Reklama

Ceny pelletu grudzień 2023 - raport rynkowy

Za oknem zima a użytkowników ogrzewania pelletem niepokoją koszty ogrzewania domu pelletem. Cóż w przeciwieństwie do ubiegłorocznych cen (przy czym warto pamiętać, że wzrosty cen dotyczyły wszystkich nośników energii: węgla, prądu i gazu) ceny pelletu w trakcie sezonu grzewczego 2023/24 mile zaskakują użytkowników tego ekologicznego paliwa.
Ceny pelletu grudzień 2023 - raport rynkowy

Od wielu lat o tej porze widać było zarówno wzrost liczby zakupów jak i wzrost cen pelletu. Tym razem jest inaczej. Na koniec listopada ceny nadal mają u niektórych dostawców lekką tendencję zniżkową. W wielu przypadkach następuje stabilizacja cenowa co też jest dobrym znakiem. Jest to niewątpliwie ciekawe zjawisko tym bardziej że rynek raczej oczekiwał stabilizacji ze wskazaniem na wzrost ceny w związku z oczekiwanym zwiększonym popytem na pelletowe paliwo.

Więcej ciekawych artykułów o podobnej tematyce znajdziesz w dziale JAK OGRZAĆ DOM

 

Ceny pelletu na początku grudnia 2023. Ile kosztuje tona pelletu?

Obserwując platformy sprzedażowe i ceny transakcyjne pelletu podawane na rynkach lokalnych widać, że ceny kształtują się w przedziale 1150zł – 1900 zł brutto za tonę pelletu. Do tego oczywiście trzeba dodać koszty transportu więc warto zwrócić uwagę na lokalnych producentów. Można zauważyć, że najwięcej ofert jest w przedziale cenowym 1400zł -1700zł za tonę pelletu. Korzystniejsze oferty pelletu w przedziale cen 1150zł – 1300 zł za tonę paliwa można znaleźć u mniejszych lokalnych producentów (spadek o 200 -300zł na tonie pelletu). Kupując jednak pellet od mniejszych dostawców warto zwrócić uwagę na jakość pelletu, posiadane certyfikaty i oznaczenia pelletu. Właśnie od tych kwestii zależy sprawne funkcjonowanie urządzenia piecyka na pellet lub pelletowego kotła.

Na popularnej internetowej platformie sprzedażowo- zakupowej www.pellet4future.com na początku grudnia znajdziemy 50 ofert sprzedaży pelletu EN Plus A1 ( jest to określenie standardowych europejskich parametrów jakości pelletu) od 40 producentów tego paliwa. Ceny za 1 tonę pelletu z dostawą zawierają się pomiędzy 1360 złotych a 1700 złotych. Od niedawna znajdziemy nie tylko na tej platformie sprzedażowej oferty zawierające już w cenie pelletu koszty transportu pelletu, które wynoszą zazwyczaj ok. 200 zł za paletę 960 kg.

koszty ogrzewania domu drewnem lub pelletem
Kalkulator kosztów ogrzewania domu drewnem lub pelletem dla domu o powierzchni 150m2

 

Jak kupować pellet do ogrzewania domu?

Odpowiedź na to pytanie zostawiamy czytelnikom, ale warto rozejrzeć się w swojej okolicy czy nie powstał nowy zakład produkujący pellet, skorzystać z ofert pokazujących się w mediach społecznościowych czy na portalach ogłoszeniowych typu OLX czy też skorzystać z profesjonalnych platform zakupowych. Oczywiście polecamy stosować pellet certyfikowany, bo daje on gwarancję odpowiedniego składu i jakości pelletowego paliwa, choć w opinii ekspertów jest wielu lokalnych producentów oferujących pellet spełniający wymagania. Tym bardziej, że w lokalnym środowisku wszystkie jakościowe wpadki mogą szybko zmniejszyć grono klientów zaopatrujących się w pellet.

Czy ceny pelletu zimą 2023/24 wzrosną?

Czy to oznacza, że rynek osiągnął stabilizację i nie będziemy obserwować podwyżki cen pelletu? Na pewno obserwujemy kontynuowanie trendu uspokojenia na rynku zakupów pelletu, które nie powodują presji cenowej. To dobry znak, ale raczej nie należy się spodziewać jakichś większych przecen cen pelletu.

Dariusz Marciniak


Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama