Reklama

Powstało Laboratorium Konwersji Biomasy w SGGW

W Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie powstało Laboratorium Konwersji Biomasy. Będzie to miejsce współpracy nauki i biznesu, a celem laboratorium jest rozwój nowoczesnych, energooszczędnych i ekologicznych technologii rozwoju biomasy.
Powstało Laboratorium Konwersji Biomasy w SGGW
Laboratorium konwersji biomasy SGGW

Oficjalne otwarcie Laboratorium Konwersji Biomasy w Instytucie Inżynierii Mechanicznej Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego odbyło się 25 kwietnia. Na otwarciu obecni byli  naukowcy z SGGW, przedstawiciele biznesu i firm zrzeszonych w Izbie Gospodarczej Urządzeń OZE, oraz zaangażowani w ten projekt przedstawiciele władz: Ministerstwa Klimatu i Środowiska oraz Lasów Państwowych, które to instytucje objęły laboratorium swoim honorowym patronatem. Edward Siarka - Sekretarz Stanu Ministerstwa Klimatu i Środowiska i Pełnomocnik Rządu ds. Leśnictwa i Łowiectwa skomentował podczas otwarcia: 

 Ministerstwo Klimatu i Środowiska objęło patronat nad otwarciem tego laboratorium ponieważ stanowi ono bardzo ważny element dyskusji, którą w tej chwili prowadzimy: w jaki sposób wykorzystać wszystkie nasze zasoby, które traktujemy jako odnawialne źródła energii , i jak wykorzystać te zasoby do przebudowy całego systemu ciepłowniczego: miejskiego oraz w indywidualnych gospodarstwach domowych. Dlatego celem jest wypracowanie takich rozwiązań technicznych, które pomogą nam przebudować całe polskie ciepłownictwo.

Więcej artykułów na temat kominków na drewno i ekologii znajdziesz w dziale  EKOLOGIA I KOMINKI

Na oficjalnym otwarciu Laboratorium obecny był też Mariusz Błasiak, który reprezentował Lasy Państwowe, podczas spotkania stwierdził:

Pozostaje pewna część drewna, która nie jest zagospodarowywana, i widzimy dużą szansę na to, aby w obecnej sytuacji, zagospodarować ten surowiec na potrzeby energetyczne jednocześnie dając oddech płucom Polaków, Polek, tak aby mogli dobrze żyć. 

Nowy projekt Laboratorium Konwersji Biomasy to duże wydarzenie i wejście w nowy sektor rynku dla Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego, to też duża szansa. Wszechstronną rolę Laboratorium podkreślał sam rektor SGGW prof. dr hab. Michał Zasada:

Laboratorium jest szczególnym miejscem w którym będziemy mogli prowadzić badania, zajęcia dydaktyczne oraz realizować współpracę z przemysłem w obszarze, który jest niezwykle istotny we współczesnym świecie. Patrząc na zmiany klimatyczne, politykę Unii Europejskiej, kryzys energetyczny i wojnę na Ukrainie wszyscy widzimy, że kwestia dostępu do energii, która jest nie tylko tania, ale przede wszystkim ekologiczna jest kwestią bardzo istotną. Szczególnie  cieszę się, że laboratorium będzie miało patronat Ministerstwa Klimatu i Środowiska, współpracę Lasów Państwowych oraz możliwość bardzo bliskich kontaktów z przemysłem. Mam nadzieję, że dzisiejszy dzień to tylko początek szerszego rozwoju tematyki energetyki związanej z biomasą, a laboratorium będzie się rozwijać i przynosić wymierne skutki dla środowiska i gospodarki. 

Duży wkład w powstanie Laboratorium włożyły firmy zrzeszone w Izbie Gospodarczej Urządzeń OZE, co podkreślił dr hab. Paweł Obstawski, kierownik Katedry Podstaw Inżynierii i Energetyki SGGW. Podczas oficjalnego spotkanie nie zabrakło przedstawicieli firm z branży w tym reprezentantów Izby Gospodarczej Urządzeń OZE z prezesem Izby Adamem Noconiem na czele, który podkreślił podczas otwarcia, że niezwykle ważne dla szybkiego rozwoju jest połączenie nauki i biznesu, a podpisane przez Izbę pół roku temu porozumienie o współpracy ze Szkołą Główną Gospodarstwa Wiejskiego właśnie tą myśl realizuje. Jeżeli nauka będzie dawała edukację, a przemysł miejsca pracy to urządzenia, w tym kotły na pellet, produkowane przez firmy będą jeszcze lepsze. - podkreślał podczas otwarcia.

Na ciekawy aspekt zwróciła też uwagę podczas spotkania Ewa Mikos z Siemens Sp. z o.o. 

Projekt jest nie tylko wartościowy, ale też przełomowy. SGGW z uczelni rolniczej staje się uczelnią techniczną. Tak jak kiedyś nie wyobrażaliśmy sobie po co sterowniki na takiej uczelni tak dziś są one krwiobiegiem i na pewno się tutaj przydadzą. Pozwolą badać procesy i symulować je z wykorzystaniem narzędzi cyfrowych, aby można było jeszcze optymalniej, efektywniej i przyjaźniej dla środowiska je projektować.


Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama