki TERRA VITRA. Od pewnego czasu można też w GUTBROD znależć serię pieców e-KONZEPT , zestawów akumulacyjnych pieców opalanych...prądem elektrycznym. Takie czasy!

W Wels można było też zobaczyć aktualną ofertę kaflarni ANGERMAYER , specjalizującej się w ceramice odtworzeniowej( ale nie tylko) oraz manufaktury RUKA, która od jakiegoś czasu należy do firmy OFEN INNOVATIV oferującej kompleksowe rozwiązania ogrzewania domu drewnem.


Materiały Zduńskie 

O ile kafle są widocznym elementem pieca ważnym dla klienta, to dla zduna, fachowca niezwykle istotne jest „co jest w środku” Dokładnie takim zwrotem „Ortner Inside” promuje się od dawna ORTNER, austriacka firma z Loosdorfu, z której pochodzi idea nowoczesnego zduństwa. Ekspozycja pokazywała bogatą ofertę klejów, zapraw, płyt i kształtek i całe zestawy do budowy zduńskich palenisk. Ale nie tylko, bo zgodnie z aktualną modą na kulinarne rozwiązania były również zestawy do budowy kulinarnych palenisk do domów i ogrodów. Jednak najbardziej pasującym do obecnych wyzwań jest proponowane przez Ortner pod marką VESTA TERM kompleksowe rozwiązanie hybrydowe łączące własnej konstrukcji pompę ciepła oraz piec akumulacyjny, oczywiście również zbudowany z materiałów made in Loosdorf.

Pionier nowoczesnego zduństwa pokazuje rzemieślnikom kolejny etap rozwoju. Nie zabrakło w Wels również innych materiałów zduńskich pokazywanych przez firmy RATH, BRULA, SCHAMOTEWERK RADEBURG, WOLFSHOEHER TONWERKE czy czeskiego producenta LAC.

Paleniska do pieców, kominków i ... kuchni

Bez „serca” czyli paleniska żadne z urządzeń grzewczych czy kulinarnych na drewno nie będzie funkcjonowało. Oprócz materiałów i zestawów do budowanych od podstaw czy składanych palenisk zduńskich fachowcy mają też bogaty wybór gotowych, fabrycznych palenisk. Ekspozycje znanych producentów stalowych i żeliwnych wkładów kominkowych, piecowych i palenisk do kuchni tradycyjnie zajmowały w Wels dużą powierzchnię.

BRUNNER po kilku latach nieobecności w Wels znowu pojawił się na KOK z bogatą ofertą kominkowych wkładów najnowszej generacji .GREEN to paleniska zaprojektowane pod kątem wyjątkowo niskiej emisji i sprawności, znacznie lepszych parametrów niż aktualnie wymagane, odbierają argumenty przeciwnikom palenia drewnem. Wciąż też udoskonalane są paleniska wodne , jedno z silnych ogniw firmy. Teraz oferta obejmuje również sprawdzone palenisko wodne w modularnej zabudowie do szybkiego montażu i późniejszego łatwego serwisowania . Taki zestaw, według Hubertusa Brunnera ze względu na niższe koszty i deficyt fachowców będzie coraz popularniejszy. jak też małe palenisko do głównego ogrzewania drewnem niskoenergetycznych domów.

Modularne kominki to jedna z tendencji w branży o czym można było się przekonać również w rozmowie z Petrem Banasinskim i Michalem Geislerem z firmy HOXTER, która takie rozwiązania również wkrótce będzie oferowała

W Wels HOXTER pokazał dwa niewielkie piece akumulacyjne BLOX , kilka wkładów z płaszczem wodnym i akumulacyjnymi nasadami ceramicznymi oraz spektakularny 3-stronny wkład o szerokości 125 cm .Czeski producent to od samego początku działalności stały bywalec targów w Wels. 

Wiele interesujących palenisk można było zobaczyć również na stoiskach innych firm:

  • KASCHUTZ ( również paleniska z akumulacją)
  • CAMINA & SCHMID ( jak wyżej)
  • EM OFENTECHNIK ( głównie wkłady M-Design i kilka palenisk polskiej firmy DEFRO )
  • LEDA (oprócz solidnych wkładów żeliwnych, również wolno stojące piece akumulacyjne)
  • WESTBO OF SWEDEN tradycyjne żeliwne piecyki, w tym model zasilany elektrycznością i ciekawe palenisko ogrodowe
  • WAERMEPOL pokazywało bogatą gamę piecyków HETA, LOTUS, PIAZZETTA , spektakularne palenisko wyspowe PIAZZETTA , modularne kominki NORDPEJS kuchenki TYROLA
  • GAST ze Steyr , producent wysokiej klasy rozwiązań kuchennych pokazał w Wels kilka kuchenek gotowych do instalacji jak też moduły do zabudowy we własnym zakresie. Uwagę zwracał model kuchni „przenośnej”, którą można wykorzystywać również na tarasie czy w ogrodzie. Wiele pokazywanych w Wels modeli piecyków miało dodatkowe możliwości kulinarne tak jak gama małych ale bardzo industrialnych piecyków FIRETUBE. W Wels można było też zobaczyć kilka innych niż tradycyjna „beczka”, piecyków firmy BULLERJAN. Kompleksowe rozwiązania dla zdunów tradycyjnie pokazywał HAFNER TEC, również kominki z „ich” kaflami RUKA

Nie zabrakło w Wels miejsca na konkurs praktyczny. Tym razem był to finał konkursu dla młodych zdunów z Austrii, którzy mieli za zadanie budowę akumulacyjnego pieca kaflowego.

 

industrialne piece
Industrialne piece wolnostojące prezentowane na targach KOK Austria

63 konferencja techniczna

Na konferencji tradycyjnie poruszone zostały tematy najbardziej istotne obecnie dla branży. Dr Thomas Schiffert , dyrektor zarządzający KOV podał aktualne statystyki, z których wynika, ze aż 55% energii w Austrii pochodzi ze źródeł odnawialnych. Mimo coraz większej popularności pomp ciepła to drewno i jego pochodne dają aż 30%. Są w tej liczbie i średniej wielkości ciepłownie opalane zrębkami i pelletowe kotły ale też indywidualne piece kaflowe, kominki i piecyki. Drewno jako całość, gdzie bazą są w sposób zrównoważony zarządzane lasy to bez wątpliwości paliwo odnawialne. Szkodliwość drewna jako paliwa może ujawniać się przy spalaniu, ale tak wcale być nie musi. Jeśli ktoś był w Austrii i oddychał trochę czystym powietrzem chyba nie ma wątpliwości, że dobre paleniska, dobrze zbudowane piece i sezonowane drewno nie są sprawcami smogu. Po prostu węglem w Austrii już od wielu lat domów nie ogrzewa się i to jest jedna z tajemnic dobrej jakości powietrza, nie tylko wysoko w Alpach ale nawet w stołecznym Wiedniu. W ramach uzupełniania możliwości znanego programu obliczeniowego przygotowanego dla zdunów przez KOV pojawiła się możliwość obliczenia parametrów pieców kaflowych z funkcją gotowania i pieczenia. Poruszone zostały też m.in. tematy dopływu powietrza do palenisk oraz współpracy zdunów, ceramików i glazurników .Część tematów konferencji dotyczyła głównie zagadnień związanych z glazurnictwem. 

Warto być w Wels

Wiedza teoretyczna z konferencji technicznej, pokaz aktualnie proponowanych materiałów, palenisk, kafli oraz konkurs praktyczny to oczywiście trzy bardzo ważne powody by odwiedzić KOK Austria . Jednak nawet w czasach popularności internetu organizatorzy z KOV nie zapominają, że Wels to przede wszystkim miejsce spotkań, osobistych kontaktów i pogłębiania biznesowych i towarzyskich relacji . Stąd program rozłożony na 3 dni i tradycyjnie przewidziany czas na integracyjne spotkanie, tym razem była to czwartkowa NOC WŁOSKA. Wielu zdunów przyjeżdża do Wels nie na jeden ale na kilka, najlepiej na trzy dni by spokojnie naładować się fachowymi informacjami i wiedzą przydatną na najbliższy i kolejne sezony. Nie przypadkowo najbardziej znane w Europie targi zduńskie odbywają się w Wels. Austria to kraj, skąd pochodzi wiele zduńskich starszych i tych najnowszych rozwiązań i kraj , w którym zdunów i ich pracę docenia się nawet na najwyższych szczeblach władzy.

Targi KOK Austria
Na zdjęciu na górze po lewej stronie konkurs z budowy pieca kaflowego dla młodych zdunów z Austrii, pozostałe zdjęcia przedstawiają fragmenty stoiska wystawców na targach KOK Austria 

ŚWIAT KOMINKÓW od lat odwiedza targi KOK Austria a w tym roku pojechaliśmy tam nie tylko zobaczyć i przekazać czytelnikom co nowego w „królestwie zduństwa” ale te promować polskie produkty i polski rynek z pomocą anglojęzycznego wydawnictwa MADE IN POLAND 2024 FIREPLACES, STOVES, BIOMASS BOILERS, WOOD AND PELLETS, które w tym roku będzie obecne również na innych znaczących imprezach krajowych i zagranicznych.

Jeśli ktoś mówi o szkodliwości palenia drewnem, eliminacji kominków i pieców na to paliwo i zduństwie jako „ginącym zawodzie” powinien odwiedzić targi KOK w Wels. Szkoda, że decydenci jakiś czas temu wybrali egzotyczne delegacje „za węglem” na inne kontynenty. Przecież mogli pojechać bliżej... i taniej na narty w Alpy a po drodze wpaść do Wels i przekonać się „u źródeł”, czy raczej „u palenisk” jak można ekologicznie ogrzewać domy lokalnym drewnem. Taką wycieczkę wciąż polecam też paniom i panom odpowiedzialnym za programy poprawy jakości powietrza w Polsce bo składy drewna przy niemal każdym austriackim domu plus odwiedzenie KOK Wels mogły by wpłynąć na bardziej obiektywne podejmowanie decyzji.


Witold Hawajski

redaktor naczelny magazynu Świat Kominków


 


Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama