Reklama

Zatrzymaj ciepło na dłużej dzięki akumulacyjnej obudowie kominka

10 lat temu, gdy zaczynałem swoją przygodę z serwisowaniem i sprzedażą kominków, zdecydowana większość kominków miała charakter „ozdobny” i „odpalano” je wyłącznie na święta. Dziś wielu konsumentów docenia korzyści z uzyskiwania energii ze spalania w sposób ekologiczny drewna w kominkach. Tymczasem większość z nas nadal nie poświęca swojej uwagi na właściwości akumulacyjne kominka - a to duży błąd, poniżej wyjaśnię Wam dlaczego.

W 2019 r. postanowiłem we współpracy z kilkoma firmami i osobami z branży kominkowej rozpocząć projekt mający na celu wyprodukowanie materiału do produkcji prefabrykatów z betonu o podwyższonych parametrach akumulacyjnych. Badanie rynkowe oraz laboratoryjne zakończyłem uzyskaniem materiału o gęstości 2,2–2,9 kg/m3. Innowacyjne receptury zostały opracowane we współpracy z wiodącym producentem materiałów ogniotrwałych dla przemysłu Górbet Refractories. Obecnie dysponujemy kilkoma gotowymi betonami, z których możemy prefabrykować różne elementy dla branży zduńskiej i kominkowej. 

 

materiały do budowy kominka akumulacyjnego
budowa ciepłego kominka
z czego zbudować ciepły kominek
wyłożenie paleniska kominkowego

                                 

Na zdjęciach powyżej (od prawej u góry): 

Nadstawka komina. Element prefabrykowany z betonu akumulacyjnego o podwyższonych parametrach ogniowych. Idealnie kumulują energię, która w zwykłej zabudowie jest. Można je układać w bezpośrednim kontakcie z rurą spalinową. Występują w różnych rozmiarach i są dostosowane do standardów rur kominowych. 

Płyty akumulacyjne. Element prefabrykowany, 2 lub 3 cm, w różnych rozmiarach. Wykonany z betonu o gęstości 2,9 kg/m3 – może kumulować dużą ilość energii i oddawać ją w długim czasie nawet po wygaśnięciu kominka. Płyty są w opcji do wykończenia masą zduńską lub mogą być ostatecznym efektem (struktura płyty z betonu architektonicznego).

Płyta wewnętrzna. Elementy prefabrykowane. dedykowane do kominków stalowych, mocowane za pomocą zawiesi. Wykonane z betonu akumulacyjnego o gęstości 2,4 lub 2,9 kg/m3.

Wyłożenie wewnętrzne. Elementy prefabrykowane o właściwościach akumulacyjnych. Materiał odporny na działania gazów powstałych w wyniku spalania drewna. Występuje w odcieniach bieli lub czarnego matu.

Więcej ciekawych artykułów podobnej tematyce znajdziesz w dziale JAK OGRZEWAĆ DOM

Załamanie energetyczne z końca ubiegłego roku pokazało nam wszystkim, jak ważne jest posiadanie alternatywnego źródła energii. Kto miał kominek wyłącznie do celów "ozdobnych ", przekonał się, że może docenić jego potencjał i wykorzystać go do ogrzania swojego salonu. A gdyby ponadto uzupełnić jego obudowę o wzmocnienie akumulacyjne, otrzymujemy ogrzanie całego domu i to na zdecydowanie na dłużej. Odpowiednio i fachowo wykonana obudowa kominka z materiałów akumulacyjnych jest w stanie zgromadzić energię nawet na jeszcze 8–12 godzin po wygaśnięciu paleniska!

Obecnie zdecydowana większość świadomych konsumentów decyduje się na gromadzenie energii pod różną postacią. Prąd z fotowaltaiki, ciepłą wodę z solarów, nawet deszczówkę na suche dni. Większość z tych magazynów nie jest w stanie oddać energii bez zewnętrznych źródeł zasilania. Dlaczego zatem nie gromadzić energii ze spalania drewna w kominku? Masa akumulacyjna obudowy i wnętrza kominka jest całkowicie niezależna, równocześnie daje komfort i bezpieczeństwo w sytuacji braku któregoś ze źródeł energii.

Zachęcam do kontaktu producentów oraz użytkowników kominków w celu dobrania indywidualnego rozwiązania. 

Szymon Tomanek

TOM-BET
ul. Lipcowa 58, Trzebinia
tel.:+48 572 251 313
e-mail: [email protected]
www.tom-bet.com
 


Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama